Pokud ještě nevíte, co to vlastně ten ochranný krém je, pak se připravte, že vám za chvíli odhalíme jedno z nejstřeženějších tajemství mezi cyklisty. Jakmile totiž ochranný krém Freeride pro muže i ženy jednou vyzkoušíte a zjistíte, jak příjemně chladí, hydratuje a zklidňuje pokožku, už nikdy nevyjedete bez něj.
Co je ochranný (též chamois) krém pro cyklisty?
Ze samotného názvu “chamois” vyplývá, že slouží jako ochranná vrstva mezi vaší pokožkou a vložkou cyklistických kraťasů, aby se zabránilo nadměrnému tření, otlačeninám od sedla, pocitu nepohodlí či bolesti.
První chamois krém vznikl za účelem změkčení kožené látky, která se používala u starších modelů cyklistických kraťasů. S postupem času se pak oděvy i samotné krémy vylepšovaly, nicméně krému již tento název zůstal, jen začal sloužit pro snižování tření o pokožku. Nevypadá to sice jako bůhvíjak záslužná role, ale věřte nám, že každý, kdo zažil bolest z nadměrného tření, ví, jak je tento krém důležitý. Zajistí vám totiž pohodlí a kvalitní péči během dlouhých hodin strávených v sedle.
Proč ochranný krém používat?
Mezi výhody ochranného krému patří:
Snižování tření a s tím spojené otlačeniny. Tento krém slouží primárně jako ochranná bariéra mezi vaší pokožkou a vložkou kalhot, přičemž čím víc jezdíte, tím dřív poznáte výhody na vlastní kůži. Není však určen výhradně cyklistům, kteří jezdí dlouhé vzdálenosti. Těžit z něj může každý jezdec.
Ochrana před otlačeninami od sedla je další skvělou vlastností ochranného krému Siroko Freeride. Tato nepříjemná bolest je v cyklistice poměrně rozšířená a vzniká v důsledku dlouhodobého tření a tlaku na pokožku. Krém slouží jako ochranná a zvlhčovací vrstva, díky které tomuto neduhu předejdete.
Ochranný krém od Siroka obsahuje mimo jiné i bambucké máslo a neutrální oleje a má hydratační a zklidňující účinky, přičemž je vhodný i pro citlivou pokožku. Tyto účinky ocení především cyklisté se suchou či citlivou pokožkou, ale také ti, kteří jezdí v teplém a méně vlhkém počasí.
Díky svému složení navíc chamois krém Siroko Freeride brání vzniku kvasinkových a bakteriálních infekcí. To je pro oblast těla, která je vystavena vysoké koncentraci tepla a vlhka, a je tak náchylná k množení mikroorganismů, naprosto zásadní.
Tento krém zkrátka obecně zlepšuje pohodlí a umožňuje užít si jednotlivé vyjížďky (hlavně ty dlouhé). Rovněž se skvěle hodí pro cyklisty, kteří se chystají navýšit množství tréninků nebo kteří právě s cyklistikou začali, takže chtějí zmírnit počáteční nepohodlí z jízdy v sedle. A rozhodně najdeme dost cyklistů, kteří po vyzkoušení ochranného krému, jako je Siroko Freeride, litovali, že jej neobjevili už dřív.
Jak ochranný krém Siroko Freeride používat?
Pokud si chcete užívat všech výhod tohoto ochranného krému, pak byste nejprve měli vědět, jak ho správně aplikovat. Ve skutečnosti na tom nic není, ale přesto tu pro vás máme několik cenných rad, díky kterým z něj dostanete maximum.
Hygiena: Před namazáním byste měli mít umytý a řádně osušený rozkrok, vnitřní část stehen a oblast genitálií. Pokud máte tu možnost, tak se vysprchujte, nebo se alespoň otřete ubrouskem, abyste z pokožky odstranili pot, nečistoty a bakterie. Rovněž byste měli mít čisté ruce, neboť budete krém nanášet prsty. K tomu všemu je ještě zapotřebí mít čisté a suché jak cyklistické kraťasy, tak samotnou vnitřní vložku. Pokud si nejste jistí, jak přesně na to, podívejte se na náš předešlý článek o tom, jak pečovat o cyklistické oblečení.
Pozor na holení a odstraňování chloupků: Vzhledem k tomu, že v oblasti rozkroku, vnitřních stehen, hýždí a genitálií dochází při šlapání do pedálů k velkému tření, nedoporučujeme holení žiletkou, neboť dorůstající chlupy mohou dráždit pokožku, a dokonce podporují vznik cyst. Zde je o tom poměrně detailně zpracovaný článek, kde najdete i různé metody odstraňování chlupů. My osobně doporučujeme vyhýbat se odstraňování chlupů úplně, zejména pak žiletkou.
Na záchod si dojděte před aplikací krému, nikoliv až poté: Naslouchejte svému tělu, a pokud budete potřebovat na záchod, rozhodně si na něj dojděte před nanesením krému. Po namazání si vždy důkladně umyjte ruce.
Aplikace krému: Naberte jedním nebo dvěma prsty větší množství krému a naneste ho přímo na oblast rozkroku. Pokud chcete, můžete si s ním natřít i vnitřní část stehen. Důkladně krém rozetřete, ale nevtírejte jej do pokožky. Měla by se na ní vytvořit jednotná ochranná vrstva. Pokud se vám zdá, že je krému málo, opakujte postup druhou rukou. Díky tomu zabráníte zanesení chlupů a nečistot, které vám na ruce mohly ulpět, do nádoby s krémem.
Toto je dobrovolné, ale klidně můžete namazat i část cyklistických kraťasů, která bude v kontaktu s vaší pokožkou. Buďte ale opatrní při oblékání, protože by krém mohl skončit na vašich nohách. Neroztírejte krém po celé ploše vnitřní vložky, protože jednak je to zbytečné plýtvání krémem, ale také by to mohlo způsobit nepříjemnosti při kontaktu s konečníkem nebo ženskými pohlavními orgány.
Po nanesení krému si opět umyjte ruce.
Cyklistické kraťasy: ano. Spodní prádlo: NE. Po nanesení krému si ihned oblečte čisté cyklistické kraťasy. A i když jsme vás před tím už několikrát varovali, opakování je matka moudrosti: POD CYKLISTICKÉ KRAŤASY NEPOUŽÍVEJTE SPODNÍ PRÁDLO.
Věříme, že jakmile jednou ochranný krém Siroko Freeride vyzkoušíte, tak zjistíte, jak je tento produkt nepostradatelný, pokud si chcete jízdu na kole vychutnat naplno. Pamatujte však, že krém sice zklidňuje pocit nepohodlí při jízdě v sedle, ale rozhodně není všemocný. K prevenci proti tření, otlačeninám a pocitu nepohodlí je zapotřebí dodržovat vše, co jsme v tomto článku zmínili, a k tomu ještě mít správně nastavené kolo a kvalitní cyklistické kraťasy ve správné velikosti a s kvalitní vnitřní vložkou.