Každý se rodí jako úplný začátečník. Dokonce i ti nejzkušenější silniční cyklisté, kteří začínají na horských kolech, dělají začátečnické chyby. Postupujte podle tohoto základního průvodce a bavte se na MTB od prvního okamžiku, protože pokud existuje jedno slovo, které definuje horskou cyklistiku, je to zábava. Tady je náš první tip:
Bavte se
Horská cyklistika je čistý adrenalin a zábava v kontaktu s přírodou, takže na začátek zapomeňte na výzvy a tréninky. Především mějte na paměti, že si vyrážíte jízdu užít. Na horském kole budete mít spoustu času na postupné zlepšování, ale neskončíte-li hned první den se širokým úsměvem na tváři, bude těžké se dostat zpět do sedla.
Vyberte si odpovídající kolo
Vyberte si horské kolo, které vyhovuje vám a vašim potřebám, abyste předešli zklamání. Ve zkratce:
- Vyberte odpovídající velikost. Zde je průvodce, ale nejlepší je požádat o radu v obchodě, kde kupujete kolo, abyste získali správnou velikost a přizpůsobili kolo svým rozměrům.
- Okamžitě vylučte kolo enduro nebo horské sjezdové kolo. Tyto typy jsou pro začátečníka příliš „radikální“. Terénní horské kolo (hardtail nebo celoodpružené) je na začátek ideální. Sjezdové horské kolo (celoodpružené horské kolo s lehkými tlumiči nárazů) je další skvělou volbou pro MTB nováčky, protože se snadno přizpůsobí různým typům terénu.
- Zapomeňte na 26″ a 27,5″ kola (na trhu z druhé ruky najdete skvělé slevy právě proto, že se tak těžko prodávají). Velikost kol 29″ je v dnešní době standardem. Jste-li spíše malí, 27,5″ může být ideální rozměr.
- Přední odpružená vidlice, bez ohledu na cokoliv, musí mít zdvih minimálně 100 mm. Zvažte celoodpružený model pro větší pohodlí nebo jezdíte-li často drsný terén, ale nezapomeňte, že jsou dražší a těžší.
- Hliník nebo karbon? Hliníkové MTB kolo s dobrými komponenty je pro začátečníka lepší než karbonové kolo horší kvality.
- Klasické vs nášlapné pedály. Máte-li zkušenosti ze silniční cyklistiky, není co řešit, volte nášlapné pedály. Klasické volte, pouze nemáte-li vůbec žádné zkušenosti a plánujete jízdu po nenáročných stezkách nebo tratích. Vždy je lepší použít nášlapné pedály a procvičovat nazouvání dovnitř a ven, což nás přivádí k dalšímu bodu:
Seznamte se s horským kolem
Nyní, když máte své zbrusu nové kolo, naučte se používat všechny jeho komponenty: nášlapné pedály, převody, brzdy, odpružení atd. Vyzkoušejte si to na rovném a snadném terénu a podívejte se, jak vše funguje, než vyrazíte do terénu.
Pamatujte, že kolo se chová a reaguje odlišně v závislosti na terénu a podmínkách (sucho na pevné silnici, sucho na štěrku nebo písku, vlhko a bláto nebo jednoduše mokro). Každá situace má mnoho proměnných a navíc musíte vzít v úvahu další faktory, například to, zda stoupáte, sjíždíte, jezdíte po rovině nebo v zatáčkách. Všechno může ovlivnit výkon vašeho motocyklu, a proto byste měli…
Buďte opatrní a soudní
Obzvláště, když poprvé nasednete na své nové kolo. Nadměrné sebevědomí je jednou z největších chyb, které může cyklista udělat, bez ohledu na jeho zkušenosti. Nepokoušejte se jet příliš rychle, příliš daleko, příliš brzy.
Horská cyklistika vůbec není jako silniční cyklistika. Možná jste fit a silný, ale chybí vám technika, takže buďte opatrní.
