Cover 150

Jak chránit a pečovat o karbonový rám kola

V dnešní době je karbon nejčastěji používaným materiálem při výrobě kol. Jeho hlavními vlastnostmi jsou pevnost a lehkost, což z něj umožňuje vytvářet rámy nepřekonatelné kvality. Konstruktéři navíc mohou popustit uzdu své fantazii a vytvářet naprosto inovativní kola, která zlepší výkony jezdců (pokud to samozřejmě UCI dovolí). Aby však karbonový rám fungoval a vypadal jako nový, je potřeba se o něj řádně starat. V tomto článku vám přinášíme několik rad a tipů, jak na jeho údržbu:

Buďte opatrní a dobře se informujte

Máte-li své první karbonové kolo, tak buďte obzvláště opatrní. Jezdit na něm je samozřejmě v pořádku, ale než se pustíte do čehokoliv jiného, vyhledejte si patřičné informace a udělejte si svůj vlastní průzkum. Články a příspěvky jako je tento vám rovněž mohou být k užitku.

Začněte důkladným přečtením uživatelského návodu, který najdete na webových stránkách výrobce. O pomoc můžete požádat i v obchodě, kde jste kolo zakoupili, případně na různých internetových fórech, webech a sociálních sítích. 

Čím kvalitnější informace budete mít, tím lépe. Mějte na paměti, že i přílišné utažení šroubu sedlovky může karbonový rám poškodit. Je tedy na místě dávat si pozor. A pokud si nejste úplně jistí nebo se vám nechce do učení všech těch věcí kolem, vezměte raději své kolo do obchodu či servisu.

Přemýšlejte nad uskladněním, převozem a parkováním kola

image 10


I v této oblasti je dobré být opatrný a zjistit si potřebné informace.

  • Neparkujte kolo pouze s jedním opěrným bodem. I když se vám to zdá bezpečné, vítr nebo náhodný pohyb jej mohou shodit. 
  • Dávejte si pozor na sloupy, lampy a stromy. Sebemenší pohyb může poškrábat barvu rámu a samotný karbon.
  • Parkujete-li na svahu, nasměrujte kolo směrem nahoru a použijte dva opěrné body (zadní kolo a řídítka). 
  • V ideálním případě byste měli mít k dispozici stojan na kolo, pokud ne, dbejte na to, aby mělo kolo na rovném povrchu dva opěrné body. V krajním případě položte kolo opatrně na zem, a to stranou, na které se nenachází převody. 
  • Při uskladňování a převozu kola se vyhýbejte vysokým teplotám. Nenechávejte jej na přímém slunci, uvnitř auta, vedle topení atd.
  • Nenechávejte své kolo venku. To platí zejména v případě, že bydlíte někde u moře. Nemáte-li jinou možnost, přehoďte přes něj plachtu a nevystavujte ho vlhkosti, prachu ani špíně. Rovněž si dávejte pozor na korozi způsobenou slaným vzduchem.
  • Při převozu kolo řádně zabezpečte a v místech upevnění chraňte rám například kousky molitanu či něčeho měkkého. 
  • Neutahujte šrouby/svorky nosiče příliš pevně, abyste nepoškodili karbon. 
  • Dbejte na řádné upevnění kola (nesmí se hýbat) a rovněž si dávejte pozor, aby rám nepřišel do kontaktu s nosičem, autem, ostatními koly či zavazadly. Pokud se přece jen něčeho dotýká, vložte mezi oba předměty nějaké vycpávky.
image 11


Chraňte rám

Každé kolo je náchylné na něco jiného. Správná ochrana rámu se odvíjí od způsobu jízdy, disciplíny, kterou praktikujete, stylu a designu kola, ale také od terénu, po kterém jezdíte. Například takové silniční kolo s kabely vedenými vnitřkem rámu, které jezdí po relativně čistých površích, nebude vyžadovat přílišnou ochranu. Celoodpruženému kolu naopak budete muset věnovat hodně péče.


Části kol, které jsou nejvíce vystaveny opotřebení:

