Kola se, co se týče obliby, pomalu dotahují na auta, nicméně obě vozidla se někdy mohou stát parťáky na cestách, například když chceme jet na dovolenou a vzít s sebou kola, když si chceme zkrátit projížďku nebo při účasti na cyklistické tour, která se koná daleko od našeho domova. Existuje několik způsobů, jak převážet kolo autem, přičemž každý způsob má svá pro i proti. Zde jsou ty nejběžnější:
V autě
Když dáte zadní sedačky dolů, tak se kolo vejde takřka do všech aut, aniž byste ho museli rozebrat. U menších aut je dobré sundat alespoň přední kolo, přičemž u těch úplně mini i zadní, ale to jsou spíše výjimky.
Pokud se vám nechce dávat zadní sedačky dolů, pak by se průměrně velké kolo mělo vejít bez kol do kufru. Rovněž by se mohlo po sundání jednoho či obou kol vejít na zadní sedačky.
Výhody
- Žádné další náklady.
- Ochrana před krádeží a vandalismem.
- Ochrana před povětrnostními a jinými vlivy.
- Nezaclání kamerám a senzorům auta.
- Nepřekáží při jízdě a parkování.
Nevýhody
- Omezený prostor pro spolujezdce a zavazadla.
- Hrozí zašpinění kufru a zadních sedaček.
Čtyři tipy, jak převážet kolo uvnitř auta:
- Ujistěte se, že je kolo čisté, zejména pak řetěz a celé hnací ústrojí.
- Nastavte přehazovačku na co nejnižší stupeň a nejmenší ozubené kolečko.
- Použijte deky nebo cokoliv, co máte po ruce, abyste při převozu ochránili jak auto, tak kolo.
- Dbejte na to, aby byl bicykl i odmontovaná kola dobře připevněn, kdyby náhodou došlo k nehodě nebo jste museli prudce šlápnout na brzdu. Za převoz předmětů, které mohou ohrozit vás či ostatní, můžete dostat pokutu.
Vně auta
Pakliže nemůžete (nebo prostě nechcete) převážet kolo uvnitř auta, zde je pár nejpoužívanějších nosičů:
- Na střechu.
- Na zadní dveře (kufr).
- Na tažné zařízení.
Dle doporučení byste měli mít na nosiči namontovaný systém proti krádeži, který může být buď součástí nosiče, případně jej lze zakoupit samostatně. Dále uvádíme výhody a nevýhody jednotlivých typů nosičů.
Střešní nosič na kolo
U některých nosičů v této kategorii je potřeba sundat přední kolo, ale neplatí to zdaleka pro všechny.
Výhody
- Dostatek prostoru až pro 4 kola.
- Nezaclání kamerám a senzorům auta.
- Nepřekáží při parkování.
- Máte přístup ke kufru a všem dveřím.
- Více prostoru uvnitř auta.
- Po instalaci nosiče jej už nemusíte odmontovávat. V případě, že přece jen budete chtít, můžete ho bez problémů skladovat.
Nevýhody
- Namontování a zabezpečení kol je poměrně náročné a vyžaduje praxi, zejména u vyšších aut.
- Větší spotřeba paliva (pokud nemáte aerodynamické kolo).
- Hluk kvůli odporu vzduchu.
- Může překážet při jízdě, obzvlášť ve větru.
- Kolo je vystaveno povětrnostním a okolním vlivům.
- Musíte být opatrní při projíždění nízkými tunely, mýtnými bránami, garážemi a vnitřními parkovišti, ale také je třeba dávat pozor na větve stromů.
Nosič na zadní dveře
Toto je nejlevnější možnost, a přestože instalace vypadá poměrně složitě, s trochou praxe ho zvládnete nasadit a sundat během pár minut.
Výhody
- Snadno na něj připevníte kolo.
- Kompatibilní s různými druhy vozů.
- Ve většině případů nezaclání kamerám a senzorům vašeho auta.
- Nepřekáží při řízení.
Nevýhody
- Bez pořádného systému proti krádeži riskujete, že vám kola někdo ukradne.
- Nedostanete se do kufru (přístup do kufru umožňují pouze některé modely).
