V cyklistice, stejně jako v mnoha jiných aspektech života, je nejtěžší naučit se základy, postupně je pak vypilovat a držet se jich. Obětavost a úsilí jsou při budování základů obrovské, obzvlášť když vás to moc nebaví. A co si budeme povídat, všechny ty “zázračné návody”, superpotraviny a produkty, které slibují fantastické výsledky bez sebevětší námahy, znějí opravdu lákavě. Obvykle jsou také pěkně drahé. A pokud všechny tyto věci v cyklistice zkombinujeme a přidáme k nim ještě dobře cílenou reklamu plus to, jak zákazníci vnímají zastaralé produkty, mohou cyklisté snadno nabýt dojmu, že jim nové kolo, komponenty či vybavení pomohou stát se lepšími jezdci (případně se alespoň nezhoršovat). A zatímco u profesionálů to mnohdy bývá pravda, u běžného cyklisty je to složitější. Proto je obvykle lepší investovat nejdříve do sebe a teprve poté utrácet peníze za nové kolo a díly. Ptáte se, do čeho konkrétně investovat? Zde je pár tipů:
Správné nastavení kola
Za tímto bodem si stojíme. Abychom si mohli na plno a ve zdraví užívat cyklistiky, předcházet zraněním a zároveň vytěžit maximum z každé kapky potu, musí být kolo přizpůsobeno našemu tělu a našim potřebám, nikoliv my jemu. Nechceme tu tvrdit, že je bezpodmínečně nutné nechat si provést profesionální biomechanickou analýzu, ale velikost kola a základní nastavení prostě musí být správné.
Na YouTube je samozřejmě celá řada videí, kde najdete návody, jak si doma seřídit kolo, ale můžete rovněž využít různé bezplatné i placené webové stránky, či dokonce mobilní aplikace, které vám s tím pomohou. Chcete-li mít ale jistotu, že se vám bude jezdit pohodlně a že využijete potenciál svých nohou na maximum, pak do profesionální biomechanické analýzy přece jen neváhejte investovat. Rozhodně nebudete litovat.
Cyklistické kraťasy s kvalitní vložkou
Jakmile seřídíte kolo, budete mít před sebou další zásadní úkol – výběr vhodných cyklistických kraťasů s kvalitní vložkou. Rozdíl ve vašem výkonu, až vás při jízdě nebude bolet zadek ani rozkrok, bude skutečně markantní.
Siroko nabízí cyklistické kraťasy pro ženy i muže, a to ve všech cenových kategoriích. V tomto článku najdete průvodce nákupem cyklistických šortek, kde se mimo jiné dočtete o jejich vlastnostech a dozvíte se, čím se jednotlivé produkty liší. Díky tomu si budete moct vybrat takové, které přesně vyhoví vašim potřebám.
Technické rady
Na kole nás obvykle učí jezdit někdo z rodiny, od něhož získáváme první instrukce. Zbytek už se pak většinou učíme za pochodu s přibývajícími kilometry a časem stráveným v sedle. Obvykle také dostáváme rady od ostatních jezdců a snažíme se poučit ze svých vlastních chyb. Opravdu to ale děláme správně? Ve většině případů bohužel ne. Ať už ze strachu či proto, že nás nikdo nenaučil správné technice, se mnohdy připravujeme o celou řadu vylepšení, které by nám otevřely nové obzory a udělaly z jízdy na kole ještě větší zábavu.
Ať už provozujete jakoukoliv disciplínu – BMX, gravel, horskou či silniční cyklistiku – zajděte do tréninkového centra nebo si najděte profesionálního trenéra, který vám pomůže zlepšit vaše ovládání kola, rovnováhu, naučí vás sjíždět kopce, jezdit ve skupině, do prudkých zatáček či správně brzdit… Je to investice do vaší bezpečnosti, pohodlí i zábavy, která vám z dlouhodobého hlediska ušetří čas a pomůže předcházet problémům.
Výživový poradce
Neustálé strachování o váhu v poslední době nahradila zdravější, leč mnohem nákladnější posedlost, a sice aerodynamika. Přesto je váha stále zásadním prvkem, obzvlášť pokud rádi jezdíte do kopců. Než se ale vrhnete na snižování váhy vašeho kola za každou cenu, zkuste se poradit s profesionálem v oblasti sportovní výživy, který by vám pomohl shodit přebytečná kila zdravým způsobem. Jistě, bude to vyžadovat námahu a odhodlání, ale vyživový poradce je investicí, která vám pomůže i mimo sedlo.
Cyklopočítač, monitor srdečního tepu a wattmetr (měřič výkonu)
Opět vás nabádáme k investici do vybavení, avšak tentokrát je hlavním cílem sběr dat, poznávání sebe sama a maximální využití času stráveného v sedle (tedy pokud vám jde právě o to). Pakliže vám o nějaká data či výkon nejde, bohatě vám postačí měřič srdečního tepu, díky kterému docílíte efektivního tréninku. Ještě před takovými dvaceti lety to byl naprostý standard, nicméně i dnes jsou hodnoty srdeční frekvence považovány za důležitá data. S příchodem wattmetrů však trénink vstoupil do nové fáze. Wattmetr je sice o něco dražší vylepšení, ale věřte, že s ním posunete trénink na novou, lepší úroveň. Každopádně, v dnešní době je těch informací a dat tolik, že pokud nejste vyloženě sportovní maniak, měli byste možná zvážit následující investici.
Osobní trenér
Nikde samozřejmě není psáno, že se musíte obracet na profesionála, nicméně zde platí to samé, co v případě nastavení a seřízení kola. Pokud máte dostatek času a chuti učit se novým věcem, můžete si sestavit vlastní tréninkový plán. S kvalitním sportovním trenérem však dosáhnete pokroku rychleji a především budete mít jistotu, že si tím neuškodíte. Předně je třeba říct, že trenér cyklistiky ví, jak vyhodnocovat získaná data. Najmutím profesionála vám navíc odpadne dost práce, takže budete mít víc času pro jízdu na kole. Za velké plus pak můžeme považovat fakt, že pokud si budete platit jeho služby, požene vás to kupředu a posílíte tím své odhodlání. Je však třeba mít na paměti, že každý trenér vyznává odlišné metody, poskytuje jiné služby a jinak komunikuje s klientem. Pokud se tedy skutečně chcete zlepšovat, je třeba dát si trochu práce s hledáním toho správného, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám (cílům, zkušenostem, dovednostem, časovým možnostem či míře vašeho odhodlání).
Není pochopitelně nutné dodržovat všechny body z našeho článku, jednoduše si vyberte ty, které vám nejvíce vyhovují. Vše se odvíjí od toho, jakým typem cyklisty jste, jaké máte finanční možnosti a kolik času či úsilí hodláte vynaložit. Nezapomínejte, že s tím, jak se budete zlepšovat, budou vaše pokroky stále méně a méně patrné. Není sice snadné setrvat ve své top formě, ale když už budete znát základy, snáz se pak vrátíte zpět do tempa. Nebojte se změn a trpělivě zkoušejte nové věci. Jde především o to, aby si vaše tělo nezvyklo dělat ty samé věci dokola a abyste se nezačali nudit. A co je nejdůležitější: užívejte si ten proces, dělejte to z lásky k cyklistice a proto, že to tak opravdu chcete.