Kvalitní oblečení pro zimní sporty není vůbec levná záležitost, takže je dobré vědět, jak se o něj správně starat, abychom prodloužili jeho životnost a udrželi ho v dokonalém stavu po celou sezónu (ideálně po několik zimních sezón). Pakliže nevíte, jak začít, podívejte se na cedulku, kterou najdete na každém kusu oblečení. Tam najdete pokyny, jak o daný oděv pečovat bez rizika poničení. I tak jsme si pro vás připravili jednoduchý a praktický seznam s návody a obecnými doporučeními, který lze aplikovat na většinu lyžařského a snowboardového vybavení a značek.
Praní: čím méně, tím lépe

- Vždy si přečtěte cedulku: Už jsme to sice zmiňovali, ale opakování je matka moudrosti. Dodržování pokynů uvedených na cedulce je alfou a omegou řádné péče. Jde o to, že některé kousky mohou být vyrobeny z jemných tkanin a membrán, případně mohou disponovat technickými vlastnostmi, které vyžadují zvláštní péči. Proto byste měli věnovat maximální pozornost pokynům pro správné praní a péči, které se mohou u jednotlivých kusů oblečení výrazně lišit. Před vložením prádla do pračky zkontrolujte jednotlivé cedulky.
- Menší množství a oddělit od ostatního prádla: Oblečení na zimní sporty bývá docela objemné, takže dávejte pozor, abyste pračku nepřeplnili. V takovém případě by se prádlo řádně nevypralo. Příklad: dvě bundy a dvoje kalhoty je tak akorát. Nikdy neperte zimní technické oblečení s běžným prádlem. Je lepší pustit pračku víckrát než později litovat.
- Zapněte kapsy, zipy i suché zipy: Dbejte na to, aby byly všechny kapsy prázdné a zapnuté, což platí také pro knoflíky a klasické i suché zipy. V opačném případě by se totiž mohly přichytit na jiné oblečení a poškodit tkaninu. Extra tip: chcete-li předejít opotřebení oděvu a ochránit jeho ozdobné prvky, otočte jej naruby.
- Nepoužívejte klasické prací prostředky: Klasickým pracím přípravkům se vyhněte obloukem a sáhněte raději po takovém, který je přímo určen na technické oblečení. Ten totiž zachová prodyšnost a voděodolnost vašeho prádla. Další možností je použít jemný, neutrální prací prostředek, ale rozhodně ne práškový. Vždy používejte pouze tekuté přípravky.
- Skvrny na prádle: Nepoužívejte žádné odstraňovače skvrn, které máte doma. Instead, use the same detergent you will use to wash the clothes, apply a small quantity over the stain and scrub it gently with a brush before putting the garment in the machine.
- Žádné změkčovače ani bělidla: Toto jsou dva největší nepřátelé vašeho prádla, neboť mohou ucpat prodyšné membrány a poničit tkaninu.
- Pouze studená nebo vlažná voda: V horké vodě se prádlo nevypere líp a nebude pak čistší. Nejlepší volbou je v tomto případě krátký program pro jemné prádlo při teplotě 30 °C. Extra tip: pro ještě větší ochranu prádla nastavte ždímání na 400 až 800 otáček za minutu.
- Po vyprání prádlo ihned vyndejte z pračky: Po doprání nenechávejte prádlo v pračce příliš dlouho. Čím dřív ho vyndáte, tím lépe.
- Nezapomínejte ani na doplňky: Pravidelným čištěním by měly projít i rukavice, helma a lyžařské brýle. Co se týče rukavic, na ně je vhodné použít jemný dezinfekční prostředek a nechat je úplně uschnout.
Schnutí = trpělivost

