V cyklistice se používají různá elektronická zařízení, přičemž jedním z nejpoužívanějších a nejužitečnějších je právě wattmetr neboli měřič výkonu. V tomto článku se společně podíváme, co to vlastně ten wattmetr je, jak funguje, na co se používá a jaké se vyrábí druhy. Ke každému si samozřejmě řekneme i jeho klady a zápory.
Co je wattmetr?
Wattmetr je v podstatě přístroj, který měří množství síly vyvinuté při šlapání. Tato energie je měřena ve wattech a jde o poměrně přesný údaj o množství vynaložené námahy v daném momentu.
K získání a zobrazení těchto údajů musí být pochopitelně wattmetr připojen k cyklopočítači, telefonu či jinému zařízení pomocí ANT+ nebo Bluetooth. V nich se pak informace třídí a ukládají pro pozdější analýzu. To ocení především jezdci, kteří cílí na zlepšování svého výkonu a tréninků, protože kromě měření pokroku v čase a přizpůsobení svých tréninků mohou lépe kontrolovat vynakládané úsilí při zachování určité intenzity.
Jak měřiče výkonu fungují?
Wattmetry měří sílu pomocí elektronických senzorů, kterým se běžně říká tenzometry. Ty se umístí na specifická místa, jako jsou pedály, kliky, ozubená kola či na středovou osu. Dané senzory pak snímají změny tvaru materiálu v závislosti na síle, která na něj působí, a následně tyto informace převádí na elektrický signál, jenž je odeslán do procesoru.
Procesor si elektrický signál přebere a převede ho na watty. Data se pak zobrazí na obrazovce cyklopočítače, chytrých hodinek atd., takže cyklista vidí množství vynaložené síly v reálném čase.
Jako každé elektronické zařízení i wattmetr musí někde brát energii, která obvykle pochází z nabíjecích nebo knoflíkových baterií.
K čemu se wattmetr používá v cyklistice?
Jak už jsme zmínili, používá se k měření síly vyvinuté při jízdě v reálném čase. Díky tomu má cyklista přehled o množství vynaložené námahy a ví, kolik spotřebovává energie i kolik jí ještě zbývá.
Veškeré tyto informace mu umožní kontrolovat a udržovat určitou intenzitu šlapání, což pomáhá nejen zlepšovat výkon, ale také vytěžit maximum z jednotlivých tréninků, vhodně se stravovat, vyhnout se přetížení či předcházet zraněním.
Měřiče výkonu jsou vhodné i pro jezdce, kteří chtějí pouze monitorovat své úsilí, poznat své limity a přizpůsobit rytmus a rychlost tak, aby se vyhnuli přílišné únavě. Pro mnohé rovněž mohou sloužit jako motivace, proč vůbec naskočit na kolo.
V neposlední řadě je ještě potřeba říct, že wattmetry mohou přispět i ke správnému držení těla na kole, jakož i k odhalení a nápravě svalové nerovnováhy v nohách, čímž vlastně snižují riziko zranění.
Druhy wattmetrů
Měřiče výkonu lze rozdělit podle toho, kde jsou umístěné jejich senzory, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Některé modely měří obě nohy zvlášť, tudíž mají snímače na obou stranách. Jiné mají jen jeden senzor, který se umístí na libovolnou stranu, zatímco druhá strana je následně vypočítána odhadem. Následující druhy wattmetrů patří mezi nejrozšířenější:
- Pedálové wattmetry. Měří točivý moment v osách pedálů. Snadno se montují a není problém přehodit je na jiné kolo, takže jsou vhodné pro cyklisty, kteří používají více kol. Nejsou sice k dostání pro všechny druhy silničních a horských pedálů, ale pro ty nejběžnější, jako je Shimano, Look, SPD či Speedplay, ano.
Mezi nejoblíbenější pedálové wattmetry patří Favero Assioma, Garmin Rally a Wahoo PowrLink. Ceny se liší v závislosti na značce a také toho, zda mají snímače na obou nohách, či nikoliv. Pohybují se někde v rozmezí 400 až 1 000 eur.
- Wattmetry na kliku. Tento typ wattmetru měří točivý moment na klikovém rameni a jeho montáž už vyžaduje určité znalosti. Rovněž je obtížné přendat ho z jednoho kola na druhé. Při koupi může nastat problém z důvodu velkého množství klik na trhu (různých značek, délek, typů os atd.).
Mezi nejpoužívanější modely měřičů výkonu na kliku patří 4IIII a Stages, jejichž cena se pohybuje mezi 250 a 1 200 eury. Ceny se odvíjí především od typu kliky a zda jsou snímače na obou nohách.
- Pavoukové wattmetry. Pavouk je část, která spojuje pravou kliku s převodníky, kde se u tohoto typu měřiče výkonu nachází procesor a snímače. Z toho důvodu nemůže měřit obě nohy zvlášť, nicméně odhad, který poskytuje, je opravdu přesný. Mezi nevýhody patří: montáž, kompatibilita a komplikované přendavání z jednoho kola na druhé.
Značky, které tento typ wattmetru vyrábí, jsou například Quarq, Power2Max, Rotor, Xcadey, Sigeyi nebo poměrně drahá SRM. Cena se pohybuje někde v rozmezí 300 až 1 800 eur, či dokonce ještě víc.
- Wattmetry na středovou osu. Měří točivý moment na středové ose a kromě toho, že jsou opravdu přesné, mají také snímače na obou nohách. Jejich nevýhodou je komplikovaná montáž, a to nejen kvůli tomu, že je potřeba odmontovat víc dílů, ale i kvůli množství dostupných rozměrů, kvůli kterým hrozí nekompatibilita. Rovněž se špatně montují z jednoho kola na druhé.
Mezi nejpopulárnější značky tohoto typu měřičů výkonu patří španělská značka Rotor a jejich cena se pohybuje mezi 400 a 1 000 eury. Dalším výrobcem, který je nabízí, je například Easton.
Na závěr je třeba říct, že každý typ wattmetru má své výhody i nevýhody. Proto by měl každý cyklista zhodnotit své potřeby, typ kola, na kterém jezdí, a v neposlední řadě také svůj rozpočet, než se pro nějaký rozhodne.
Potřebujete wattmetr?
Na kole se samozřejmě bez wattmetru obejdete, ale pokud chcete zlepšovat svůj výkon a optimalizovat své tréninky, tak se vám určitě bude hodit. Máte-li tedy v plánu sledovat svůj pokrok a dosáhnout určitých cílů, pak je měřič výkonu určitě dobrá investice, neboť vám poskytne přesné údaje, které vám pomohou kontrolovat a ovlivňovat vynakládané úsilí. K tomu všemu vám ještě může pomoct odhalit a napravit svalovou nerovnováhu a zabránit přetížení, čímž vlastně snižuje riziko zranění a únavy.
Přesto byste měli mít na paměti, že wattmetr je poměrně nákladnou investicí, která rozhodně nemusí být užitečná pro všechny cyklisty. Jste-li začátečník a chcete si jen užívat jízdu na kole, tak ho určitě nepotřebujete. To samé platí i v případě, že byste data získaná z měřiče výkonu nepoužívali – pak je taková investice naprosto zbytečná. Můžete raději zvážit koupi jednodušších a levnějších nástrojů.