Nastavovat posed na kole může být v domácích podmínkách a za pomoci různých článků, jako je tento, docela problém. Nemluvě o nedozírných následcích, pokud to uděláme špatně. Naštěstí pro nás ale žijeme v době moderních technologií, takže bychom to teoreticky měli hravě zvládnou sami, ani za to nemusíme platit majlant. Pokud si tedy nemůžete dovolit nechat nastavit posed od profesionála, případně to prostě chcete zkusit sami, určitě čtěte dál. Máme pro vás připravený seznam s několika aplikacemi a videonávody, jak na to.
Co budu potřebovat?
Krejčovský metr, kolo, chytrý telefon, tripod nebo nějaký jiný držák na telefon, a u některých aplikací také cyklistický trenažér, jenž udrží kolo na místě.
Tělesné míry
V první řadě byste se měli změřit pomocí krejčovského metru, přičemž nás zajímá výška, délka vnitřní strany stehen a délka paží. Tyto tři míry budete potřebovat pro některé aplikace a videonávody na YouTube.
Aplikace pro nastavení posedu na kole
Pamatujte, že přestože tyto aplikace mohou být velice užitečné a některé z nich jsou opravdu přesné, tak v žádném případě nenahrazují nastavení od kvalifikovaného pracovníka. Pokud při jízdě pociťujete bolest, diskomfort nebo jen zkrátka chcete mít nastaven posed na míru, tak neváhejte navštívit profesionála. Pakliže se přece jen budete spoléhat na aplikace, vězte, že budete mít k dispozici hned několik možností, a to jak pro Android, tak iOS. Toto jsou ty nejlepší, co jsme pro vás sehnali:
MyVeloFit: Hledáte-li aplikaci, která vám poskytne údaje podobné těm, které získáte při biomechanické analýze, pak už nemusíte číst dál: tohle je ta pravá. Vytvořili ji odborníci s konkrétním cílem – zpřístupnit a usnadnit lidem seřízení jízdního kola na základě dat, aby každý mohl posoudit svou situaci a provést úpravy na základě svých osobních údajů.
Abyste aplikaci využili na maximum, budete potřebovat kolo a cyklistický trenažér, kameru či chytrý telefon, kterým se budete nahrávat, a tripod nebo něco, co udrží telefon na místě.
Aplikace vás provede celým procesem, který začíná zhodnocením vaší pohyblivosti a flexibility. Poté přijde na řadu analýza vašeho posedu na kole, na základě níž vám aplikace poskytne podrobné hlášení se všemi potřebnými změnami. Jakmile je všechny zapracujete, aplikace provede nové vyhodnocení a celý proces zopakuje, a bude tak činit tak dlouho, dokud nebude kolo nastavené přesně podle vašich potřeb.
Můžete si ji vyzkoušet zdarma, ale k dispozici budete mít jen pár vybraných funkcí, takže pokud ji chcete využít na maximum, budete si ji muset předplatit. Za jednorázovou platbu v hodnotě 35 dolarů získáte plán “Nadšenec” (Enthusiast), se kterým získáte dvoutýdenní přístup pro jedno kolo, nicméně některé funkce budou stále nedostupné. Za 75 dolarů pak můžete získat profesionální plán “Pro”, což je roční předplatné, které vám umožní nastavit hned několik kol.
Bike Fast Fit: Tato aplikace je dostupná pouze pro iOS a můžete si u ní předplatit dva různé balíčky. Ten základní stojí 4,99 dolarů za rok, případně 0,99 dolarů za měsíc, přičemž získáte i 7denní zkušební verzi zdarma. Budete potřebovat cyklistický trenažér a tripod na telefon. Natočte se při šlapání na kole a nahrajte video do aplikace, která následně provede vyhodnocení vašeho kola, pohybu i posedu. Poté vám appka předloží hlášení se všemi doporučenými změnami. Verze “Elite” nabízí zevrubnou analýzu za pouhých 9,99 dolarů, což rozhodně stojí za zvážení.
Bike Fit Calculator: Tato aplikace je kompletně zdarma, je však dostupná pouze pro systémy Android. Jde o patrně nejjednodušší aplikaci z našeho seznamu, s čímž poněkud koresponduje i menší množství funkcí a méně podrobná hlášení, nicméně základní nastavení posedu s ní hravě zvládnete. Stačí pouze vybrat typ kola, zadat vaše tělesné rozměry společně s rozměry kola, a aplikace se o vše další postará. Následně vám předloží návrhy na vylepšení.
Roadie Bike Fit: Tato appka je k dispozici za pouhých 4,99 dolaru, avšak pouze pro operační systémy Android. Kromě toho, že je poměrně levná, nebudete k ní potřebovat cyklistický trenažér, což je pro spoustu lidí jistě skvělá zpráva. Stačí totiž, když kolo položíte na rovný povrch. Poté jej vyfotíte a aplikace si ho sama změří, načež vyfotíte sebe, jak na něm sedíte. Vždy přitom postupujte dle pokynů. Tímto způsobem provedete veškerá měření, aby je aplikace mohla analyzovat a navrhnout všechny potřebné úpravy.
Videonávody na YouTube
YouTube je skvělým nástrojem pro hledání návodů ze všech možných oblastí, nastavení posedu na kole nevyjímaje. Najdete zde videonávody od výšky sedla až po polohu kufrů. Je však důležité hledat videa od důvěryhodných zdrojů a samozřejmě s jasnými a srozumitelnými instrukcemi. Skvělým příkladem je následující video od “Specialized”, které vás provede všemi potřebnými nastaveními a vše vám přitom vysvětlí:
V následujících dvou videích uvidíte, jak správně umístit kufry:
Na YouTube je ale tolik obsahu od nepřeberného množství tvůrců, že můžete být z jednotlivých (a někdy i protichůdných) doporučení opravdu zmatení, což může v krajním případě vést k nesprávnému nastavení kola a pocitu nepohodlí, či dokonce zranění. Akorát pak skončíte frustrovaní ze zbytečné ztráty času. Tímto problémem se zabývá Chris Miller v následujícím videu, kde vše krásně shrnul: Nastavení posedu na kole od kvalifikovaného pracovníka sice může být dražší, ale rozhodně to za ty peníze stojí. Nejenže totiž ušetříte spoustu času, ale ještě dostanete rady od profesionála, který vám se vším pomůže a rozptýlí veškeré vaše pochyby.
Nastavení a následná kontrola
Ať už použijete aplikaci, nebo videonávod, vždy kolo po seřízení okamžitě vyzkoušejte, abyste zjistili, zda to děláte správně. Kromě toho se musíte několik dní nebo týdnů po seřízení sledovat, zda se u vás neprojeví nějaké potíže nebo bolest. Na základě těchto informací pak můžete provést přesnější úpravy, případně vrátit zpět ty, které jste udělali.
Závěrečné slovo: Pamatujte si, že nastavení posedu svépomocí může být sice v některých případech velmi užitečné, ale rozhodně nenahrazuje profesionální seřízení. Pokud máte na kole určité problémy s držením těla nebo pociťujete bolest, případně jen chcete zlepšit váš výkon, pak vám doporučujeme nechat si provést biomechanickou analýzu. To je ta vůbec nejlepší investice, jakou může cyklista udělat.