Na to, abychom nosili jen dres a funkční prádlo, byť by bylo z merino vlny, je venku moc velká zima. Jenže pak si oblékneme zimní bundu a najednou je nám zase vedro. To se sice může stát v kteroukoliv roční dobu, neboť počasí umí být v různých koutech světa pěkně proměnlivé, ale jaro s podzimem nás přece jen nutí přemýšlet nad vhodným výběrem oblečení nejvíc. Nechceme totiž, aby nám byla zima a zároveň bychom rádi zabránili přehřívání.
Řešením mohou být cyklistické dresy s dlouhým rukávem, ale pravděpodobně k nim budete mít řadu otázek: Vyplatí se kupovat dres s dlouhými rukávy? Který z mnoha dostupných modelů si mám pořídit? Do jakých teplot jsou jednotlivé druhy vhodné? A jelikož je na trhu k dostání široká škála nejrůznějších modelů, v tomto článku si společně vysvětlíme rozdíly mezi jednotlivými typy dresů s dlouhým rukávem, podíváme se na jejich vlastnosti a také na to, co je při jejich výběru nutné brát v úvahu:.
Typy dresů s dlouhým rukávem
Existují tři základní druhy:
- Letní dresy s dlouhými rukávy.
- Zateplené dresy s dlouhými rukávy.
- Voděodolné dresy s dlouhými rukávy.
Letní dresy s dlouhými rukávy
- Stejné vlastnosti (výběr použitých tkanin, střih, přiléhavost, kapsy a reflexní prvky) jako u dresů s krátkým rukávem.
- Ultralehké.
- Pro teploty mezi 10-15 °C ho používáme v kombinaci s funkčním prádlem z merino vlny.
- Pro teploty nad 15 °C ho používáme v kombinaci s funkčním prádlem (bez rukávů) ze síťoviny.
- Pro teploty nad 25 °C se musíme ujistit, že je dres vyroben ze správné tkaniny, jelikož dlouhé rukávy nás samy od sebe zahřívají. SRX dresy s dlouhými rukávy od Siroka můžete nosit i za těch nejteplejších letních dnů.
- UPF (ochranný faktor před UV zářením) chrání při jízdě ruce.
- Zabraňuje nerovnoměrně opáleným pruhům, které jsou u krátkých rukávů nevyhnutelné.
- Skvěle se hodí pro lidi se světlou či citlivou pokožkou, alergií na slunce nebo opalovací krémy.
- Chrání případná poranění na kůži, spáleniny nebo tetování před sluncem.
Zateplené dresy s dlouhými rukávy
- Vyrábí se z technických tkanin, které nabízí různé stupně tepelné izolace a ochrany a rovněž i dobrou prodyšnost, díky níž se odvádí nadbytečné tělesné teplo, čímž se zabrání přehřívání a zadržování vlhkosti.
- Tkaniny mohou být syntetické (polyester, nylon) nebo přírodní (převážně merino vlna).
- Široká škála modelů a cen v závislosti na typu tkaniny.
- Pro teploty kolem 10-15 °C vybírejte ty nejlehčí a nejkompaktnější modely s univerzálním použitím a bez fleecové podšívky. Tyto dresy byly navrženy jako ochranná vrstva přes dres s krátkými rukávy a/nebo funkční prádlo. Skvěle se hodí pro chladná rána nebo dlouhé sjezdy ve vysokých horách, jelikož si je lze snadno obléct, sundat a složit do kapsy. Rovněž je využijí cyklisté, kteří si při tréninku dávají pořádně do těla a kteří mají tendenci se přehřívat.
- Pro teploty pod 10-12 °C vybírejte modely s dlouhým rukávem, které nabízí téměř stejnou ochranu před zimou a větrem jako zimní bunda. Měly by mít fleecovou podšívku, těsný úplet a vysoký límec.
- Teplotní rozmezí u předchozích dvou typů lze ještě navýšit, přidáte-li další vrstvu, a to buď navrch (větruodolné vesty, zimní bundy…), nebo dospod (různé funkční prádlo či dres s krátkými rukávy). Oba oděvy můžete dokonce i kombinovat, jelikož někdy je rozdíl mezi lehkým zatepleným cyklistickým dresem a letním dresem s dlouhými rukávy minimální. To samé platí i pro zateplený cyklistický dres s fleecovou podšívkou a zimní bundu.
