Cyklisté většinou nedisponují venkovními prostory, kde by si mohli umýt kolo zahradní hadicí, tekutým mýdlem a kartáčem či měkkou houbou. Kromě toho je takřka nemožné najít myčku, která by byla určena přímo pro kola, takže nejrychlejším způsobem zůstává automyčka, na které se můžete zastavit cestou domů z projížďky. Je to jednoduché, stačí použít tlakovou hadici a pustit se do čištění.
Jediným problémem je, že výrobci kol od vysokotlakých mycích systémů odrazují. Taková voda totiž vytéká pod tlakem 90 barů neboli 1 300 PSI (liber na čtvereční palec), někdy dokonce víc, což může zanést špínu a nečistoty do určitých částí kola či komponentů. Rovněž hrozí koroze, poškození či rychlejší opotřebení. Pokud však budete dodržovat naše rady, nemusíte se automyčky vůbec bát.
Nespěchejte
Naší první radou je, že byste neměli mycí proces v žádném případě uspěchat. Raději si vyhraďte dostatek času a udělejte to pořádně za použití jednoduchého příslušenství a nástrojů, které vám vše usnadní. Určitě nezapomeňte na rukavice, odmašťovač, kartáč a houbičku. Zkuste vyrazit později během dne nebo v době, kdy budete stoprocentně vědět, že máte dostatek času a energie na důkladné vyčištění. Věřte nám, bude to znát na konečném výsledku. Takto svému kolu dopřejete řádnou péči, prodloužíte životnost jednotlivých komponentů a ještě ušetříte peníze.
Používejte rukavice, abyste se neušpinili, a nezapomeňte použít odmašťovač na hnací ústrojí. Rovněž si s sebou vezměte kartáč, kterým z něj odstraníte nečistoty, abyste se k němu nemuseli přibližovat tlakovou hadicí. Kolo také můžete umýt předem vodou z bidonu, abyste ho trochu namočili, a následně použít houbičku a choulostivější komponenty a části kola vyčistit ručně.
Z dálky a rychlými tahy
Abychom se vyhnuli poškození kola od vysokotlaké hadice z automyčky, neměl by proud vody směřovat příliš dlouho na jedno místo a rozhodně nechoďte s hadicí příliš blízko. To platí dvojnásob pro části kola a komponenty, které za chvíli zmíníme.
Pakliže je vaše kolo jen lehce zašpiněné, mělo by stačit, když si s hadicí stoupnete zhruba metr a půl daleko. Na opravdu zaneřáděný bicykl (mazivo, bláto a jiné nečistoty) bude nejlepší, když ho předem trochu umyjete, jak jsme zmínili před chvílí, abyste nemuseli s tlakovou hadicí příliš blízko. Vynechat tento krok a chtít se zbavit všech nečistot je nemožné, aniž byste proud vody nasměrovali příliš blízko ke kolu. U některých částí kola to sice nevadí, ale jiné byste tím mohli poškodit. Hrozí například rozšíření lehce odřeného místa nebo odlupování samolepek.
Nepoužívejte program se šamponem
Použití šamponu se na první pohled může jevit jako dobrý nápad, ale nezapomínejte, že jde o myčku aut. Váš dopravní prostředek nemá čtyři velká kola ani karoserii z tlustých plechů. Tyto šampony jsou určeny autům, nikoliv bicyklům, takže pokud něčím potřebujete dostat špínu dolů, použijte odmašťovač, jak jsme již zmínili v naší první radě.
Nestříkejte na součástky, které rotují
Vyhněte se středové ose, nábojům, hlavovému složení, osám pedálů, čepům odpružení a kladkám zadní přehazovačky. Nemiřte ani na řetěz, což je jedna z nejnáchylnějších částí kola, neboť máme tendenci stříkat na něj zblízka, abychom z něj dostali veškerou špínu. Tím se do řetězových spojů dostane nejen voda, ale i nečistoty.
Většina ložisek je utěsněná a jak můžete vidět na videu výše, museli byste je vzít opravdu pořádně tlakovou myčkou, aby se dovnitř dostala voda. Přesto je ale lepší se jim vyhnout a nemířit na ně zblízka, jelikož ne všechna ložiska jsou stejná; některá nemusí být utěsněná, zatímco jiná mohou mít gumové těsnění, které se časem opotřebuje a poškodí.
