cover 139 women

6 tipů pro začátečníky, jak opravit kolo na cestách

Během posledních pár let prošla cyklistika jako sport celou řadou proměn. Díky novým materiálům, neustálému vylepšování těch stávajících, novým technologiím a různým druhům nářadí i dalších vychytávek má dnes každý nováček v oblasti cyklistiky přístup k celé škále možností, o kterých se nám před 20 lety ani nesnilo. Některé věci se však nezměnily, jako například poruchy na cestách. Každý cyklista zná ten pocit, když uvázne někde na cestě s píchlým kolem nebo rozbitým řetězem. My nevyjímaje. A protože s tímto problémem máme zkušenosti, rádi bychom se s vámi podělili o následujících 6 základních tipů. Vezmeme to pěkně popořadě:

Vozte s sebou základní nářadí a náhradní díly

image 24


Mezi základní výbavu patří: montážní páky na cyklistické pláště, ruční pumpička nebo CO2 hustilka, multifunkční nářadí s nýtovačem řetězu a 1 náhradní duše vhodná pro vaše pláště.

Doporučuje se ale vozit o jednu duši navíc, dále rychlospojku, redukci ventilku (pro dofouknutí kola na pumpě) a kus starého pláště, kterým budete moct zakrýt trhlinky nebo větší díry.

Nikdy není na škodu přihodit i latexové nebo silikonové rukavice, abyste se neušpinili, zejména pak při opravě řetězu. Pokud je nemáte, můžete spadlý nebo rozbitý řetěz uchopit přes nějaký větší list stromu apod.

image 25


Takřka veškeré nářadí a náhradní díly lze převážet v brašně pod sedlem či ve speciální láhvi na nářadí, takže není potřeba cpát vše do kapes od dresu a riskovat jejich protržení. Střední a velké pumpičky obvykle disponují speciálním držákem na rám kola, který se zpravidla montuje na šrouby košíku na láhev.

Některé poruchy je těžké opravit na místě, takže u sebe vždy mějte nabitý mobilní telefon a nějaké peníze.

Kolo opravujte dál od silnice a dbejte na to, abyste byli dobře vidět

Toto je zcela zásadní. Pakliže je cyklista v pohybu snadno zranitelný, co teprve, když se zastaví? Z toho důvodu nikdy neprovádějte opravu přímo u krajnice nebo v oblasti s omezenou viditelností (náhlé změny nadmořské výšky, ostré zatáčky, stinné oblasti).

image 26


Odstupte co nejdál od silničního provozu, abyste se mohli v klidu soustředit na opravu, a ne na projíždějící vozidla. Pořád je lepší táhnout kolo pár minut v ruce, abyste našli vhodné místo pro jeho opravu, než dávat svůj život všanc někde u krajnice.

Neotáčejte kolo vzhůru nohama

Poslední dobou už to tolik lidí nedělá, ale přesto stále ještě můžete vidět bicykly kolami nahoru. V případě poruchy doporučujeme nezhoršovat celý problém otáčením kola vzhůru nohama. Nejenže si tak snadno ušpiníte sedlo, řídítka a přehazovačku, ale riskujete také jejich poškození.

image 27


Kolo obrácené vzhůru nohama je navíc dost nestabilní a mohlo by při dotyku či poryvu větru spadnout. Rovněž pokud máte hydraulické brzdy, mohly by se zavzdušnit, což povede ke změknutí páky a oslabení funkčnosti.

Kazeta a převodník

Často zmiňujeme, že není moudré dělat věci, které dělají profíci, nicméně v tomto případě to neplatí. Co udělají jezdci, když během závodu píchnou zadní kolo? Dají vědět týmu vysílačkou, zvednou ruku (pokud mohou), klesnou na konec skupiny, přesunou se na kraj silnice a čekají na týmové auto nebo neutrální doprovodný vůz závodu a mezitím přehodí na nejmenší pastorek a velký převodník.

image 28


Poslední bod usnadní práci mechanikovi při výměně kola, aby se mohl jezdec vrátit co nejrychleji na trať. To samé můžeme udělat i my, aby se nám zadní kolo lépe sundavalo a nasazovalo. Celý proces je totiž mnohem snazší, když přeřadíme na nejmenší pastorek, zatímco velký převodník dostatečně napne řetěz, aby nepadal.

Před výměnou duše zkontrolujte plášť

Této chyby se někdy dopustil snad každý cyklista. Píchnete kolo, vyměníte duši, dofouknete ji a po chvíli píchnete znovu, protože to, co způsobilo první defekt, je stále zaseknuté v plášti, případně je plášť poškozen jiným způsobem. Než tedy vyměníte duši, musíte zjistit příčinu defektu. To uděláte tak, že prohmatáte vnější i vnitřní část pláště. Buďte ale opatrní, protože daný předmět může být ostrý.


Když už jste v tom, zkontrolujte rovněž ráfek, protože i v něm může být něco ostrého, co způsobilo defekt. Je to sice neobvyklé, ale může to být důvod, proč se páska ráfku pohybuje nebo je poškozená.

Podejte pomocnou ruku

Cyklisté jsou svým způsobem komunita, takže se k sobě zpravidla chováme přátelsky a pomáháme si. Proto je pravděpodobné, že pokud budete mít poruchu a kolem pojede jiný cyklista, nabídne vám pomocnou ruku. Z toho důvodu, i když sami neumíte opravit defekt, byste s sebou měli vozit základní nářadí a náhradní díly, jak jsme vám radili výše. Jistě se najde nějaký cyklista, který vám pomůže a ukáže, jak na to. A pokud to víte, ale je to váš třetí defekt v jediný den, jistě vám někdo půjčí duši, abyste se dostali v bezpečí domů.

image 29


Snažte se ale nebýt cyklistou, který s sebou nevozí nářadí ani náhradní díly a který se ani neobtěžuje naučit se používat montážní páku na výměnu plášťů. Hlavně proto, že se jednoho dne můžete ocitnout v nouzi uprostřed ničeho a nezbyde vám nic jiného, než použít mobilní telefon (pokud ho máte) pro přivolání pomoci. A pokud takovým cyklistou přece jen jste, nezapomeňte brát své kamarády pravidelně na kávu, abyste i nadále mohli počítat s jejich pomocí.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články