Nespoléhejte na rady ostatních cyklistů, protože to, co je pro ně „snadné“ nebo „normální“, bude pro vás v tuto chvíli pravděpodobně příliš velkou výzvou. Nezkoušejte následovat nebo kopírovat zkušenější horské cyklisty.
Jezděte se správnými lidmi
Je-li to možné, najděte si skupinu přátel, se kterými můžete jet. V ideálním případě by jich mělo být několik (maximálně 5–6), víceméně na vaší úrovni a s „dobrou náladou“. Klíčem je jízdu si užít a společně se dobře bavit.
Vyhněte se jízdě s „profesionály“ nebo zkušenými jezdci, protože se nebude dobře bavit vůbec nikdo. Vždy budete tlačit na pilu, zatímco ostatní budou dost před vámi.
Nemáte-li jinou možnost, vydejte se na kole sami, dejte o tom vědět své rodině, naplánujte nebo prostudujte trasu a ujistěte se, že se jedná o oblast, kam chodí turisté / cyklisté, budete-li potřebovat pomoc.
Připravte se na jízdu
Zvláště jedete-li daleko od domova nebo plánujete být na velké části trasy mimo dosah civilizace. Jízdu byste měli naplánovat tak, abyste znali terén, počasí a měli náležitou výbavu.
Přilba je nezbytná. K dispozici jsou přilby se štítem specifické pro MTB, které poskytují lepší ochranu. Rukavice jsou také nezbytností pro bezpečnost a pohodlí. Pár cyklistických brýlí, kraťasů s náprsenkou a cyklistického dresu pokryje základní vybavení, pokud jde o oblečení a doplňky, aby bylo možné snadno čelit více než 2 hodinovým výletům. Chystáte-li se vyrazit i do chladného nebo deštivého počasí, podívejte se na zimní oblečení, pláštěnku a nepromokavé doplňky.
Když si připravíte itinerář a správné oblečení, musíte si vzít sebou nabitý mobilní telefon, nějaké peníze, vodu, jídlo (lepší více než méně) a sadu nářadí (správná velikost duše, pumpička, lepící sada, montpáky na pneumatiky, víceúčelový klíč s kladívkem a rychlospojkou), kterou můžete vložit do sedlového vaku, do pouzdra na skladování nářadí nebo do hydratačního batohu spolu s dalšími předměty uvedenými v tomto odstavci.
Udržujte kolo v dobrém stavu
Veškeré vaše plánování může přijít vniveč, zapomenete-li na správnou údržbu kola. U horského kola je opotřebení kola a jeho součástí mnohem rozsáhlejší než u silničního kola.
Kromě čištění kola, abyste předešli hromadění prachu, bláta a nečistot, zkontrolujte všechny součástky před výjezdem. Tímto způsobem se nebudete muset vracet kvůli prasklé pneumatice, rychlostnímu stupni a brzdám, které nefungují správně, nebo hnacímu ústrojí, které vás jen přivádí k šílenství.
Pravidelná údržba kola ve spolehlivé dílně vám ušetří potíže a peníze. Tuto příležitost můžete také využít k vyjasnění pochybností, získání rady nebo informací o organizovaných skupinových výletech.
Vystupte ze své komfortní zóny
Náš čtvrtý tip je být opatrný a vždy realista, ale nepřehánějte to – koneckonců jedná se o jízdu na horském kole. Součástí zábavy je špína, smyky kola při prudkém brzdění, pády, protože jste zašli příliš daleko, dotýkali se nohou země v šíleně prudkém stoupání nebo na sjezdech trochu pustili brzdy… Každý týden hledejte malou výzvu ke zlepšení svých dovedností a síly, ale buďte opatrní a realističtí. Nepokoušejte se být Nino Schurter nebo Maja Włoszczowska za jeden rok. Pamatujte, že Švýcaři a Poláci byli profesionálové na MTB, když jejich kola byla jen 26″, měla tři převodníky a bez specifického zakončení řidítek by ani jako horská kola nevypadala.