coverblog 199

Cyklistika na olympijských hrách

V roce 2024 uvidíme na letních olympijských hrách cyklistické závody následujících kategorií: silniční cyklistika, dráhová cyklistika, horská cyklistika a BMX. V každé kategorii nás čekají různé disciplíny a závody. Pojďme si je nyní společně trochu přiblížit.

Silniční cyklistika


Soutěže: Silniční cyklistika je na olympijských hrách rozdělena do dvou soutěží: klasický závod a individuální časovka. 

Popis: Silniční závody se pořádají na městských nebo poloměstských okruzích, zatímco časovka je závod na čas pořádaný na určené trati. Při silničních závodech se používají klasická silniční kola, kdežto při časovce se obvykle dává přednost speciálním časovkářským kolům, které mají lepší aerodynamiku, byť lze použít i kolo silniční.    

Každý, kdo sleduje profesionální cyklistiku, si jistě všimne, že se silniční závody na olympiádě trochu liší. Zaprvé, jednotlivé týmy (v tomto případě státy) jsou menší: maximálně čtyři jezdci na stát. Z toho důvodu je pro týmy obtížnější ovládat průběh závodu. Zadruhé, kritéria pro výběr jezdců se mohou stát od státu lišit. Většinou to chodí tak, že se závodníci vybírají podle výsledků, nicméně klidně se může stát, že si trenér vybere jezdce na základě jeho momentální fyzické připravenosti a dostupnosti. Zatřetí, cyklisté během závodu nesmí nosit sluchátka pro komunikaci s trenéry. Závod je tedy mnohem nepředvídatelnější a je víc o improvizaci, kdy se favorité navzájem bedlivě sledují a nezřídka kdy dochází i k soutěživosti mezi týmovými jezdci. Dokonce se tvoří i aliance s ostatními zeměmi (ať už kvůli osobnímu prospěchu nebo proto, že jde o týmové kolegy mimo olympiádu). Nemluvě o překvapivých rozuzleních, jako při ženském silničním závodě v Tokiu, kde jezdkyně na druhém místě po projetí cílovou páskou zdvihla ruce nad hlavu v domění, že závod dokončila jako první, aniž by tušila, že Anna Kiesenhoferová, jediná zůstavší z původního úniku, projela cílem před ní.


Poslední zlatí medailisté:

Silniční závod, muži: Richard Carapaz (Ekvádor)
Silniční závod, ženy: Anna Kiesenhofer (Rakousko)
Časovka, muži: Primož Roglič (Slovinsko)
Časovka, ženy: Annemiek van Vleuten (Nizozemsko)

Dráhová cyklistika

Soutěže: Individuální sprint, týmový sprint, keirin, stíhací závod družstev, omnium a madison. Vše v mužské i ženské kategorii.


Popis: Všechny závody se jezdí na velodromu, a to na kolech bez přehazovačky a převodů, které navíc nemají brzdy (brzdí se tak, že pomalu přestáváte šlapat). Mezi závodníky jsou v mužských i ženských soutěžích dvě skupiny (nebo typy) jezdců: ti, co soutěží ve sprintu (individuálním i týmovém) a keirinu, a dále pak vytrvalostní cyklisté, kteří jezdí omnium a madison. Ve stíhacích závodech družstev jsou také vytrvalostní cyklisté plus nějací sprinteři, ale to není tak obvyklé.  

Fyzické proporce jezdců z obou skupin jsou diametrálně odlišné. Rychlostní závodníci mají mnohem vyvinutější svalstvo v horní i dolní polovině těla. Pozornost je zde zaměřena na výbušnost, zrychlení a krátkodobou rychlost. Vytrvalostní cyklisté se pak stavbou těla podobají silničním cyklistům. Ostatně, někteří jezdci a jezdkyně vytrvalostní dráhové cyklistiky se pravidelně účastní i silničních závodů.


Individuální sprint: Dva jezdci spolu soupeří ve tříkolovém závodě, který začíná takticky a končí pořádným závěrečným sprintem.

Týmový sprint: Tříčlenné týmy (muži) soupeří ve tříkolové časovce, kde každý jezdec z týmu odjede jedno kolo.

Keirin: Šest cyklistů jede tři kola za motokolem při kontrolované rychlosti do 50 km/h. Poté motokolo (tzv. derny) vyklidí dráhu a oněch šest jezdců soupeří další tři kola o prvenství v závodě.

Stíhací závod družstev: Čtyřčlenné týmy závodí ve 4km časovce, přičemž každý tým začíná na opačné straně dráhy. Vyhrává tým, který ujede danou vzdálenost v nejkratším čase nebo dostihne soupeře.

Omnium: Soutěž sestávající z několika závodů (scratch neboli hladký závod, tempo race, vylučovací závod a bodovací závod), které se jedou v jeden den. Jezdci získávají z každého závodu body, přičemž o vítězi rozhodne počet dosažených bodů ze všech disciplín. 

Madison: Dvoučlenné týmy se účastní dlouhého štafetového závodu (50 km u mužů, 30 km u žen), který je každých deset kol proložen sprinty. Body lze získat i za dohnání zbytku startovního pole.


