Nejenže čisté, správně promazané kolo funguje lépe, ono rovněž i lépe vypadá. To samé platí i pro cyklistické oblečení: Čisté cyklistické kraťasy budou vždy pohodlnější a hygieničtější než propocené. Navíc vydrží déle. V článku o tom, jak se správně starat o cyklistické oblečení, jsme s vámi již sdíleli celou řadu tipů a rad o čištění, nicméně stále ještě existují další věci, které pravděpodobně nečistíte tak často, jak byste měli:
Helma: vycpávky a popruhy
V průběhu používání na helmě ulpívá nejen pot, ale také špína. Čím víc potu na ní je, tím důkladnější je potřeba čištění, zejména pak při horské či gravelové cyklistice, protože s potem se mísí spousta prachu a nečistot. Dobrou zprávou je, že čím je helma špinavější, tím snáz uvidíte veškeré nahromaděné nečistoty, což vám usnadní jejich odstranění. Ale pozor, i pokud se vám na první pohled zdá, že je helma naprosto v pořádku, stejně byste měli vycpávky a popruhy pravidelně čistit.
Obvykle lze vycpávky sundat a vyprat společně s cyklistickým oblečením, ale dávejte pozor, abyste je neztratili. Popruhy však sundat nelze, nicméně po sejmutí vycpávek je můžete omýt vlhkým hadříkem a neutrálním mýdlem. Stejným způsobem umyjte i vnitřek helmy. Následně ji opláchněte pod studenou vodou a nechte uschnout.
Cyklistické brýle: obroučky a gumové části
Stejně jako helmu, kolo a oblečení, byste měli čistit i sklíčka svých cyklistických brýlí, a to kdykoliv se ušpiní. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na tento článek, kde jsme psali o tom, že některé druhy špíny nejsou na první pohled vidět, přesto se však neustále usazují na obroučkách i gumových částech nožiček a nosníku.
Obroučky vyčistíte tak, že sundáte sklíčka a gumové části. Poté obroučky umyjte pod tekoucí vodou pomocí starého kartáčku na zuby a nevynechejte přitom žádný roh. Nečistoty z gumových částí umyjte neutrálním mýdlem a vlažnou vodou. Následně vše důkladně opláchněte pod studenou vodou, vysušte a nasaďte gumičky zpět na obroučky. Nakonec nasaďte sklíčka.
Měřič srdečního tepu: popruh
Běžně se čistí až moc, nebo naopak málo, ale obvykle špatným způsobem. Většina výrobců doporučuje opláchnout popruh po každém použití, abyste z něj dostali veškerý pot. Poté byste jej každých 5-7 dní (v závislosti na modelu či míře zašpinění potem/nečistotami) měli umýt pod tekoucí vodou s trochou mýdla. POZNÁMKA: Nesmíte ho prát v pračce ani dávat do sušičky, protože by mohlo dojít k problémům s párováním měřiče s cyklopočítačem.
Vnitřní cyklistický trenažér
Na vnitřním cyklistickém trenažéru se obvykle dost potíme, přičemž pot je plný soli, kyselin a vlhkosti. Tahle kombinace může zapříčinit neopravitelné reznutí kola v místech, kde byste to vůbec nečekali. V tomto předešlém článku jsme vám ukázali, jak vyčistit a vysušit vnitřní cyklistický trenažér po každém tréninku. Pokud se navíc hodně potíte, a ještě k tomu si na trenažéru dáváte opravdu do těla, pak byste měli pravidelně kontrolovat stopy po korozi a/nebo usazeninách soli pod omotávkami řídítek, sedlem, sedlovkou, její hlavou a objímkou. Ujistěte se, že lze sedlovku správně zasunout a vysunout ze sedlové trubky.
Bidony a hydratační vaky
Bidony jsou plastové láhve specifického tvaru, je na nich spousta záhybů, žlábků a rohů, které se hůře čistí. Jsou však neustále vystaveny horku a špíně. Navíc je plníme nápoji, které jsou plné cukru a soli. Podobně jsou na tom i hydratační vaky. To vše je živnou půdou pro bakterie.
Chcete-li zjistit, jak správně mýt bidony, přečtěte si tento článek. Stejný způsob lze použít i pro čištění hydratačních vaků. Takto se alespoň ujistíte, že vám pití za jízdy nezpůsobí žaludeční potíže.
Boty a vložky do bot
Asi byste se neoblékali odspodu, že? Proto tento článek ukončíme cyklistickou obuví. Pokud nejste na přehnanou čistotu nebo ke svým cyklistickým botám nechováte zvláštní city, pak se s nimi děje to samé, co s helmou a cyklistickými brýlemi: Myjete je pouze v případě, že se zašpiní. To už však mnohdy bývá pozdě, protože usazená špína se čistí mnohem hůř. Proto byste je měli mýt pravidelně, řekněme tak po jednom až dvou dnech použití, případně alespoň jednou týdně. Zde je k tomuto tématu výukové video od Rides of Japan:
Pokud se věnujete horské cyklistice, gravelu či cyklokrosu, pak musíte být v čištění mnohem důslednější, abyste kolo zbavili veškerých nečistot a nánosů bahna. Můžete klidně trochu přitvrdit a použít vysokotlakou hadici. Preferujete-li šetrnější způsob, nechte se inspirovat tímto videem od Treku:
Cyklistická obuv nepatří do pračky ani do sušičky, protože by se mohla zničit, případně by mohla poškodit věci, které tam jsou s ní. Nicméně vložky do bot můžete bez obav vyprat. Při sušení je ale nenechávejte v blízkosti žádného zdroje tepla. V ideálním případě je sušte vzduchem, ale ne na přímém slunci. Chcete-li proces schnutí uspíšit, použijte noviny, ručník či hadr.