V tomto posledním videu si všimněte, že voda se může při mytí tryskou dostat do středové osy, hlavového složení a rámu kola, i když jsou úplně nové.
Chcete-li vyčistit jak řetěz, tak celou hnací soustavu (klikovou sadu, řetězová kolečka a zadní přehazovačku), předem je omyjte, jak jsme již avizovali. Následně na komponenty můžete nasměrovat proud vody, avšak pouze v případě, že na nich stále drží špína. Vyhýbejte se ale přitom ložiskům. U klikové sady postupujte od ozubených koleček směrem ven, zatímco u řetězových kol směrem dovnitř. Buďte opatrní u zadní přehazovačky, kde jsou ozubená kola velice blízko ložisek. Pamatujte, že pro lepší a bezpečnější výsledek můžete použít kartáč a houbu namísto vysokotlaké hadice.
To samé platí i pro řetěz: nepřežeňte to, protože pro dokonalé umytí jej musíte několikrát přejet hadicí. Naneste na něj raději odmašťovač a nechte ho pár minut působit, poté ho vydrhněte kartáčem spolu se zbytkem hnacího ústrojí. Špína pak půjde snáz dolů.
Pozor na odpruženou vidlici
V tomto videu je vidět, jak použití tlakové myčky na sloupky vidlice může vyústit v prosakování vody do vidlice. Pokud ji však budete mýt z dálky a rychlými tahy hadicí, je takové riziko podstatně menší. Z toho důvodu výrobci vidlic tlakové mytí nedoporučují, i když existují těsnící systémy, které ji chrání. Pokud se ovšem přece jen rozhodnete pro tlakovou hadici, buďte přitom velice opatrní. V tomto případě je nejlepší vyhnout se odmašťovačům a šamponům na auta a použít obyčejnou vodu či vodu smíchanou s neutrálním mýdlem, kterou následně otřete jemným a suchým hadříkem.
Opatrně s elektrickými komponenty
Elektronické řazení je dnes relativně běžnou záležitostí, a přestože bývá vodotěsné, výrobci vždy varují před mytím tlakovou vodou. Dávejte pozor na řadící páky a přední i zadní přehazovačku. To samé platí i pro wattmetry a jiné elektronické komponenty, jako jsou cyklopočítače, světla a kamery. Netřeba dodávat, že u komponentů elektrických kol je zapotřebí zvýšené opatrnosti: motory, baterie, ovládací prvky, obrazovky atd.
Vysoušení a mazání
Chcete-li se zbavit přebytečné vody po mytí, zvedněte přední kolo a narovnejte bicykl, se kterým pak skákejte po zemi na zadním kole. Celý proces zopakujte, tentokrát však zvedněte kolo ve vodorovné poloze a párkrát s ním klepněte na obě kola současně. Nakonec roztočte hnací ústrojí, co nejrychleji to jde, proti směru hodinových ručiček. To provádějte tak dlouho, dokud z něj bude vytékat voda. Nyní můžete nasednout na kolo a o zbytek se už postará vítr cestou domů. Přesto kolo doma ještě důkladně osušte hadrem (na hnací ústrojí použijte jiný hadr). Věnujte pozornost všem štěrbinám, záhybům, šroubům a otvorům. Jakmile bude kolo suché, namažte řetěz tenkou vrstvou maziva a po 15 minutách přebytečné mazivo utřete kusem papíru – umaštěný řetěz je magnetem na špínu.
Pakliže budete dodržovat tyto rady, nemusíte se mytí kola v automyčce bát. Přesto nikdy není na škodu provést rychlou celkovou kontrolu a podívat se, zda kolo není někde poničené či rezavé. Rovněž zkontrolujte, zda není potřeba promazat rotační komponenty, a to tak, že rozeberete hnací ústrojí, hlavové složení, náboje a další komponenty, které se točí. Pokud se na to necítíte, vezměte kolo do spolehlivého servisu. Tím předejdete případným problémům a ušetříte z dlouhodobého hlediska peníze.