Pokud už nějaký ten rok jezdíte a nejste zrovna typ, co by bezostyšně vyhazoval věci do popelnice, pak jste za tu dobu jistě nasbírali hromadu součástek na kolo, které už mají to nejlepší za sebou. Možná také máte v garáži staré kolo, na které jste už dávno zapomněli, protože mělo rozbitý rám nebo jste si prostě jen koupili nové.
Všichni koneckonců skladujeme kazety, řetězy, duše, pláště a další součástky, aniž bychom věděli, co s nimi. Jistě, můžete je jednoduše vyhodit do popelnice, ale to není zrovna zodpovědný přístup k ochraně přírody. Každou věc lze totiž využít dvakrát, třikrát, či dokonce čtyřikrát. Vše, co použijeme, obnosíme a/nebo zničíme, můžeme zrecyklovat. Nehledě na to, že se vždycky najde někdo, komu se nějakým způsobem hodí věci, které jsme my neupotřebili.
Ještě než se podíváme, jak můžeme s jednotlivými součástkami naložit, je potřeba zmínit, že nejlepší postoj k ochraně životního prostředí začíná jejich správným používáním. Například správné nahuštění plášťů snižuje míru jejich opotřebení. Dalším důležitým bodem je pravidelné a správné čištění a seřizování kola. Těmito kroky prodloužíte životnost všech součástek, ušetříte peníze, a ještě snížíte množství odpadu. Nyní už se ale pojďme prohrabat krabicemi s použitými díly – je čas na recyklaci!
Kovové součástky
Použité či rozbité hliníkové, kovové nebo titanové kazety, řetězy, převodníky, kliky, řídítka, představce, sedlovky, kola s ráfky, pedály, brzdové třmeny, brzdové destičky, rámy a vidlice, to vše lze poměrně snadno recyklovat.
Pokud díly obsahují plastové součástky, měli byste je nejprve odstranit, což může být dost obtížné, ne-li přímé nemožné. Poté byste měli součástky důkladně umýt. Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.
Díly a komponenty, které jste nepoužili, nejsou rozbité či opotřebované, můžete přeprodat nebo věnovat nějakému obchodu či organizaci, která se specializuje na recyklaci kol – pomůžete jí tak oživit jiné kolo.
Pokud jste domácí kutilové, máme pro vás několik tipů, jak vdechnout kovovým dílům druhý život: lampa vyrobená z rámu kola, dekorace ve tvaru květiny z řetězů a kazet, otvírák, Vánoční ozdoby a 10 dalších nápadů na věci vyrobené z řetězu kola, nástěnný věšák z řídítek, lampa z řídítek, ramínka z upcyklovaných ráfků…
Pláště a duše
Jak pláště, tak duše lze a mělo by se recyklovat, ale zda je proces recyklace pouze těchto dvou prvků v malém měřítku účinný, se teprve ukáže, neboť množství pryže, které obsahují, je v porovnání s pneumatikami jiných vozidel poměrně malé.
Nicméně pláště ani duše by se neměly jen tak vyhazovat, protože se hůř rozkládají a obsahují toxické, znečišťující materiály (syntetickou pryž, saze, oxid křemičitý), ale také nylon v plášti a kovovou či Kevlarovou patku.
Existuje hned několik způsobů, jak je recyklovat:
- Odvezte je do recyklačního centra, kde vám řeknou, zda je lze recyklovat.
- Zjistěte si v místních prodejnách kol, zda mají systém pro obnovu a údržbu plášťů a duší. Společnost Schwalbe zavedla recyklační systém duší, které vybírá na svých prodejnách v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Nizozemsku.
- Vdechněte jim druhý život v podobě peněženek či pásků.
Pokud hledáte inspiraci, podívejte se, jak Cycle Of Good nakládá s dušemi získanými z partnerských obchodů. Nápady na využití všech těch použitých duší a plášťů najdete také prostým hledáním na Googlu.
Problém s uhlíkovým vláknem
Uhlíkové vlákno je skvělý materiál pro cyklistiku. Je lehké, tuhé, silné a má neomezenou dobu expirace. To znamená, že ačkoliv časem může ztratit na tuhosti, v podstatě vydrží napořád. Díky tomu můžeme používat bicykl, řídítka či kola dlouhodobě, ale v případě zlomení či rozbití nastává problém s recyklací. Přesto však po celém světě existují firmy, které se na recyklaci uhlíkového vlákna specializují. Jde o poměrně nákladný a ne zrovna ekologický proces, při kterém se vyrábí materiály pro nejrůznější účely (ne však pro nová kola). Například odvětví, která používají velké množství uhlíkových vláken, jako je letecký průmysl, je recyklují a znovu používají v dalších částech letadel nebo v noteboocích.
Na začátek si řekněme jednu věc: uhlíkové vlákno nemůžeme jen tak vyhodit do popelnice a nechat ho odvézt na skládku. Přesto však většina recyklačních center a obchodů s koly nemá zavedený vhodný systém pro sběr a recyklaci uhlíkových vláken. Dokonce ani samotný cyklistický průmysl se donedávna touto problematikou vůbec nezabýval, a je jen pár značek, které od svých zákazníků vybírají kola a komponenty k recyklaci. Rozšířené používání uhlíkových vláken v jízdních kolech je proto alarmující a je potřeba najít řešení. Někteří lidé už s hledáním řešení začali, přičemž mnohé značky se snaží recyklovat uhlíková vlákna vyřazená během výrobního procesu.
Možná tedy nastal čas, aby jednotlivé značky zavedly systém, který by umožňoval použití jejich prodejen jako sběrných míst, kam bychom nosili nejen neopravitelné součástky s uhlíkovými vlákny, ale také ostatní komponenty, které jsme v tomto článku zmínili. A co se týče nás cyklistů, my bychom se měli především řádně starat o své vybavení, snažit se ho opravit, pokud to bude možné, a nikdy ho nevyhazovat pryč. Jak totiž říká Annie Leonard: Žádné “pryč” neexistuje.Vše, co vyhodíme, nakonec někam putuje.