cover 145

Nejběžnější chyby při údržbě kola a jak se jim vyhnout

Tento článek bychom rádi věnovali všem servisním pracovníkům, kteří trpí a hlasitě láteří, když se jim v opravně objeví kolo s problémem, kterému se dalo předejít, kdyby byl jeho majitel opatrnější a patřičně se informoval. Tímto se za všechny cyklisty omlouváme, jsme si plně vědomi svých chyb, mezi něž patří:

Přehnaná sebedůvěra

image


Přiznejme si, že cyklisté si mnohdy říkají: “To zvládnu hravě opravit sám”, a až posléze si uvědomí, že to zas tak jednoduché není. Akorát pak nadělají víc škody než užitku, takže nakonec nezbývá než vzít kolo do servisu. Je úplně jedno, kolik videí a návodů na YouTube zhlédnete, samotný proces opravy je něco zcela jiného. Někdy je zkrátka lepší přenechat opravu a údržbu profesionálům, zejména pokud nemáme patřičné náčiní a jednáme ve spěchu. Jak řekl moudrý Sokrates: “Opravdová moudrost je v poznání vlastní nevědomosti.”

Nevhodné oblečení

image 1


Před opravou, výměnou součástek a čištěním kola byste se nejprve měli převléct a vzít si ochranné pomůcky, abyste se nezranili a neumazali. Můžete zkusit vyčistit a promazat hnací ústrojí v žabkách, bílém tričku a bez rukavic, ale buďte si jistí, že to, co bude následovat potom, se vám nebude líbit.

image 2


Používejte rukavice (latexové, silikonové nebo slabé pracovní), abyste předešli umazání a poranění. Nepracujte v bílém ani oblíbeném či drahém oděvu, tedy například v cyklistickém oblečení. Hoďte na sebe něco tmavého, co běžně nenosíte. Pakliže provádíte častější údržbu, pořiďte si zástěru s kapsami – ty vám jistě přijdou vhod. Na závěr tohoto bodu ještě dodejme, že není vhodné nosit žabky ani sandály, protože vám na nohu může spadnout nějaká ta součástka či nářadí.

Používání nekvalitního nářadí

Jistě, kvalitní nářadí je drahé, ale neberte ho jako nějakou jednorázovou útratu, nýbrž jako investici. Nářadí usnadňuje práci a pomáhá předcházet problémům, které by mohly nakonec přerůst až v nutnost výměny součástek.

Pro delší životnost nářadí je zásadní správné použití i skladování. Pakliže nevíte, jak dané nářadí používat, zeptejte se nebo se podívejte na YouTube. Dbejte na to, aby bylo vždy čisté a uspořádané, jen tak ho neztratíte a bude vždy připraveno k použití.

image 3


Jako příklad si uveďme třeba imbusové klíče, což je naprosto běžné nářadí. Nekvalitní či opotřebované imbusové klíče mají za následek vykotlané hlavičky šroubů, takže je pak nejde povolit ani utáhnout. Z toho důvodu je potřeba mít kvalitní imbusy a momentový klíč, jak ostatně uvidíme v následujícím bodě.

Přetažené, či povolené šrouby

Obecně míváme tendenci šrouby spíše přetahovat než nedotahovat. Pakliže je přetáhneme, hrozí poničení dané součástky, ale i dalších částí kola. Například přetažením šroubů představce hrozí poničení trubky přední vidlice nebo řídítek. Při přetažení šroubu hlavového složení si pak můžeme poškodit samotné hlavové složení i trubku přední vidlice. Nadměrné utažení sedlové objímky může poškodit sedlovku, a dokonce i rám kola.  

image 4


Proto je důležitý momentový klíč. Pravda, “momenťáky” jsou drahé, nicméně přetahování šroubů může vést k mnohem větším výdajům. A pokud jsou šrouby naopak nedotažené, tak si zahráváme s bezpečností nejen naší, ale i ostatních lidí (cyklistů, chodců a řidičů).

Nesprávné používání maziv a olejů

Mezi nejčastější chyby patří: aplikování příliš velkého množství maziva na řetěz, nevyčištění řetězu a hnacího ústrojí před promazáním, používání špatného druhu maziva pro daný terén, aplikace maziva či oleje na brzdy, aby neskřípaly, dále použití vazelíny tam, kam nepatří, a naopak nepoužití tam, kde by se použít měla, a v neposlední řadě také aplikace nevhodné vazelíny.

Ačkoliv jsou řešení poměrně jednoduchá, vysvětlení by bylo na dlouhé lokte, takže vám raději předkládáme pár videí, ve kterých najdete různé druhy maziv a olejů, způsob jejich použití i informace o čištění a promazání hnacího ústrojí:



A na promazávání kotoučových či ráfkových brzd rovnou zapomeňte. Pokud skřípou, příčinou může být, že jsou mokré, opotřebované, špinavé či znečištěné nějakým olejem nebo mazivem, které jste předtím použili. Nejprve zkontrolujte, zda je vše v dobrém stavu a zda není nutná výměna některých součástek, teprve poté se pusťte do čištění a následného vysoušení kotoučů a destiček, a to včetně brzdné plochy u ráfkových brzd. Tím by měl být problém se skřípáním vyřešen.

Nevyměňování řetězu

Nyní se přesuňme k části hnacího ústrojí, která je nejvíce vystavena okolním vlivům, a tudíž vyžaduje zvláštní pozornost: řetězu.

Dobře udržovaný, čistý a promazaný řetěz vydrží okolo 2000-3000 km, v závislosti na použití a daném jezdci. A teď si schválně zkuste představit, jak dlouho asi vydrží řetěz, o který není řádně pečováno. Čím déle se špatně udržovaný řetěz používá, tím více se opotřebovává kazeta a převodník, což vede k horšímu přeřazování. K tomu navíc s každým šlápnutím do pedálů ztrácíme výkonnost i peníze, protože řetěz je mnohem levnější záležitostí než kazeta či převodník.


Řešením je koupě měřiče opotřebení řetězu a pravidelná kontrola stavu řetězu (každých 500 km). Pokud měřič ukazuje, že je řetěz opotřebovaný, je nutné jej vyměnit.

Nesprávné dofukování kol

Bez ohledu na typ jízdního kola, jednou z nejrozšířenějších chyb mezi cyklisty je nesprávný tlak v pláštích, ať už vysoký či nízký. Snažte se, abyste mezi ně nepatřili. Začněte kontrolou minimálního a maximálního možného tlaku, který je uveden na boční straně ráfku, a poté použijte online kalkulačku, jako je například Sram nebo Silca, ke zjištění vhodného tlaku pro vaše pláště, váhu, terén, styl jízdy… 

image 5


Pro více informací se podívejte na našeho průvodce pro začátečníky, kde najdete podrobnější informace o tom, jak tlak v pláštích ovlivňuje naši bezpečnost i výkon.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články