  • Řetězová vzpěra na straně, kde se nachází pohon, může přijít do kontaktu s řetězem, když najedete na hrboly. To se stává především při jízdě v terénu. Častěji se však stává, že se řetěz vyhákne z převodníku a dopadne na řetězovou vzpěru.
  • Oblast kolem středové osy. Pokud se řetěz vyhákne z převodníku a spadne dovnitř, okamžitě přestaňte šlapat, abyste zabránili jeho zachycení mezi rámem a převodníkem. Pokud budete šlapat dál, můžete poškodit strukturu karbonu. U horských, gravelových a cyklokrosových kol hrozí totožné poškození i ze špíny a bahna, které cáká z kol. Když je bláta hodně, mohou kola zpomalit a poškrábat středovou osu. 
  • Tření kabelů. Mnoho dnešních kol už má kabely vedené vnitřkem, nicméně ostatním hrozí jejich tření o rám. Kontaktní body by měly být chráněny samolepkami/fóliemi na rám či stahovacími pásky na kabely. 
  • Spodní rámová trubka. Tato oblast bývá postižena především při terénních disciplínách, kdy na ni přední kolo vrhá kousky štěrku a kameny. Čím horší terén, tím větší pozornost musíte věnovat ochraně.
  • Horní rámová trubka. Tuto oblast ohrožují řídítka nebo převodové a brzdové páčky. Při nehodě nebo když vám kolo spadne, může dojít k poškrábání či promáčknutí horní rámové trubky. 
  • Brašny, blatníky a další příslušenství, které se montuje na rám, může při neopatrném zacházení odřít barvu a poškodit rám kola. Používejte proto ochranné samolepky/fólie či pásky.


Ve skutečnosti ale může dojít k poškození jakékoliv části rámu. Proto jsou na trhu k dostání sady na ochranu celého kola, které se přichytí k rámu a slouží v podstatě jako takový ochranný štít. Doporučují se zejména pro jezdce, kteří praktikují terénní disciplíny a chtějí své kolo udržovat v co nejlepším stavu. Pokud vám jde pouze o ochranu rámu před poškozením kabely, případně pokud chcete ochránit jinou, konkrétní část, můžete si koupit samolepky. Dalšími možnostmi jsou: gumové ochrany/omotávky kabelů, neoprénové chrániče řetězové vzpěry, tvrdé plastové chrániče atd.

Čištění a povrchová úprava rámu

Čištění karbonových rámů je relativně prosté. Stačí použít teplou vodu, mýdlo a měkký kartáč. Předtím, než aplikujete odmašťovač, se ujistěte, že je vhodný pro karbonová kola, protože některé nejsou.

Pokud se hodně potíte a děláte indoor cycling, pak byste měli kolo pravidelně omývat a vysoušet, abyste zabránili vzniku koroze v důsledku soli a kyselin z potu. Zaměřte se především na různé drážky a šrouby.


Při vysoušení kola se dívejte, zda někde není rám poškozený a zda se hadr o něco nezadrhává. Pokud narazíte na úlomek, odřeninu či odlupování, použijte bezbarvý lak na nehty, který postižené místo zacelí a zabrání jeho rozšiřování.

Správná údržba a montáž

Pokud jste sám sobě mechanikem, který kolo opravuje v případě poruchy a zároveň montuje nové komponenty, pak zvažte následující doporučení:

  • Neupínejte rám k montážnímu stojanu. Použijte raději sedlovku, a pokud je sedlovka vyrobena z karbonu, neutahujte ji příliš pevně. 
  • Na každou součástku používejte vhodné nářadí. Kromě toho byste měli používat momentový klíč ke správnému utažení šroubů. 
  • Na každou součástku používejte výrobcem doporučené mazivo a montážní pastu. To samé platí i pro jednotlivé části rámu.


Pakliže nemáte vhodné nářadí a nejste úplně technický typ, pak raději vezměte kolo do obchodu nebo servisu. Ušetříte si tak nejen čas, ale i zbytečné problémy. 

Generálka rámu a opravy

Kromě zběžné prohlídky kola při vysoušení se rovněž doporučuje jednou za čas prohlédnout celé kolo. To platí zejména v případě, že kolo vydává zvuky, které dříve nedělalo. Může jít samozřejmě jen o nějakou součástku, ale pořád je lepší se ujistit než potom litovat. Karbon nevydrží věčně a co si budeme povídat, tu a tam kontrola prováděná výrobcem skrytou vadu neodhalí. Proto je důležité znát záruční lhůtu rámu a podmínky jejího využití. 


Pokud z kola spadnete, dostanete se do kolize s jiným kolem či vozidlem, případně pokud se vám stane nějaká vážnější nehoda, po které kolo nevykazuje žádné viditelné známky poškození, pořád je lepší přestat jej používat a vzít ho na prohlídku k expertovi na karbonová kola, který ho důkladně prohlédne. Narozdíl od kovových kol může poškození karbonového rámu uniknout i zkušenému oku, takže se pak objeví zničehonic. Pokud kvalifikovaný pracovník odhalí jakékoliv známky poškození, obvykle vám dá ihned vědět, zda je možná oprava, kolik by stála a jaký by byl konečný výsledek. Nezřídka se stává, že se oprava zkrátka nevyplatí a je lepší celý rám vyměnit. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články