Prvně je potřeba říct, že neexistuje žádný zázračný návod, jak se obléct na kolo, který by se dal aplikovat vždy a na všechny jezdce. Proto jsme ostatně sepsali průvodce jarním cyklistickým oblečením a vybavením, ve kterém jsme vám představili různé položky od hlavy až k patě. Naším cílem bylo ukázat vám, jaké máte možnosti, abyste si mohli zvolit kombinaci, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám, bez ohledu na vaši úroveň. Dnešním článkem bychom toto téma rádi rozšířili o 7 rad a tipů, jež vám pomohou dostat ze svého stávajícího či nového cyklistického oblečení maximum:
Nejprve se podívejte, co máte v šatníku
Než se pustíte do nákupu, podívejte se, jaké vybavení se ukrývá ve vašich skříních a šuplíkách. Je totiž klidně možné, že vhodnou kombinací zimního a jarního oblečení získáte vše, co budete na jaře potřebovat. Ne vždy je nutné kupovat specifické oblečení, někdy jen postačí vyzkoušet to, co už máte doma. Můžete například vyzkoušet kombinaci letního funkčního prádla s teplým zimním dresem či bundou, případně zimní funkční prádlo s letním dresem s dlouhým rukávem.
Univerzální a praktické oblečení
Co ale dělat, když se vám nedaří nalézt vhodnou kombinaci z toho, co máte doma? Při nákupu cyklistického oblečení do mírnějších sezón (jaro, podzim, případně oblasti, kde nebývá tuhá zima), je důležité dívat se po univerzálnosti a praktičnosti daného oděvu. Například kombinace funkčního prádla s krátkým rukávem z merino vlny, teplých návleků na ruce a cyklistické vesty vám umožní dostat maximum z cyklistického dresu s krátkým rukávem, jelikož ho budete moct nosit téměř po celý rok. Pro běžné jarní počasí vám takový oděv obvykle bohatě postačí. V lehce chladnějším podnebí byste však raději měli sáhnout po teplém cyklistickém dresu s dlouhým rukávem, který je vhodné doplnit o letní funkční prádlo a vestu. Tento teplý cyklistický dres pak můžete nosit i v chladnějším počasí, a to s funkčním prádlem z merino vlny a cyklistickou vestou s větší tepelnou ochranou a odolností vůči vodě.
Čím univerzálnější oblečení, tím lépe, ať už je jeho původní účel jakýkoliv. Například takový nákrčník může sloužit i jako čepice k ochraně hlavy nebo čelenka, která vám zakryje uši.
Na jaře je třeba vrstvit oblečení!
Toto zmiňujeme poměrně často, ale nikdy neuškodí menší připomínka. Právě na jaře (a na podzim) je velice důležité vrstvit oblečení, neboť venkovní teploty se v průběhu dne liší o zhruba 10 °C. Navíc v momentě, kdy šlápneme do pedálů, naše tělo začne okamžitě produkovat teplo.
Tím, že si oblékneme více vrstev, si pak můžeme nějakou z nich odložit, když nám bude vedro, případně si ji obléct, když nám bude zima. Rozhodně se nenechte ošálit teplým a bezmračným počasím, když vyrážíte, a raději mějte po kapsách připravené nějaké teplé oblečení. Tím se dostáváme k dalšímu tipu.
Inspirujte se u profesionálů… ale pouze z jejich tréninku
Nesnažte se kopírovat, co dělají na konci zimy a začátkem jara profesionální jezdci při závodech. Jednak jezdí ve vysoké intenzitě a produkují spoustu tepla, tudíž by pro ně bylo kontraproduktivní nosit více vrstev. Druhak mají kolem sebe neustále podpůrná vozidla, aby si mohli v případě potřeby sundat či obléknout nějakou tu vrstvu. Inspirujte se tedy pouze jejich tréninkem. Jen tak totiž uvidíte, co dělají pro zahřátí a jakými vrstvami chrání své tělo v různých povětrnostních podmínkách a při různé intenzitě tréninku.
Lehké a snadno sbalitelné oblečení
Jelikož my podpůrné vozidlo nemáme a nemáme ani bezedné kapsy, musíme si vybírat lehké a kompaktní oblečení. Musí jít dobře zabalit, snadno složit a mělo by zabírat co nejméně místa, abychom ho mohli nosit v kapsách od dresu či bundy. Když si nějakou vrstvu sundáme, měli bychom zastavit a složit ji, aby se hezky vešla do kapsy, čímž předejdeme ztrátě daného oděvu či zbytečné nehodě. Chápeme ale, že ne vždy je toto proveditelné.
Vše na svém místě
Nedostatek místa po kapsách někdy pramení z toho, že v nich nosíme jiné věci.
Pro uložení nářadí a náhradních dílů použijte brašnu pod sedlo, držák na láhev s nářadím či kapsičku na nářadí; ušetříte tak místo v kapsách dresu.
Pokud trpíte nedostatkem místa po kapsách kvůli tomu, že v nich nosíte velké svačiny, máte dvě možnosti: první z nich je přestat nosit takové množství jídla, které můžete vyměnit například za pár energy gelů pro případ nouze, načež lze v případě potřeby zastavit a něco si někde koupit. Druhou možností pak je přidělání rámové brašny mezi představec a horní tyč. Dá se v ní nosit poměrně dost jídla, přičemž v závislosti na její velikosti ji lze využít i jako úschovu pro mobilní telefon, nářadí atd.
Brašna na řidítka je skvělou volbou pro delší výlety, jelikož budete potřebovat hodně prostoru na svačinu, náhradní díly, nouzové oblečení, bundu do deště apod. Ačkoliv se nejedná o dvakrát aerodynamické řešení, rozhodně vám může přijít vhod.
Ať si ostatní říkají, co chtějí, vaše pohodlí je na prvním místě
Pamatujte, že je vždy lepší, když je vám horko, než když je vám zima. Proto byste se měli před jízdou obléct tepleji, případně nosit s sebou pro případ potřeby dostatek oblečení. Pořád je lepší utápět se v potu z přehnaného oblečení, než někde cestou klepat kosu. Navíc v případě, že je vám horko, si můžete některou z vrstev jednoduše sundat, načež můžete dál pokračovat v cestě. Je-li vám však zima a vy při sobě nemáte žádné další oblečení, pak si danou jízdu nejen neužijete, ale rovněž i ohrozíte své zdraví, koncentraci a bezpečnost.