blog 202

Zadní cyklistická světla s radarem: Co jsou zač a jak fungují?

V prostředí, kde jsou cyklisté opravdu zranitelní, jsou zadní cyklistická světla s radarem (zjednodušeně cyklo radary) dodatečným bezpečnostním opatřením, které oceníte zejména při silniční cyklistice a projížďkách městem.  V tomto článku se společně podíváme na to, jak tato zařízení zlepšují bezpečnost pomocí detekce blížících se vozidel, na která cyklistu upozorní v reálném čase. Podrobně si vysvětlíme, co to vlastně cyklo radary jsou, jak tyto systémy fungují a podíváme se na jejich výhody i nevýhody. Nakonec si ukážeme některé konkrétní modely, jež jsou na trhu běžně k dostání, jako například Garmin Varia či Magene L508.

Co je cyklo radar?

Cyklistický radar je zařízení, které detekuje vozidla, jež se k vám zezadu blíží, a upozorní cyklistu nejen na ně, ale i na jejich vzdálenost. Obvykle bývá součástí zadního světla, ačkoliv jsou k dostání i modely bez něj.  Tyto radary využívají technologii ANT+, případně Bluetooth, pomocí nichž se připojují k cyklopočítačům nebo chytrým telefonům. Díky tomu má jezdec dokonalý přehled o všem, co se za ním děje, aniž by musel otáčet hlavu. Montují se k sedlovce nebo sedlu pomocí svorky a držáku.

Jak fungují?

 Cyklistické radary vysílají rádiové vlny směrem za cyklistu, které se následně odráží od přijíždějících vozidel. Díky této technologii dokáže zařízení detekovat jejich rychlost i vzdálenost a cyklistu na ně v reálném čase upozorní. Přístroj vypočítá rychlost a vzdálenost blížících se objektů tak, že změří dobu, za kterou se vlny vrátí zpět, jakož i změny frekvence způsobené jejich pohybem, čemuž se též říká Dopplerův jev. Jakmile radar detekuje blížící se vozidlo, okamžitě vyšle vizuální i zvukový signál do cyklopočítače nebo chytrého telefonu. 

Detekce vychází z rozdílu mezi rychlostí cyklisty a vozidla. Pokud se však vozidlo pohybuje podobnou rychlostí jako jezdec na kole, může se stát, že zařízení vyšle chybný signál, a neupozorní tak cyklistu na jeho přítomnost. 

Výhody cyklistických radarů

Větší bezpečnost: Radary upozorní cyklistu na blížící se vozidla, aby mohl učinit informované rozhodnutí. Může například zajet ke krajnici, signalizovat svůj další záměr, vyčkat s odbočováním, nebo se jen připravit na bezpečné předjetí projíždějícím vozidlem.

Lepší viditelnost: Většina modelů disponuje také zadními světly, jež zlepšují jezdcovu viditelnost na silnici, čímž zlepšují bezpečnost za každé denní doby. Je však třeba být na paměti, že ačkoliv je zadní světlo nedílnou součástí výbavy, tělo cyklisty je ve skutečnosti širší. Proto je nutné nosit oblečení s reflexními prvky, které vám zaručí maximální viditelnost na silnici.

Informace v reálném čase: Vizuální a zvukové upozornění zajistí, že jezdec bude mít přehled o dopravní situaci za ním, aniž by se musel otáčet. Tím dojde k minimalizaci rozptýlení, takže se bude moct soustředit na situaci před sebou. Ani tak byste se ale neměli spoléhat výhradně na radar, který může tu a tam poskytovat falešné negativní i pozitivní (detekce vozidla, které tam ve skutečnosti není, či nerozeznání blížícího se vozu) výsledky.

Nevýhody cyklistických radarů

Spolehlivost: Některé modely jsou náchylnější k falešným upozorněním, což může naopak vést ke zhoršení bezpečnosti jezdce. Chybné upozornění cyklistu zbytečně mate a rozptyluje, čímž dochází ke ztrátě důvěry v předkládané informace. Proto je výběr spolehlivého radaru, který minimalizuje riziko falešných zpráv, naprosto zásadní.

Cena: Cyklo radary bývají o dost dražší než klasická zadní světla, takže jsou pro mnohé jezdce hůře dostupné.

Rozptylování: Vizuální upozornění mohou nepříjemně rozptylovat jezdce a odvádět jeho pozornost od sledování silnice. Když každých pár vteřin kontrolujete cyklopočítač nebo chytrý telefon, můžete snadno přehlédnout dění na silnici před vámi.

