lana merino man

Merino vlna v cyklistickém oblečení: od přírody dobrá

Zajímalo vás někdy, proč se merino vlna používá k výrobě ponožek, dresů, teplého funkčního spodního prádla a dalšího cyklistického vybavení? Přinášíme vám 10 důvodů, proč je skvělou alternativou k umělým tkaninám:

Termoregulační vlastnosti

Když je zima, udrží vás v teple, kdežto v horku vás naopak příjemně ochladí. Stejně funguje v zimních a letních měsících i pro samotné ovce. 

srx pro team base layer women lifestyle estudio 05 v1

Vlákna ovčí merino vlny jsou velice tenká, kudrnatá a vlnitá, mají až 40 vlnek na jeden centimetr. Tím se tvoří vzduchové komory, které udržují tělesné teplo a vytváří izolační bariéru před chladnými venkovními teplotami. Vlna navíc skvěle pohlcuje vlhkost (až jednu třetinu své váhy) a skvěle tak funguje při nízkých teplotách, neboť udrží pokožku v suchu a zároveň se při pohlcení vlhkosti zahřeje. Tato absorpce tepla vzniká při exotermním procesu, kdy se molekuly vlny a vody srážejí a uvolňují energii.

Nosit oblečení z merino vlny v létě se může zdát jako šílenost, nicméně vlna sama o sobě nevydává žádné teplo. Stejné vzduchové komory, které slouží jako izolace před chladem, vás ochrání i před teplem. Naše tělo však během jízdy vydává teplo, nebo snad ne? To je pravda. Chladivý efekt merino vlny je možný díky následujícím dvěma vlastnostem:

Pohlcování vlhkosti

Jinými slovy též hygroskopie. A co že to vlastně znamená? Vzpomínáte na ty malé sáčky uvnitř krabic a nejrůznějších balíčků, na kterých bývá napsáno “silica gel”? Tak podobně jako vlákna merino vlny, i silica gel má hygroskopické vlastnosti. To znamená, že vlna pohltí a udrží tělesnou vlhkost, aby naše pokožka zůstala suchá, a díky své prodyšnosti odvede vlhkost pryč. V horkém počasí rychle uschne a chladícího efektu je tedy dosaženo tím, že se naše tělo může dál v klidu potit.

Prodyšnost

V porovnání s umělými vlákny, například polyesterem, je merino vlna 30krát prodyšnější. To je dáno tím, že se pot  vyskytuje uvnitř samotných vláken merino vlny, což umožňuje přirozené proudění vzduchu, zatímco u syntetických vláken je tato vlastnost závislá na velikosti průduchů mezi jednotlivými vlákny.

image 10

Antimikrobiální vlastnosti

Merino vlna zabraňuje růstu bakterií třemi způsoby:

  • Šupinkovitý povrch vlákna zamezuje ulpívání bakterií.
  • Díky vynikající absorpci vlhkosti a prodyšnosti zabraňuje hromadění potu na pokožce.
  • Merino vlna je v podstatě ovčí srst, tudíž se skládá především z vláknitého proteinu známého jako keratin, který mimo jiné působí jako ochranná bariéra proti mikroorganismům.

Odolnost proti zápachu a vodoodpudivost

Za nepříjemný zápach jsou zodpovědné bakterie, které si libují v horkém a vlhkém prostředí. Jak jsme si již řekli, merino vlna zabraňuje jejich množení, pohlcuje vlhkost a je prodyšná, takže rychleji schne. Proto se v oděvu i na pokožce vyskytuje méně bakterií, což automaticky vede k menšímu zápachu.

Cross section of merino fibre

Epikutikula je nejsvrchnější vrstva vlákna merino vlny, kde mastné kyseliny a bílkoviny vytvářejí vazby směřující ven, díky čemuž je povrch hydrofobní a odpuzuje vodu.

Odolnost a trvanlivost

Merino vlna pochopitelně není dokonalá. Není tak silná jako nylon, polyester či další umělé tkaniny. Ty však oproti merino vlně disponují horší prodyšností, absorpcí potu a odolností vůči zápachu. Žádná z těchto tkanin není dokonalá, tudíž se u spousty oděvů využívá jejich směsice.

