blog 171

Co jedí profesionální cyklisté během Grand Tour?

Během Grand Tours, jako je Tour de France, Vuelta, España nebo Giro d’Italia, dodržují profesionální jezdci pečlivě naplánovanou dietu, aby pokryli vysoké energetické nároky. Jedná se o stravu, která poskytuje potřebné “palivo” pro 21 etap a zároveň urychluje regeneraci a podporuje celkové zdraví. Pojďme se nyní společně podívat na základy stravy profesionálních jezdců Grand Tour:

Sacharidy

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie při vytrvalostním cvičení. Cyklisté jich do sebe dostávají opravdu hodně, aby doplnili zásoby glykogenu a udrželi určitou energetickou hladinu. Jedí například těstoviny, rýži, ovesnou kaši, chléb, brambory, batáty atd.

image

Profíci by měli jíst dostatek sacharidů, aby dosáhli maximální možné výkonnosti, ale zároveň musejí dávat pozor, aby moc nepřibrali. Špatné propočty mohou mít nedozírné následky pro jejich kariéru, neboť nedostatek glykogenu by mohl zapříčinit, že jim na cestě za vítězstvím dojde “šťáva”. Díky nejnovějším poznatkům a technologiím lze naštěstí vypočítat potřebné hodnoty pro každého sportovce zvlášť, přičemž tyto výpočty se neustále zpřesňují.

Týmoví výživoví poradci určují množství sacharidů na základě váhy a typu jezdce, vlastnostech konkrétní etapy a úloze každého cyklisty. Daný plán se může v závislosti na vývoji etapy měnit.

Proteiny

image 1

Proteiny jsou důležité pro regeneraci a hojení svalů. Cyklisté obvykle konzumují nízkotučné zdroje proteinů, jako jsou vajíčka, kuřecí a krůtí maso, ryby či nízkotučné mléčné výrobky. Červené maso se jí zpravidla pouze k večeři před odpočinkovými dny.

Ovoce a zelenina

image 2

Tyto potraviny obsahují sacharidy, ale zároveň poskytují vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Podporují imunitní systém i celkové zdraví. Jezdci do svého jídelníčku pochopitelně zahrnují různé druhy ovoce a zeleniny, nicméně i zde je třeba být opatrný: vysoký příjem vlákniny zpomaluje zažívání a zatěžuje tělo sportovce při regeneraci po dlouhodobé a těžké námaze. Ovoce i zeleninu lze jíst syrovou, pečenou, případně ve formě pyré.

Zdravé tuky

S nimi je to stejné jako v předchozím bodě: jsou sice nezbytné, ale nesmí se to přehánět. Cyklisté potřebují zdravé tuky pro zachování a podporu různých tělesných funkcí. Získávají je z avokáda, ořechů, olivového oleje a tučných ryb, jako je například losos.

Hydratace

Hydratace je zcela zásadní pro správnou výkonnost a regeneraci. Dvě ze tří Grand Tours se jezdí v létě, takže cyklisté musí během dne vypít velké množství tekutin. Většinou sáhnou po vodě, nicméně pijí i iontové nápoje, které nahrazují vypocené soli a minerály.

Úroveň hydratace je každé ráno pečlivě monitorována týmovými lékaři analyzováním vzorků moči. Na základě těchto údajů jim pak doporučí pít více, nebo méně tekutin. Kromě toho kontrolují také tělesnou teplotu jezdce, aby se zbytečně nezvyšovala a nedocházelo ke snížení výkonnosti.

Plánování jídel při Grand Tour

Co cyklisté jedí a pijí už víme, takže se pojďme podívat, kolik a kdy toho během grand tour snědí.

Snídaně

image 3

Snídaně se jí zpravidla dvě až čtyři hodiny před začátkem závodu. Výpočet pro správné uložení zásob glykogenu je následující: 1 gram sacharidů na kilogram tělesné váhy jezdce, vynásobený počtem hodin od snídaně do začátku závodu. Příklad: Snídaně v 8 hodin, start ve 12 a váha jezdce 80 kg – to nám dělá 320 gramů sacharidů. 