Výdrž baterie: Používání radaru se zadními světly může rychleji vybíjet baterii, zejména pokud je světlo nastaveno na stálé svícení nebo maximální intenzitu. Z toho důvodu byste měli pravidelně kontrolovat stav vaší baterie. Jde o další zařízení na neustále se rozšiřujícím seznamu základních potřeb, který obsahuje přední světla, cyklopočítač, elektronické přehazovačky atd.

Modely zadních světel s radarem dostupné na trhu:

Garmin Varia RTL515


Tento model vám silně doporučujeme pro jeho spolehlivost. Mezi hlavní zápory pak řadíme jeho cenu a nabíjení přes micro USB kabel. Pakliže byste si přáli model s kamerou, byť za vyšší cenu, mrkněte na Varia RTL715. Zde jsou hlavní vlastnosti modelu RTL515:

  • Detekce až osmi vozidel ve vzdálenosti do 140 metrů.
  • Zadní světlo: 60 lumenů.
  • Výdrž baterie: 15 hodin při nastaveném denním režimu (blikání) a 6 hodin při stálém svícení.
  • Radar se s kompatibilními cyklopočítači propojuje pomocí technologie ANT+, s chytrými telefony pak přes Bluetooth.
  • Zadní světlo nabízí celkem 4 režimy svícení (stálé, pelotonové, denní blikání a noční blikání). 

Bryton Gardia R300L


Je méně spolehlivý kvůli falešně pozitivním upozorněním (detekce vozidla, které tam ve skutečnosti není), ale zase disponuje USB-C kabelem a stojí míň než Varia RTL515. Hlavní funkce:

  • Detekce několika vozidel ve vzdálenosti do 190 metrů.
  • Zadní světlo: až 73 lumenů
  • Výdrž baterie: až 17 hodin při nastaveném denním režimu (blikání) a 8 hodin při stálém svícení.
  • Radar se s kompatibilními cyklopočítači propojuje pomocí technologie ANT+, s chytrými telefony pak přes Bluetooth.

Magene L508


Podobně jako předchozí model i tento posílá falešná pozitivní upozornění, disponuje USB-C kabelem a jeho cena je velice příznivá. Hlavní funkce:

  • Detekce vozidel ve vzdálenosti do 140 metrů, ačkoliv má problémy s rozpoznáním vícero vozidel zároveň.
  • Zadní světlo: až 40 lumenů.
  • Výdrž baterie: až 18 hodin při rychlém blikání a 11 hodin při stálém svícení.
  • Radar se s kompatibilními cyklopočítači propojuje pomocí technologie ANT+, s chytrými telefony pak přes Bluetooth.

iGPSport SRTL SR30


Další radar náchylný na falešná pozitivní upozornění. Disponuje USB-C kabelem a působivou výdrží baterie. Hlavní funkce:

  • Detekce několika vozidel do vzdálenosti 150 metrů.
  • Zadní světlo: až 65 lumenů.
  • Výdrž baterie: až 18 hodin v nočním režimu blikání a 8 hodin při stálém svícení.
  • Radar se s kompatibilními cyklopočítači propojuje pomocí technologie ANT+, s chytrými telefony pak přes Bluetooth.

Trek CarBack


Jeden z nejnovějších radarů na trhu. Relativně obstojná spolehlivost a nabíjení přes USB-C; oproti předchozím modelům je však dražší. Hlavní funkce:

  • Detekce několika vozidel ve vzdálenosti do 240 metrů.
  • Zadní světlo: až 90 lumenů.
  • Výdrž baterie: až 12 hodin v režimu blikání a 7 hodin při stálém svícení.
  • Radar se s kompatibilními cyklopočítači propojuje pomocí technologie ANT+, s chytrými telefony pak přes Bluetooth.

Když to shrneme, zadní cyklo radary jsou bezesporu novinkou, která zlepšuje bezpečnost cyklistů, neboť jim poskytuje cenné informace o vozidlech, jež se k nim zezadu blíží. Jejich největší nevýhodou je rozhodně cena, ale pokud je radar spolehlivý, tak značně zlepšuje viditelnost a bezpečnost jezdce, což oceníte zejména na rušných silnicích. Tady jde potom cena stranou. V dnešním článku jsme vám představili pouze pět modelů, nicméně trh s těmito přístroji neustále roste. Pakliže si to můžete dovolit, rozhodně vám doporučujeme pořídit si Garmin Varia RTL515.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články