- Reflexní prvky jsou zcela zásadní, aby vás ostatní jezdci a řidiči viděli i za snížených světelných podmínek a v noci.
- Další detaily, které by u cyklistických dresů neměly chybět, zahrnují: velké zadní kapsy, kvalitní zip, ploché švy se správnou povrchovou úpravou, která zabrání otlačeninám a trhlinám, jakož i protiskluzový systém, jenž udrží dres na svém místě.
Voděodolné dresy s dlouhými rukávy
- Jsou vyrobeny z voděodolných tkanin či textilií s hydrofobní povrchovou úpravou (vodoodpudivou).
- Vodoodpudivost jde běžně ruku v ruce s tepelnou ochranou. Dostanete sice všestranný produkt, ale zároveň přijdete o prodyšnost kvůli hydrofobní povrchové úpravě.
- Voděodolné dresy s dlouhými rukávy neexistují. Odolnost vůči vodě má své limity a stupeň ochrany s postupným nošením a oděrkami klesá. To platí zejména pro textilie s hydrofobní povrchovou úpravou. Naštěstí jsou k dostání produkty, které pomáhají látku ošetřit a obnovit její hydrofobní vlastnosti.
- Modely, které odpuzují vodu, bývají poměrně drahé. Při svém rozhodování tedy vezměte v úvahu i to, zda má cenu připlácet si za oblečení, které možná nikdy nepoužijete (pokud například ve vaší oblasti tolik neprší, či dokonce neradi jezdíte v dešti).
To bychom tedy měli tři základní typy dresů s dlouhým rukávem. Mohli bychom si však přidat i čtvrtý: dresy pro horskou cyklistiku, které mají jiný střih než silniční modely, jsou uvolněnější a pohodlnější, mají ležérní vzhled (což z nich dělá skvělou volbu i pro jiné druhy cyklistiky, například cykloturistiku) a samozřejmě jsou navrženy přímo pro potřeby horské cyklistiky. Nicméně u dresů s dlouhými rukávy pro horskou cyklistiku najdete v podstatě ty samé kategorie, které jsme popsali výše, takže…
Jak vybrat správný dres s dlouhými rukávy?
Pro správný výběr dresu si nejprve musíte položit dvě otázky: Jakým typem cyklisty jste a kdy budete dres používat? Konkrétní typ byste si pak měli zvolit na základě vašich odpovědí. Vyjmenovat všechny možné odpovědi je však nemožné, protože každý cyklista je jiný, nicméně alespoň pár si jich tu uvedeme:
- Chcete-li ho jen kvůli ochraně před sluncem, pak je to jasné: vyberte si letní dres s ochranou UPF 50.
- Stejně tak je to snadné i v případě, že chcete dres s ochranou proti vodě, ale pamatujte, že žádný vyloženě voděodolný dres s dlouhým rukávem neexistuje.
- Pokud hledáte co nejuniverzálnější oděv, zkuste se podívat po modelu se středním stupněm tepelné ochrany, který můžete kombinovat s různými vrchními i spodními vrstvami.
- Jestliže se hodně potíte a máte tendenci se při šlapání přehřívat, zvolte model s dobrou prodyšností a odvodem potu.
- Hledáte vhodný zimní oděv, ale zároveň máte tendenci se při jízdě přehřívat či teploty ve vaší oblasti neklesnou pod 10 °C? Pak by byla zimní bunda trochu moc, spíše se podívejte po dresu s dlouhými rukávy a dobrou tepelnou izolací a ochranou proti větru.
- Nebo chcete jen skladný kus oděvu, který si bez problémů obléknete/sundáte a který vás při dlouhých sjezdech, přestávkách nebo během chladných rán ochrání víc než vesta? Pak si vyberte nějaký lehký model, ať už s fleecovou podšívkou, nebo bez ní… to záleží jen na vás.
Někdy se sice nepovede, vybrat si ten správný kus oděvu na první pokus, ale přesto doufáme, že vám tento průvodce pomůže najít dres s dlouhými rukávy, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám a preferencím.