gravel tires cover

Jak vybrat plášť na gravelové kolo

Máte-li gravelové kolo nebo si ho plánujete koupit, pak jste už jistě slyšeli, že je to jedno z nejvšestrannějších kol vůbec, v podstatě takový švýcarský nůž mezi dvoukoláky, který se hodí do každého terénu. A je to pravda, univerzálnost je velkou výhodou tohoto kola, neboť si poradí s terény pro silniční i celoodpružená horská kola. Ale (vždy je nějaké “ale”) univerzálnost je zároveň i jeho Achillovou patou. Použijeme-li terminologii z první věty, zkuste si představit, jak krájíte chléb švýcarským nožíkem… ten bordel všude kolem! Úspěch gravelových kol ale díky bohu přiměl výrobce plášťů rozšířit nabídku dostupných modelů, s nimiž je možné zlepšit jízdní vlastnosti kola v závislosti na povrchu a terénu. Pro výběr správného pláště si položte čtyři otázky:

  1. Jak moc budete jezdit po silnicích/v terénu?
  2. Jak obtížné budou terénní podmínky, kterými pojedete?
  3. Jaký máte styl jízdy?
  4. Mohu na své gravelové kolo použít jakékoliv pláště?A

Typ terénu a poměr jízdy po silnici/v terénu

Abychom to usnadnili, použijeme škálu od 1 do 10, kde jednička představuje 100% pevný asfaltový terén pro silniční kola a desítka pak 100% terén pro celoodpružená horská kola. 

DRUH TERÉNUNA ČEM ZÁLEŽÍ NEJVÍCVELIKOST PLÁŠTĚVZOREKBEZDUŠOVÝ
1Asfalt v dobrém stavuValivý odpor700×25HladkýNení třeba
2Asfalt s hodně výmolyValivý odpor a tlumení700cx25
700cx28
HladkýNení třeba
3Hrubě zpevněné cestyValivý odpor a tlumení700cx28
700cx30
HladkýNení třeba
4Dlažební kostky a kamenná dlažbaTlumení a valivý odpor700cx30
700cx32
HladkýDoporučuje se
5Pevnější polní cesty se štěrkemValivý odpor a tlumeníOd 700cx30 do 700cx34PolohladkýDoporučuje se
6Cesty s pevným povrchem a malými kamínkyValivý odpor, tlumení a přilnavostOd 700cx32 do 700cx40Polohladký střed běhounu s nízkými výstupky po stranáchŽádaný
7Nezpevněné cesty s většími kamenyTlumení, přilnavost a valivý odporOd 700cx35 do 700cx40Běhoun s četnými nízkými výstupky, které jsou blízko u sebeŽádaný
8Cesty pro vozidla 4X4Tlumení, přilnavost a valivý odporPřes 700cx38Středně hluboké výstupky uprostřed běhounu a vysoké po stranáchŽádaný
9SingletrackTlumení a přilnavostPřes 700cx40 nebo 650b s šířkou 45-47Středně hluboké výstupky uprostřed běhounu a vysoké po stranáchŽádaný
10Cesta plná kamenů a kořenůDamping and gripPřes 700cx44 nebo 650b s šířkou 45-47Střední až vysoké výstupky běhounuŽádaný

Jak můžete vidět, s přibývající náročností povrchu se zvyšuje šířka pláště. Plášť je těžší a má větší valivý odpor, nicméně pomalejší jízda je pořád lepší než kolo píchnout. Širší pláště navíc můžete mít méně nahuštěné, čímž zlepšíte tlumení a získáte větší pohodlí i zábavu. Proto si na úrovních 9 a 10 můžete vybrat mezi 650b a 700. Kolo s menším průměrem vám umožní použít větší pláště.