Snídaně by měla být sestavena primárně ze sacharidů a proteinů. Nemělo by v ní být příliš vlákniny ani tuků, aby se nezpomalovalo trávení. Každý profesionální cyklista ví, co mu vyhovuje, a přesně podle toho jim kuchaři společně s výživovými poradci připravují buď vařenou rýži, ovesnou kaši, omelety s/bez náplně, nízkotučné mléčné výrobky, čerstvé džusy, ovoce a samozřejmě také kávu nebo čaj.

Svačina před jízdou

Cestou na start, v týmovém autobuse, u registračního pultu, během týmové prezentace, případně těsně před startem si jezdci dávají svačinku. Tou může být například banán, energetická tyčinka, rýžový koláček, sendvič atd. K tomu si někteří dopřávají další dávku kávy.

Během jízdy

Během jízdy jedí cyklisté jednak pevnou stravu, jako jsou výše zmíněné svačinky, ale také gely a jiné tekuté potraviny, které převážejí týmová auta, podpůrné vozy a doprovod.

image 5

Vše je precizně vypočítáno odborníky. Během méně náročných etap mohou jezdci sníst mezi 60-80 gramy sacharidů za hodinu, zatímco během těch náročnějších i více než 120. 

Dojezd do cíle etapy

V tomto okamžiku začíná regenerace, i když ve skutečnosti začíná již dříve, a to správným příjmem sacharidů během etapy, který zabraňuje vyčerpání glykogenu a urychluje regeneraci po závodě.

Pro doplnění zásob glykogenu a zotavení poškozených svalů konzumují cyklisté slazené nápoje, džusy nebo regenerační nápoje obsahující sacharidy a proteiny. Někteří dokonce sáhnou po klasice: Haribo gumových medvídcích, jež jsou známí svým vhodným složením sacharidů.

image 6

Následně se musí cyklisté dostat do týmového autobusu. Jakmile tam jsou, tak ihned po sprše dostanou pevnou stravu založenou na jednoduchých a snadno stravitelných sacharidech a proteinech. Příklad: grilované kuře s rýží, těstovinový salát, šunkový sendvič nebo třeba týmovým kuchařem speciálně připravený dort… 

To vše v kombinaci se správným množstvím tekutin pro rehydrataci. Je dobré udělat vše co nejdříve, neboť příliš zpožděný přísun tekutin může negativně ovlivnit spánek a odpočinek: Když toho před spaním vypijete příliš, budete pak celou noc lítat na záchod.

Před večeří, mezi masáží a odpočinkem, si sportovci dopřávají menší svačinku, obvykle ve formě ovoce, nízkotučných mléčných produktů, sušeného ovoce a ořechů… 

Večeře

Jeden z nejdůležitějších okamžiků dne, a to nejen ve smyslu výživy, ale také pro samotný tým. Po dlouhém dni spolu všichni jezdci a členové týmu usednou k večeři. Zásobit tělo potřebnými živinami pro regeneraci je stejně důležité jako vychutnat si kvalitní jídlo a společnost ostatních. Právě při večeři předvádí kuchaři svůj um a kreativitu, když jezdcům připravují zdravá a chutná jídla, samozřejmě za dodržování pokynů od výživových poradců.

Sacharidy, jako například těstoviny, rýže a brambory, jsou klíčové pro průběžnou a stabilní regeneraci, jakož i přípravu jezdce do další etapy. V této fázi jsou rovněž důležité i libové proteiny bez těžkých omáček a nadměrného množství koření, nejlépe připravované na grilu nebo v troubě.

image 7

Vše se podává s menším předkrmem, ať už v podobě salátu, polévky či grilované zeleniny. Nakonec kuchaři nabídnou i lehký a pro cyklisty vhodný dezert.

Pakliže se večeře servíruje příliš brzy, mohou si dát před spaním ještě lehkou svačinu.

Takto to funguje celé tři týdny, aby se zajistilo doplňování všech spálených kalorií během dne. Věřte, že to není vůbec jednoduché. Kromě vyčerpání, které s sebou každá etapa přináší, musí cyklisté a jejich trávicí systém tvrdě dřít, aby strávili 4 až 8 tisíc kalorií ze zdravé stravy. Proto musí sportovci, kteří vyrazí na velkou tour, jako je Tour de France, Giro či La Vuelta, trénovat celé tělo – svaly, mysl a také žaludek.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články