- Sušení prádla na šňůře: Nejlepších výsledků dosáhnete, když prádlo pověsíte do otevřeného prostoru, s řádným větráním a stranou topných těles.
- Sušení prádla v sušičce: Pokud máte doma sušičku a rádi byste ji využili, měli byste být velice opatrní, neboť nadměrné teplo může narušit nepromokavé a technické vlastnosti některých tkanin. Vždy si důkladně prostudujte cedulky, zda je daný kus oblečení vhodný do sušičky. Používejte nejjemnější program (maximálně 60 °C) a každých 15 minut zkontrolujte, zda už je prádlo suché.
- Obnovení nepromokavé povrchové úpravy: Je možné, že po vyprání bude některé prádlo potřebovat trochu „opravit“. Pro obnovení vodoodpudivé povrchové úpravy DWR použijte žehličku nastavenou na nejnižší teplotu, případně prádlo prožeňte sušičkou na nejkratší možný program. Znovu ale upozorňujeme, že je nejprve potřeba zkontrolovat cedulky, zda je vůbec daný kus možné žehlit a sušit v sušičce. Aby při žehlení nedocházelo k poškození tkaniny, vložte mezi žehličku a prádlo ručník nebo hadr.
Jak prát a sušit oblečení s péřovou nebo syntetickou výplní

- Perte ho samostatně: Neoddělujte ho pouze od vašeho běžného prádla, ale také od zbytku lyžařského a snowboardového oblečení. Perete-li totiž oblečení s (jakoukoliv) výplní, měli byste do bubnu pračky přidat tři až čtyři tenisové míčky, které zabrání tvorbě chuchvalců uvnitř daného oděvu.
- Dbejte na šetrné praní: Používejte buď neutrální prací prostředek, nebo takový, který je přímo určen na technické oblečení a oděvy s vnitřní výplní. Měli byste používat program na šetrné praní o teplotě 30 °C. Jsou-li na oděvu skvrny, jemně je vykartáčujte za použití stejného přípravku, ve kterém budete prádlo následně prát.
- Pozor na vysoké otáčky při ždímání: Krátký, šetrný program (400–800 otáček za minutu) bohatě postačí, aby se oblečení zbavilo vlhkosti, aniž by se tím poškodila výplň.
- Opakujte opláchnutí prádla: Abyste měli jistotu, že ve výplni neulpí ani trocha pracího prostředku, opakujte proces opláchnutí prádla a ždímání.
- Po vyprání prádlo ihned vyndejte z pračky: Pakliže jsme říkali, jak je tento krok důležitý u technického oblečení, u oděvů s výplní to platí dvojnásob. Proces sušení by měl začít co nejdříve po vyprání, aby se prádlo zbavilo vlhkosti a zachovaly se izolační vlastnosti výplně.
- Sušení prádla s výplní v sušičce: Nastavte sušičku na nízkou/střední teplotu a vložte do bubnu 3–4 tenisové míčky nebo míčky do sušičky. Tím zabráníte, aby se ve výplni tvořily chuchvalce a cucky, neboť míčky a nízká teplota pomohou rovnoměrně rozprostřít peří a jemu podobné materiály, jakož i zachovat izolační vlastnosti oděvu.
- Sušení prádla s výplní na šňůře: Nemáte-li sušičku, pověste své prádlo do otevřených, dobře větraných prostor a tu a tam s ním trochu zatřeste, aby se výplň hezky načechrala.
- Zkontrolujte, zda je prádlo úplně suché: I nepatrné navlhlé plochy mohou zapříčinit nepříjemný zápach, či dokonce plíseň. Je-li to nutné, vraťte prádlo zpět do sušičky a prožeňte ho dalším cyklem.
Skladování: neházejte oblečení bez rozmyslu do skříně
Před uložením své oblečení řádně vyčistěte a usušte: Nikdy nedávejte do skříně špinavé ani vlhké prádlo, neboť může dojít k poničení tkanin a tvorbě nepříjemného zápachu.
Chladné a suché místo: Oblečení by nemělo být vystaveno vlhkosti. Používejte prodyšné (rozhodně ne plastové nebo hermeticky uzavřené) pytle na oblečení.
Oděvy s membránou a výplní potřebují vzduch: Oblečení, které má vnitřní výplň, je potřeba věšet na ramínka, aby se ve výplni netvořily chuchvalce. V takovém případě totiž oděv ztrácí izolační vlastnosti. Dokonce i oblečení, které lze složit do vlastní kapsy nebo sáčku, byste měli vyndat a pověsit na ramínka. Rovněž oblečení vyrobené z membrán, jako je Gore-Tex, se nedoporučuje skládat do krabic nebo vzduchotěsných pytlů.
Extra péče o doplňky

