Cover 160

Jak jezdit v pelotonu

Pro mnoho začínajících cyklistů může být jízda v pelotonu nebo ve větší skupince jezdců poměrně matoucí záležitostí. Chcete-li si tedy takovou jízdu užít bez nehod, měli byste si osvojit určité dovednosti, nabýt potřebné zkušenosti a v neposlední řadě se naučit, jak jezdit tímto způsobem bezpečně a efektivně. V tomto článku pro vás máme připraveno několik tipů a doporučení, které můžete během vašich krátkých i dlouhých projížděk využít v praxi. 

Buďte dochvilní a vždy řádně vybaveni

Začněme úplnými základy: Ať už jedete na tour nebo skupinovou projížďku, vždy byste se měli dostavit ve stanovený čas a mít s sebou vše potřebné. Hlavně nebuďte tím, kdo v jednom kuse chodí pozdě a na koho musí ostatní neustále čekat. Na cyklistickou tour pak raději přijeďte s předstihem, abyste se vyhnuli davům.

image 18

Z vybavení je nutné myslet zejména na helmu, vhodné oblečení a další doplňky úměrné aktuálním povětrnostním podmínkám. Vždy se předem podívejte na předpověď počasí, aby vás nic nezaskočilo. A pokud je to vaše první taková jízda, určitě se zeptejte na podrobnosti o dané trase a nebojte se požádat ostatní o radu.

Na většině cyklistických tour je k dispozici hned několik občerstvovacích stanic, přesto si nezapomeňte vzít dostatek tekutin a nějakou svačinu, které vám vystačí do první stanice. Nebo ještě lépe, se kterými dokončíte celou trasu. Přece jen lze stěží předpovídat, jaké tam bude k dispozici jídlo a pití, a určitě nechcete riskovat zažívací potíže.

Nikdy neuškodí mít po ruce i nějakou tu hotovost, případně kreditní kartu. Mezi nezbytné vybavení patří i mobilní telefon, základní náhradní součástky a nářadí. Je sice pravda, že se vším vám mohou pomoci pořadatelé nebo ostatní cyklisté, ale řádné vybavení je otázka osobní zodpovědnosti.

image 17

Mějte přehled o svém okolí

Vždy dávejte pozor na cestu i ostatní cyklisty kolem vás. Na vzájemné komunikaci a klábosení za jízdy samozřejmě není nic špatného, je však třeba zůstat ve střehu, abyste byli schopni vyhnout se všemožným překážkám a nebezpečným situacím. Zároveň je potřeba vnímat případná varování od jezdců před vámi.

Jsou však situace, kdy je potřeba být obzvláště opatrný, a sice ve městech či na křižovatkách, kde na vás číhá celá řada překážek: retardéry, kanály, silniční ostrůvky, dopravní značky, zvířata, lidé, různé dopravní prostředky… Zvýšené opatrnosti je třeba dbát i při sjíždění z kopců, neboť rychlá jízda značně omezuje reakční schopnost. Ve všech zmíněných situacích je nutné zůstat celou dobu ve střehu a maximálně se soustředit, to vše s oběma rukama na řídítkách a prsty připravenými na brzdě.

Varujte zbytek skupiny

V pelotonu či ve větší skupině cyklistů vidí případné překážky na cestě jen ti vepředu. Zbytek skupiny nevidí prakticky nic, takže je důležité používat gestikulaci či verbální komunikaci (například zvoláním “retardér”, “výmol”, “auto” atd.), kterými varujete ostatní před hrozícím nebezpečím. Měli byste tak učinit i v případě, že máte píchlé kolo či jiný problém a potřebujete zastavit nebo zajet ke kraji. V profesionálním pelotonu jezdci obvykle zastavují na pravé straně.


Držte formaci

Dbejte na to, abyste po celou dobu drželi svou pozici ve skupině, a vyhněte se náhlému přejezdu do stran. Snažte se být co nejvíc předvídatelní. Po celou dobu byste měli držet přímý směr, a pokud přece jen chcete zajet ke kraji, udělejte to pomalu a postupně, aby mohl zbytek skupiny předvídat váš následující pohyb.

image 20

Plynulost pelotonu závisí na mnoha faktorech: šířce silnice, počtu cyklistů atd. Obecně však platí, že pokud je dostatek místa, používají se strany k pohybu vpřed v rámci skupiny a střed k jízdě zpět. Jízda ve skupině vyžaduje velkou dávku trpělivosti a spolupráce. Musíte být připraveni přizpůsobit svůj rytmus a pozici v týmu tak, abyste uvolnili místo ostatním jezdcům. Jen tak si jízdu v pelotonu náležitě užijete.