Vzorek běhounu je víceméně stejný. Čím je povrch volnější a techničtější, tím větší je vzorek běhounu, který zajišťuje trakci a přilnavost. V některých případech může být kombinace těchto dvou vlastností ku prospěchu, jindy je tomu přesně naopak. Pojďme se podívat na pár příkladů:

  • Jezdíte-li po zpevněných a nenáročných cestách (úrovně 1 až 5-6), používejte hladké či polohladké bezdušové pláště 700cx32 s pár menšími výstupky na běhounu. 
image
  • Pokud bydlíte v hodně vlhké oblasti, sotva kdy jezdíte po asfaltu a náročnost povrchu přesahuje úroveň 6, pak zvolte plášť alespoň 700cx40, který má vysoké výstupky rozmístěné po celém běhounu.
image 1
  • Pokud hodláte používat gravelové kolo, jako by to bylo kolo horské, zvolte plášť 650b, který by měl být dostatečně široký, abyste předešli nehodám.
image 2
  • Pokud se typ terénu, po kterém jezdíte, nachází mezi úrovněmi 5 až 8, pak vám bude stačit plášť 700cx40 s nízkými, ale za to hustými výstupky.
image 3

Styl jízdy

Jestliže víte, po jakém terénu budete jezdit, zvažte ještě rychlost své jízdy, míru zkušeností a techniku, neboť na vaší hlavní disciplíně také dost záleží.

Chcete-li jezdit rychleji a máte dostatek technických schopností, zvolte menší šířku i vzorek pláště. Pokud své gravelové kolo hodláte využívat pro bikepacking, dejte přednost pohodlí a vybírejte širší pláště. Je-li jediným nezpevněným povrchem, který znáte, písek vaší kočky, tak jděte do větší šířky a vzorku, který se hodí pro daný terén.

Na velikosti záleží, ale uvědomte si své limity

Pokud jste se dostali až sem, tak už pravděpodobně víte, jakou šířku pláště potřebujete. Problémem však může být nedostatek místa pro daný plášť na vašem gravelovém kole. Obecně platí, že novější modely mívají dostatečnou šířku rámu (řetězové vzpěry, sedlové vzpěry a sedlovku) a vidlice, ale před nákupem se raději ujistěte, že vám vše sedí. Zejména, budete-li chtít širší plášť velikosti 650b.

image 4

To samé platí i pro šířku ráfku. Použijete-li hodně široké pláště na úzkých ráfcích, bude tvar pláště připomínat žárovku, v důsledku čehož přijdete o trakci a stabilitu v zatáčkách. Použití úzkých plášťů na širokých ráfcích zase povede k tomu, že vám plášť nebude tlumit nárazy a zvýší se pravděpodobnost poničení ráfků či bočnic pláště. Rovněž přijdete o přilnavost v zatáčkách.

image 5

Nakonec je potřeba mít na paměti ještě dvě vlastnosti plášťů: odolnost vůči defektu a TPI.

Obecné pravidlo: více gumy a méně TPI = nižší riziko defektu. Mnoho pneumatik má rovněž extra ochrannou vrstvu, navíc si můžete koupit speciální pěnové vložky, které se umisťují mezi ráfek a plášť. Kvůli nim sice budou pláště těžší, ale v obtížném terénu je rozhodně oceníte. 

Pár slov k TPI: Vysoké TPI značí, že plášť je vyroben z více vláken na jeden palec, které jsou navíc jemnější, a obsahuje méně gumy. Tím se sníží váha pláště a zlepší se jeho pružnost a rychlost. Zároveň je však méně odolný vůči defektům a rychleji se opotřebovává. Kromě toho bývají modely s vyšším TPI dražší, takže se nedoporučují pro terény nad úrovní 6.

Nízké TPI pak značí méně vláken, které jsou širší, a více gumy. Takový plášť je pak méně pružný, těžší a má větší valivý odpor. Výhody: jsou levnější a odolnější vůči defektům. Skvěle se hodí do obtížných terénů (od úrovně 6 a výš), ale lze je použít do jakýchkoliv podmínek, jen je třeba mít na paměti, že všestrannost má své klady i zápory. Všestranný plášť na gravelovém kole vám umožní jezdit takřka kdekoliv, ale rozhodně nečekejte, že na asfaltu dosáhnete rychlosti hladkého pláště nebo trakce méně nahuštěného 2,4″ pláště na blátivé stezce.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články