Co se týče trvanlivosti, zde jde spíše o to, jak se o naše oblečení staráme. Nicméně vzhledem k tomu, že oblečení z merino vlny tolik nezapáchá a není ho nutné prát tak často jako oděvy z umělého vlákna, tak vydrží logicky déle.

Univerzálnost

Díky termoregulačním vlastnostem ji lze používat v průběhu celého roku, ať je venku teplo nebo zima.

Kombinací merino vlny s ostatními tkaninami docílíme vylepšených vlastností cyklistického oblečení, které je pak univerzálnější, takže ho můžeme nosit v různých teplotních rozmezích.

Pohodlí

Pokud jste si někdy oblékli teplé funkční prádlo, dres, ponožky či bundu z merino vlny, pak jistě víte, že ten příjemně hebký a hřejivý pocit extremně tenkých a lehkých vláken jen tak něco nepřebije.

image 11

Prospěšná pro vaši pokožku

V první řadě je třeba říct, že merino vlna nesvědí, neboť je tak tenká (mezi 17 a 23 mikrony), že je daleko od hranice, kdy lidské tělo začíná pociťovat tento nepříjemný stav (25 mikronů). Kdyby tomu tak nebylo, těžko by merino vlna zlepšovala kvalitu spánku, jak naznačuje tato studie, v porovnání s jinými tkaninami, jako je například bavlna či polyester.

Co se týče alergií, celá tato teorie se odvíjí spíše od nízkokvalitní vlny, která způsobuje svědění a podráždění kůže. „Současné důkazy nenasvědčují tomu, že by vlněné vlákno bylo kožním alergenem“. Naopak se zdá, že všechny dosud zmíněné vlastnosti z něj činí přírodní lék proti ekzému, které snižují jeho příznaky.

Kromě toho také stojí za zmínku, že v závislosti na hustotě vláken, může merino vlna poskytovat UV ochranu až do faktoru 50.

Ekologicky šetrný materiál

Nebudeme si nic nalhávat, veškerá výroba textilií zanechává na naší planetě stopu, jenže některá více než jiná. Umělá vlákna se vyrábí z polymerů na bázi ropy a tvoří 1,35 % celosvětové spotřeby tohoto fosilního paliva. Vlna se naopak získává z ovcí, které se jednou ročně stříhají, načež jim srst zase doroste, což z vlny tvoří obnovitelný materiál. Pokud vás trápí chovné podmínky zvířat, můžete být v klidu: střihači jsou totiž experty ve svém oboru a nezpůsobují ovečkám žádnou újmu.

image 12

Nebudeme vám lhát a tvrdit, že vlna neznečišťuje životní prostředí. Je totiž pravda, že během procesu, od chovu ovcí až po okamžik, kdy k vám domů dorazí balíček s funkčním prádlem, vzniká uhlíková stopa. Výhodou merino vlny však je, že je opakovaně použitelná a 100procentně biologicky rozložitelná.

Díky tomu, že je antibakteriální a odolná vůči zápachu, ji nemusíme tak často prát, což rovněž šetří energie. Co je ale nejdůležitější, neprodukuje žádné mikroplasty, jako je tomu u umělých vláken, když je pereme. Tyto drobné plastové částice jsou všude, dokonce i v lidské placentě.

mid adult woman cycling in field with sheep new z 2021 11 17 01 49 09 utc

Nakonec ještě jedna zajímavá poznámka: výroba merino vlny udržuje lidi ve venkovských oblastech, čímž zabraňuje vylidňování a opouštění vesnic a rozsáhlých pozemků. Pokud by se na nich ovce nepásly, staly by se tyto pozemky živnou půdou pro lesní požáry. Podívejme se na to z pohledu cyklisty: Cyklistické oblečení z merino vlny svým způsobem pomáhá pečovat o přírodu a udržovat cesty a stezky čisté, abychom po nich mohli všichni jezdit na kole.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články