Bez dodržování jistých opatření může být jízda na kole v extrémním vedru velice nebezpečná. Je totiž snadné podlehnout kouzlu krásného slunečného počasí, které přímo svádí k projížďce, a právě proto je pro nás v Siroku toto téma tak důležité. V předešlých článcích jsme už probrali: Rady, co si obléct při jízdě v horkém počasí a 7 tipů, jak zůstat v pohodě i ve vedru. V dnešním článku se zaměříme na věci, kterým byste se měli ve vedrech vyhnout, a přidáme k tomu naše osobní zkušenosti, abyste si mohli v klidu a bezpečně užít jízdu na kole, i když teploty vystoupají vzhůru.
Příliš mnoho vrstev oblečení
I když se to zdá logické, musíme to zmínit, protože spousta cyklistů nosí příliš mnoho oblečení, aby jim náhodou cestou nebyla zima. Případně si nějaké to extra oblečení zabalí s sebou, kdyby ho cestou potřebovali. Pravdou ale je, že když se nabalíte, tak vám to moc příjemné nebude – spíš naopak. Budete se víc potit, vaše tělo se nedokáže ochlazovat kvůli nedostatku prodyšnosti, a vy nakonec skončíte dehydrovaní a přehřátí.
Nevhodné oblečení a doplňky
V horkém počasí by vaše cyklistické vybavení mělo být omezené na minimum: lehký dres s krátkým či dlouhým rukávem, funkční prádlo se síťovinou, cyklistické kraťasy a letní cyklistické ponožky. K tomu můžete ještě přidat následující doplňky: bezprsté rukavice či klasické letní rukavice, lehkou cyklistickou vestu a letní návleky na ruce pro případ dlouhého horského sjezdu.
Vyhýbejte se: cyklistickým kalhotám, dresům určeným do mezisezónního období, zimním bundám, návlekům na nohy, funkčnímu prádlu s dlouhým rukávem, návlekům na boty, nákrčníku a podobným věcem. Všechny tyto věci vyperte a uschovejte v šatníku pro chladnější dny.
Jízda à la Mario
Jízdou à la Mario máme na mysli jízdu bez trička, jak to dělával italský jezdec Mario Cipollini, kdykoliv měl příležitost se předvést. Ať už chcete svou hruď odhalit sebevíc, takhle byste zkrátka jezdit neměli. Nejenže je to nebezpečné pro kůži a zdraví, ale rovněž budete naprosto nechráněni při případné nehodě.
Někteří cyklisté ženou jízdu à la Mario do extrému a jezdí jen v plavkách. To se dá ještě pochopit, když jedete pouze na pláž, která je navíc blízko. Ani tak vám to ale nedoporučujeme. Asi nemusíme dodávat, že jízda naostro je vůbec ten nejhorší možný scénář…
Sundavání helmy
Nezáleží na tom, jak moc vám je horko – sundání cyklistické helmy je nejen extrémně nebezpečné, ale také protizákonné. Tady není prostor pro žádné výjimky, helmu byste měli mít na hlavě vždy. Pokud se škrábete do kopce rychlostí 8 km/h a potřebujete se ochladit, tak si najděte stín nebo zastavte u nějakého pramene a teprve pak si helmu sundejte a trochu se zchlaďte. Helma zachraňuje život a chrání před sluníčkem.
Pamatujte: V horkém počasí sáhněte po helmě s pořádným odvětráváním, vyhýbejte se aerodynamickým a časovkářským modelům. V případě, že máte málo vlasů, používejte opalovací krém a čelenku nebo cyklistickou čepici z lehké a prodyšné tkaniny.
Ignorace vodních fontán a pramenů
Pokud dopředu nevíte, že po cestě bude dostatek příležitostí k doplnění lahve, tak byste se měli zastavit u každého pramene s pitnou vodou. Čerstvá studená voda je základ, neboť v bidonu voda vždy rychle zteplá, a pití takové vody není nic moc. Navíc si rovnou můžete ošplouchnout hlavu, krk, ruce a stehna a příjemně se tak osvěžit. Rozhodně byste se ale neměli úplně zmáčet, neboť vlhké oblečení ztrácí prodyšnost a neabsorbuje pot. Pokud je ovšem vzduch hodně vlhký, neměli byste to s vodou přehánět, protože čím vyšší je vlhkost, tím hůře se vaše tělo ochlazuje.
Oprava kola na přímém slunci
V případě poruchy se poohlédněte po stinném místečku dál od silnice, kde byste své kolo mohli opravit. Oprava píchlé duše zabere kolem deseti minut, což může být na přímém slunci a bez sebemenšího vánku (který při jízdě vzniká zcela přirozeně) doslova horor pro vaše tělo, ale i oči, když vám do nich začne stékat pot. Proto byste vždy měli provádět opravy ve stínu.
Ponechání kola venku na slunci
Chcete-li zastavit kvůli šálku kávy, focení krajiny, kamarádovi či nějaké té opravě, nenechávejte své kolo na přímém slunci. Při jízdě se kolo tolik neohřívá (podobně jako vaše tělo), ale stačí ho nechat 15 až 20 minut v dosahu paprsků a bude doslova žhnout. Věřte nám, sedět na rozpáleném sedle a svírat horká řídítka není nic, o co by člověk stál. A to mluvíme pouze o povrchových částech, co teprve škody plášťů, lanek či hnacího ústrojí, které nevidíte ani necítíte. Pokud takhle budete nechávat kolo pravidelně, škody budou o to větší.
Rozteklá čokoláda
I taková lahodná laskomina, jako je čokoláda, se při vyšších teplotách může stát vaším úhlavním nepřítelem. Jakmile vám na záda začne svítit slunce, tak se veškeré čokoládové pochutiny v kapsách roztečou dřív, než byste řekli švec. Po otevření pak najdete jen horkou a lepkavou hmotu, což je ještě ten lepší scénář. Představte si, že vám obal praskne v kapse…
Další jídlo, které nedoporučujeme (mimo jiné): měkké sušenky (drobí se), datle (lepí), tyčinky nebo jakékoliv dobroty z medu či sirupu (jsou mazlavé a lepí se), zralý banán (v teple ještě víc změkne a rozmáčkne se vám v kapse), sendvič z arašídového másla (je mastný, lepkavý a bez většího množství vody se hůř polyká).
Tolik tedy k chybám, kterými jsme si při našich cyklovýletech sami prošli. Pokud vás napadají další věci, neváhejte se o ně s námi podělit do komentářů, abychom se všichni vzájemně poučili a třeba i trochu zasmáli. Počítejte s tím, že jízda na kole v horkých letních dnech může být docela náročná, zároveň je to ale skvělý způsob, jak si vychutnat sluníčko a užít si trochu zábavy. Jen si dávejte pozor, aby vás to horké počasí neodrovnalo a zachovejte si pozitivní přístup. Používejte opalovací krém, pravidelně doplňujte tekutiny a jezděte s úsměvem na tváři.