- Potřebujete více parkovacího místa.
- Může poškodit lak vozidla.
- Hrozí i poškození kola, pokud jej řádně nenamontujete a nezabezpečíte.
- Kolo je vystaveno povětrnostním vlivům a zadním nárazům.
- Zvyšuje spotřebu paliva. Hodně zde záleží na typu nosiče, vozidlu a rychlosti, nicméně v této německé studii stojí, že při rychlosti 100 km/h je spotřeba paliva srovnatelná se střešním nosičem. Při 130 km/h je pak spotřeba s nosičem na zadních dveřích dokonce vyšší.
Nosič na tažné zařízení
Toto je nejdražší možnost, neboť vyžaduje tažné zařízení. Pokud však hodně cestujete s jinými cyklisty, pak se jedná o ten nejbezpečnější a nejpraktičtější způsob převozu více než jednoho kola autem.
Výhody
- Kolo je během jízdy více v bezpečí a rovněž je lépe chráněno proti krádeži.
- Snadná montáž kola na nosič.
- Nepřekáží při řízení a nezvyšuje spotřebu paliva.
- Nehrozí poškození auta ani kola.
- Většina modelů umožňuje přístup do kufru.
Nevýhody
- Cena. Jde o nejdražší možnost.
- Nosič je těžký a objemný, takže se hůř skladuje.
- Kompatibilní pouze s vozidly, které jsou vybaveny tažným zařízením.
- Potřebujete více místa na parkování.
- Zaclání některým senzorům auta.
- Kolo je vystaveno povětrnostním vlivům a zadním nárazům.
Která z možností je pro převoz mého kola nejlepší?
Asi už tušíte, co vám na tuto otázku odpovíme, že? Záleží na různých faktorech. Na konkrétním cyklistovi, počtu kol, typu vozidla, četnosti výletů, zda cestujete sami, nebo naopak s rodinou/přáteli… Než si nosič kol pořídíte, zeptejte se sami sebe:
“Potřebuji vůbec nosič?” Pokud cestujete sami nebo s partnerem a máte v autě dostatek místa pro převoz dvou kol se zavazadly, tak žádný nosič nepotřebujete. Ve zbylých případech už ale nejspíš ano. Jaký typ nosiče si tedy vybrat? Nejprve si položte následující otázky:
“Jak často jej budu používat?” a “Kolik za něj hodlám utratit?” Pokud plánujete hodně cestovat s přáteli či více než jedním cyklistou a nemusíte se přitom držet určitého rozpočtu, pak pro vás bude nejvhodnější nosič na střechu nebo na tažné zařízení. To jsou sice ty nejdražší možnosti, ale zároveň jsou také nejbezpečnější a nejpraktičtější. Při rozhodování mezi těmito dvěma nosiči pak záleží mimo jiné na tom, kolik kol povezete, na konkrétním vozidle (možnost namontovat nosič na tažné zařízení nebo na střechu), kolik máte místa pro skladování nosiče a rovněž také na vašich osobních preferencích. Pokud však nechcete příliš utrácet a hodláte nosič používat spíše nárazově, tak si bez problémů vystačíte s kvalitním nosičem na zadní dveře. Níže uvádíme několik příkladů:
Jeden cyklista ve čtyřčlenné rodině, který často jezdí na výlety, ale nemá namontované tažné zařízení, nýbrž pouze střešní zahrádku, by mohl zvolit střešní nosič.
Nosič na zadní dveře se skvěle hodí pro tříčlennou rodinu se dvěma cyklisty, kteří nechtějí příliš utrácet, mají malé auto a žádné tažné zařízení ani střešní zahrádku.
Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, vždy byste si měli dopředu nastudovat a dodržovat pravidla a zákony ohledně převozu kol, a to nejen ve vaší zemi, ale rovněž i v zemích, kam hodláte cestovat. Například: šířka kola/auta, registrační značka, viditelná světla, zrcátka, výstražné reflexní tabule… Takto si budete moct užít výlet naplno a vychutnáte si každý okamžik od chvíle, kdy sundáte kolo z nosiče a šlápnete do pedálů.