Poslední zlatí medailisté:

Individuální sprint, muži: Harrie Lavreysen (Nizozemsko)
Individuální sprint, ženy: Kelsey Mitchell (Kanada)
Týmový sprint, muži: Nizozemsko (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland a náhradník Matthijs Büchlin)
Týmový sprint, ženy: Čína (Bao Shanju a Zhong Tianshi)
Stíhací závod družstev, muži: Itálie (Simone Consonni, Filippo Ganna, Francesco Lamon a Jonathan Milan)
Stíhací závod družstev, ženy: Německo (Franziska Brauße, Lisa Brennauer, Lisa Klein a Mieke Kröger)
Keirin, muži: Jason Kenny (Velká Británie)
Keirin, ženy: Shanne Braspennincx (Nizozemsko)
Madison, muži: Dánsko (Lasse Norman Hansen a Michael Mørkøv)
Madison, ženy: Velká Británie (Katie Archibald a Laura Kenny)
Omnium, muži: Matthew Walls (Velká Británie)
Omnium, ženy: Jennifer Valente (USA)

Horská cyklistika (MTB)


Soutěž: Cross-country (XCO) v mužské i ženské kategorii.

Popis: Závod se jezdí na celoodpružených horských kolech, ačkoliv lze použít i kola s předním odpružením. Pořádá se v přírodě, ale zahrnuje i několik účelových částí, jako jsou stoupání, sjezdy, technicky náročné úseky a extra překážky, které mají za úkol prověřit nejen výdrž, ale také technické dovednosti jezdců.

Každá země získá jedno, nebo dvě místa pro MTB jezdce, a to v závislosti na umístění dané země v žebříčku. Jednotlivé federace pak stanoví podmínky pro udělení závodních míst. Běžně se výběr provádí na základě kritérií, jako jsou výsledky dosažené v prvních závodech Světového poháru, ale i zde samozřejmě může dojít k výjimkám.


Poslední zlatí medailisté:

Muži: Thomas Pidcock (Velká Británie)

Ženy: Jolanda Neff (Švýcarsko)

BMX

Soutěže: BMX závod a BMX Freestyle v ženské i mužské kategorii.


BMX závod: Jezdí se na 20” BMX kolech. Jde o krátké závody, které začínají na vrcholu startovací rampy, odkud jezdci sjíždí za šlapání do pedálů dolů. Trať je vyrobena ze zpevněné půdy a má 180stupňové zatáčky s množstvím hrbolů, které vyžadují skoky a různé manévry, aby jezdci udrželi co nejvyšší rychlost.

Nejdříve se jezdí kvalifikační kola. Každý cyklista závodí ve třech rozjezdech o osmi jezdcích a získává body za své umístění. Cílem je získat co nejméně bodů, čili první dostane jeden bod, druhý dva body atd. Takhle to pokračuje až do osmé pozice. 

Dvanáct nejlepších jezdců postupuje rovnou do semifinále, zatímco jezdci umístění od 13. do 20. místa pojedou další kvalifikační kolo, z nějž vzejdou zbylí čtyři semifinalisté. I semifinále se pořádá na tři kola, kde bojují všichni proti sobě a snaží se získat co nejmenší počet bodů. Prvních osm jezdců pak postoupí do finálového kola, které se jede pouze jednou, takže vítěz bere zlato.


BMX Freestyle: Tato disciplína se pořádá v bikeparku s nejrůznějšími rampami a překážkami. Jezdci dělají triky a akrobatické kousky po dobu 60 vteřin, za což obdrží hodnocení od 0 do 100 bodů, které jim udělí techničtí rozhodčí na základě obtížnosti triků, rozmanitosti, kreativity, plynulosti jízdy, provedení, výšky skoků, rizika a stylu.


Kola na freestyle BMX se od klasických závodních liší, aby mohl každý jezdec dělat jiné triky, skoky a sestavy.

Nejdřív se začíná kvalifikací, která probíhá ve dvou kolech, během nichž předvádí jezdec své triky. Konečné skóre se získá zprůměrováním obou kol. Devět jezdců s nejlepším hodnocením postoupí do finále. I v něm se jedou dvě kola, ale do konečného hodnocení se počítá pouze to s vyšším počtem bodů. Jezdec s nejvyšším počtem bodů získá zlatou medaili.


Poslední zlatí medailisté:

Závod, muži: Niek Kimmann (Nizozemsko)

Závod, ženy: Bethany Shriever (Velká Británie)

Freestyle, muži: Logan Martin (Austrálie)

Freestyle, ženy: Charlotte Worthington (Velká Británie)

Na olympiádě se pořádá celkem 22 cyklistických disciplín, zúčastní se jí 514 jezdců a rozdá se 66 medailí. Olympijské hry jsou pro všechny cyklisty, bez ohledu na jejich disciplínu, velice důležité, nicméně pro silniční cyklisty jde o druhořadou záležitost, na kterou se nijak zvlášť nepřipravují. I když je pravda, že vítězové v této kategorii by vám možná řekli něco jiného, obzvlášť je-li to jejich jediné velké vítězství v kariéře (i tak ale věříme, že by ho ve skrytu duše vyměnili za vítězství v Tour de France nebo Světovém poháru). Pro dráhové cyklisty platí přesný opak. Olympijské zlato je pro ně vším, a tak se na každou olympiádu důkladně připravují, neboť se zde rozhoduje o jejich kariéře. Kalendář jednotlivých závodů najdete na oficiálních stránkách olympijských her, případně zde.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články