- Rukavice: Při běžném čištění stačí použít kartáč nebo hadr, kterým odstraníte špínu z vnější strany rukavic. Pakliže rukavice zapáchají, nasypte dovnitř lžičku hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda), pořádně jimi zatřeste, aby se rovnoměrně rozprostřel, a nechte je takhle přes noc. Potřebují-li důkladné čištění, vyperte je v ruce. Namočte je do vlažné vody a neutrálního pracího prostředku, opláchněte je (bez ždímání) a nechte je na vzduchu uschnout. Pokud je dáte do pračky, zapněte všechny zipy (i suché), dejte je do síťovaného sáčku, aby se neponičily, a použijte neutrální prací prostředek se studenou vodou a programem na jemné prádlo.
- Lyžařské brýle: Skla omyjte studenou vodou a osušte je hadříkem z mikrovlákna. Nikdy nepoužívejte papírové utěrky ani jiné tkaniny, mohly by je totiž poškrábat. Pokud se vám brýle zamlží, nijak nezasahujte a nechte je odmlžit bez utírání.
- Helmy: Vyndejte vnitřní polstrování a vyperte ho v ruce. Pro čištění vnější části helmy používejte měkký, vlhčený hadřík.
- Boty: Vyjměte vložky do bot a nechte je uschnout na vzduchu. Podívejte se na cedulku, jestli je můžete prát, a pokud ano, postupujte dle instrukcí. Poohlédněte se po prostředku na boty, který eliminuje zápach a udržuje je svěží. Pro čištění vnější části bot používejte měkký, vlhčený hadřík.
Časté chyby, kterých se vyvarovat

- Sušení poblíž topení: Na první pohled to vypadá jako dobrý nápad, ale přímý zdroj tepla může zdeformovat oblečení a poškodit jeho nepromokavé vlastnosti.
- Neobnovení nepromokavé povrchové úpravy: Pokud vaše oblečení ztrácí vodoodpuzující vlastnosti, použijte impregnační sprej.
- Otálení s odstraňováním skvrn: I menší skvrny mohou být při čištění noční můrou, proto byste je měli okamžitě vykartáčovat za pomoci mýdla nebo čistícího prostředku, dokud nezaschnou.
Jak často prát zimní sportovní oblečení
To záleží především na tom, jak často ho nosíte, jak moc se v něm potíte a jak moc je špinavé. Běžné čištění můžete provádět jednou týdně. Co se týče praní, většině lidí bohatě postačí jednou za zimní sezónu.
Vybavení na zimní sporty bývá drahé, a stejně tak i volnočasové oblečení a doplňky do sněhu. Jde však o nezbytnou investici, která vás ochrání před zimou. Oblečení dokáže pokazit jinak vydařený den na sjezdovce, takže se k tomu svému chovejte jako k nejlepšímu příteli. Toho byste přece nenechali ve štychu a nezacházeli byste s ním jako s kusem hadru… Pravidelná a kvalitní péče prodlouží životnost vašeho vybavení, které vám pak může sloužit i několik zimních sezón.
Pečujte o něj s láskou a pamatujte: Vždy si přečtěte pokyny, ať už jde o cedulky na oblečení a doplňcích nebo o značky a cedule v lyžařském středisku. A především, vždycky mějte po ruce kvalitní a správné vybavení, aby nic nestálo v cestě vaší zábavě.