Udržujte stálou rychlost

Kromě náhlého přejíždění ze strany na stranu byste se měli vyhnout i náhlé změně rychlosti, zejména pak prudkému brzdění, které by mohlo způsobit ošklivou nehodu. Snažte se udržovat konstantní rychlost, která vám vyhovuje. Pokud neustále jezdíte na hranici svých možností, tak to asi nebude vhodná skupina pro vás. Zbytečně pak ohrožujete sebe i ostatní. 

Na druhou stranu, pokud máte pocit, že musíte často brzdit, může to být buď kvůli špatnému převodu, případně je skupina pomalejší, než by vám vyhovovalo. Jízdou ve špatné rychlosti plýtváte hodně energie a měli byste tedy přeřadit na správný stupeň, abyste udržovali bezpečnou vzdálenost od jezdců před vámi. Jakmile se k nim začnete přibližovat, přestaňte šlapat. Pokud je na vás daná skupina příliš pomalá, můžete si najít místo v čele pelotonu a vést ho, nicméně mějte na paměti, že nejedete žádný závod a že peloton by měl jet ve vzájemné harmonii. 

Buďte opatrní při jízdě ze sedla

V souvislosti s předchozím tipem bychom rádi upozornili na poměrně rozšířenou praktiku mezi cyklisty, kdy při jízdě v pelotonu (zejména v prudkém stoupání) jezdí ze sedla, aniž by přitom přeřadili, což vede k nechtěnému zpomalení. Toto počínání může vyústit ve “zpětný ráz”, při němž vaše zadní kolo cukne dozadu proti přednímu kolu jezdce za vámi. V tom případě může dojít ke vzájemnému ťuknutí koly nebo překrytí, což už je jen krůček od nehody.

cover 133

Jedním ze způsobů, jak se tomuto typu nehod vyhnout, je signalizování cyklistům za vámi, že se chystáte jet ze sedla. Stačí prosté gesto, jako například mávnutí rukou za zády nebo třeba pohybem loktů. Jízdu ze sedla i přeřazování byste si měli nacvičit, abyste si udrželi stejný výkon a rychlost.

Dívejte se dopředu

To samozřejmě neznamená, že pro vás okolní prostředí neexistuje, ale hlavní pozornost by měla patřit cyklistům před vámi. Rovněž se můžete dívat do stran, na což vám stačí rychlý pohyb hlavou.

image 16

Nikdy se však při jízdě v pelotonu či skupině jezdců nedívejte dozadu. Pakliže tak z nějakého důvodu opravdu musíte učinit, tak nejdřív zpomalte, abyste navýšili bezpečnou vzdálenost od jezdce před vámi. Vždy přitom mějte obě ruce na řídítkách a co nejrychleji se zase otočte směrem dopředu. 

Udržujte bezpečnou vzdálenost

Udržování bezpečné vzdálenosti od jezdce před vámi je zcela zásadní. Pokud by totiž znenadání zastavil, budete mít čas zareagovat. Vhodná vzdálenost závisí především na vašich zkušenostech, sebedůvěře a schopnostech. Profesionální cyklisté zvládnou jezdit takřka na dotyk kol, kdy mezi sebou nenechávají prakticky žádnou mezeru. Pokud ovšem nejste profík, pak nejprve vyzkoušejte vzdálenost jednoho kola (myšleno kola, které se točí, nikoliv celého bicyklu) od jezdce před vámi. Poté můžete tuto vzdálenost postupně zmenšovat až na nějakých 15-20 cm.

Při sjezdu byste však měli tuto vzdálenost navýšit na 1 až 2 bicykly, jen tak budete mít dostatek času na reakci.

Myslete jako skupina

Během většiny cyklistických tour je doprava uzavřena, případně alespoň značně omezena organizátorem či úřady, takže se nemusíme zajímat o přechody pro chodce, semafory, dopravní značky, auta atd. V ostatních případech je ale třeba dodržovat pravidla silničního provozu. To znamená, že cyklisté musí přemýšlet jako skupina, nikoliv jednotlivci, aby ochránili jak sebe, tak zbytek týmu.

Obvykle to bývá tak, že jezdci jedoucí vpředu mají na starost bezpečnost celé skupiny. Rozhodují například o tom, zda celá skupina zvládne projet křižovatkou nebo na semafor. 

V některých případech může chování jednoho cyklisty ovlivnit celou skupinu. Pokud třeba urazí okolní řidiče, nebo když nevěnuje pozornost dopravnímu značení, tak samozřejmě hrozí nehoda.

image 19

Ve zkratce můžeme říct, že k bezpečné a efektivní jízdě v pelotonu je potřeba: neustále a jasně komunikovat s ostatními cyklisty, udržovat formaci a dostatečný rozestup mezi koly, chovat se předvídatelně a být neustále v pozoru a plně se soustředit na jízdu. Chceme-li si takovou jízdu bezpečně užít, musíme být samozřejmě plně vybaveni, měli bychom se obrnit trpělivostí, být ohleduplní a mít pochopení pro zbytek skupiny. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články