Před pár týdny jsme vám vysvětlili, jak vyměnit omotávky na řídítka u silničních a gravelových kol. A dnes nás čeká další činnost, která se řadí mezi základní údržbu a jíž by měl každý začátečník i zkušený cyklista znát: Jak poznat opotřebovaný řetěz, který je nutné vyměnit. Možná jste na to od koupi svého kola ještě ani nepomysleli, nicméně jednotlivé články řetězu, které musí odolávat síle vaše šlapání, vyžadují pro svou správnou funkci čištění a promazávání. Ani s tím nejlepším voskováním na světě vám však řetěz nevydrží věčně. Má určitou životnost, po kterou funguje perfektně, ale poté vás začne zpomalovat a rovněž opotřebovávat další komponenty hnacího ústrojí, s kterými přichází do styku, jako jsou kazeta, převodníky a kladky zadní přehazovačky.
Jak dlouho obvykle řetěz vydrží?
Naše již obligátní odpověď zní: jak kdy. Průměrná životnost řetězu je závislá nejen na řetězu samotném, ale také na způsobu používání nebo četnosti a kvalitě údržby. Přestože většina výrobců odhaduje životnost řetězu na nějakých 3 000 km, k poškození může dojít mnohem dříve, zejména pokud je řetěz vystaven vlhkým podmínkám a/nebo velkému množství špíny (prachu, bahna…), případně je-li nadměrně namáhán. K tomu dochází v momentě, kdy například jedete při nízké kadenci šlapání a vyvíjíte hodně síly, nebo když používáte převodový stupeň, který řetěz hodně napíná. Ke značnému snížení životnosti pochopitelně dochází i v případě, kdy opomíjíte základní údržbu (čištění a promazávání).
Ve finále pak všechny výše zmíněné věci zvyšují tření, a tudíž také opotřebování řetězu. Když se nad tím zamyslíte, tak se řetěz při šlapání neustále ohýbá o ozubená kola, převodníky a kladky přehazovačky. A právě tohle neustálé tření řetězu o ozubená kola vede k opotřebení. S tím, jak se řetěz opotřebovává, se jeho články roztahují, což ovlivňuje vzdálenost mezi čepy řetězu a nakonec i zarovnání zubů ozubených kol a převodníku. Tím se pak opotřebovávají i samotné zuby a převodníky.
Proč se musí opotřebovaný řetěz vyměnit?
Zejména proto, aby se předešlo poškození zbytku hnacího ústrojí. To je zcela zásadní, protože jakmile opotřebený řetěz poškodí zuby ozubených koleček kazety a převodníků, tak budete s největší pravděpodobností muset vyměnit minimálně tu kazetu. V opačném případě by totiž nový řetěz mezi těmi poškozenými zuby přeskakoval nebo by po nich sklouzával, takže by vám neumožnil bezpečnou a pohodlnou jízdu.
Dalším důvodem je i bezpečnost. U opotřebovaného řetězu se zvyšuje riziko jeho přetržení, což může vést k pádu a vážnému poranění.
Řetěz je vhodné vyměnit i kvůli výkonnosti. Opotřebovaný řetěz totiž neovlivňuje pouze řazení, ale také výkonnost. Abychom to upřesnili, může vás dost zpomalovat a snížit efektivitu šlapání.
Posledním důvodem jsou i peníze: Ačkoliv se vám preventivní výměna řetězu může zdát zbytečně drahá, z dlouhodobého hlediska vám peníze spíše ušetří, neboť se vyvarujete nadměrného opotřebení kazety a převodníků. U komponentů nižší a střední třídy ten rozdíl není tak citelný, ale u špičkových ozubených kol a převodníků by se vám to mohlo značně prodražit.
Jak poznat opotřebovaný řetěz?
Nyní už přejdeme k tomu, co vás skutečně zajímá. Jak už jsme zmínili, přesnou životnost řetězu vám nikdo neřekne, ale nyní už alespoň víte, co zapříčiňuje a/nebo urychluje jeho opotřebení. To se dá měřit různými metodami, od prostého pohledu a manuálního ohledání přes digitální měření pomocí specifického přístroje až po problémy s hnacím ústrojím při jízdě. Pojďme se na jednotlivé metody podívat blíže:
Problémy s hnacím ústrojím: Pakliže máte problémy s plynulým a přesným řazením, zejména pokud řetěz přeskakuje nebo klouže po zubech, je možné, že je řetěz opotřebovaný a bude jej nutné vyměnit.
Vizuální a/nebo manuální kontrola: Pokud si všimnete opotřebovaných, roztřepených nebo deformovaných článků řetězu, budete jej muset vyměnit. Nemusí to pochopitelně dojít tak daleko jako ve videu níže, abyste poznali, že je jeho životnost u konce:
Můžete také přeřadit na nejmenší zadní ozubené kolo a velký převodník vpředu a zkusit řetěz zvednout a natáhnout rukou, jak je znázorněno v následujícím videu:
Dále je ke kontrole opotřebení možné použít obyčejné pravítko. Jde však o velice prostý a nepřesný způsob měření.
Posuvné měřítko neboli šuplera: S vysoce přesným měřítkem (digitálním nebo analogovým) můžete přeměřovat různé body řetězu, jak lze vidět na obrázku od společnosti Campagnolo. Pakliže alespoň jednou naměříte více než 132,6 mm, je na čase vyměnit řetěz.
Měrka řetězu. Na trhu je nepřeberné množství modelů, z nichž si každý vybere dle svého rozpočtu. Některé jsou přesnější než jiné, nicméně Adam Kerin ze Zero Friction – opravdový expert na řetězy – doporučuje měrku opotřebení řetězu od firmy Shimano a rovnou vám ukáže, jak ji použít:
V tomto PDF souboru z jeho stránek naleznete další rady a doporučení ohledně nástrojů a metod měření řetězu. Jak říká Adam Kerin ve videu, pamatujte, že při měření je třeba přeřadit na velký převodník a velké ozubené kolo a že opotřebení není lineární. Čím déle a častěji tedy řetěz používáte, tím pravidelněji byste ho měli měřit. Tím spíš, je-li vystaven vlhku a špíně.
Nezapomínejte tedy pravidelně kontrolovat opotřebení řetězu. Nezáleží na tom, zda použijete pravítko, posuvné měřítko nebo obyčejnou měrku z Decathlonu. Klidně si můžete trochu dopřát a pořídit si digitální měrku řetězu KMC. Pokud ji ale nebudete pravidelně a často používat, pak je to asi zbytečné. Řetěz je nejlepší měřit poté, co jste ho umyli, ale ještě před nanesením maziva.