Každý, kdo jezdí na kole i v zimě, už jistě poznal, jak chladné teploty ovlivňují jeho tělo, zejména pak ruce a nohy. Obvykle se jedná o důsledek nedostatečného vybavení, což lze snadno vyřešit další vrstvou oděvu a používáním cyklistického oblečení a doplňků, výhradně určených pro chladné počasí.
Někdy se ale řádně oblékneme, a přesto nás pak svírá nepříjemná zima, která nám jízdu na kole značně znepříjemňuje. Důvodů, proč se tak děje, může být spoustu: špatný oběh krve, nesprávná pozice na kole, která brání správnému oběhu krve, nedostatek jídla či pití nebo prostě jen příliš velká zima a přecenění našich schopností. Každý z těchto nešvarů má ale svůj lék. Navštivte svého lékaře, nastavte si správně kolo, noste si s sebou dostatek jídla a pití, případně zvolte vnitřní cyklistiku. Pokud vás neláká trávit čas ve vnitřních prostorech a chcete statečně čelit nehostinným podmínkám, zde je několik tipů, jak porazit zimu svépomocí:
- Potravinová fólie. Několikrát dokola s ní od nártu k prstům omotejte své boty, abyste izolovoali nohu a udrželi ji v teple. V místě protiskluzového úchytu boty fólii roztrhněte a navlečte si návleky na boty. Tento trik vám společně s teplými ponožkami pomůže překonat mrazy.
Někteří cyklisté si fólií omotávají i ponožky, ale to vám rozhodně nedoporučujeme. Jednak to není moc pohodlné a jednak vám noha nebude dýchat, takže skončí celá promáčená potem. - Alobal. Stejné jako výše, akorát s tím rozdílem, že alobal byste měli přichytit pouze na vrchní část boty. Jako nouzové řešení můžete použít i sáček od chipsů.
Alobal však nenoste přes ponožky. Je to nepohodlné, způsobuje to nulovou prodyšnost, a navíc se alobal uvnitř boty roztrhá na malinké kousky. - Jednorázové plastové návleky na boty. Pokud vás nic z výše uvedeného nepřesvědčilo, pak můžete zkusit tento trik, jak ochránit své nohy před zimou. Tkanina, látka či jiné materiály však fungovat nebudou.
- Ohřívače rukou a nohou. Nejedná se sice o nejekologičtější a dlouhotrvající řešení, ale svůj účel splní. Některé ohřívací balíčky nesmí být v přímém kontaktu s pokožkou, jelikož vydávají hodně tepla.
Umístěte je na nárt nebo na hřbet ruky. Rovněž je můžete dát do zadní prostřední kapsy vaší zimní cyklistické bundy, abyste udrželi svou páteř v teple. Mějte pár ohřívacích polštářků při ruce společně s náhradními díly na kolo, abyste v případě nějakého problému udrželi při opravě své ruce v teple. - Izolační páska. Zalepte s ní díry na patách bot, aby vám dovnitř nešel chladný vzduch ani voda. Rovněž můžete použít i lepicí tmel, nicméně až ho budete v létě odstraňovat, počítejte s bordelem.
- Použité ponožky či ponožky, které nepoužíváte. Vyrobte si návleky ze starých zimních ponožek. Udělejte do nich pár děr (na patu a protiskluzové úchyty) a vytvořte si tak vlastní návlek na boty pro chladné, ale ne mrazivé počasí. Jakmile teplota klesne příliš nízko, můžete je nosit pod zimními návleky na boty.
- Nemrznoucí kapalina na protiskluzové úchyty. Tento trik se hodí zejména pro horskou, krosovou a gravelovou cyklistiku. Pokud teploty klesnou pod nulu a vy jezdíte oblastmi, kde je voda či sníh, tak reálně hrozí, že vám protiskluzové úchyty přimrznou k pedálu. Trocha nemrznoucí kapaliny vám ušetří spoustu problémů.
- Tenké teplé rukavice pod zimní rukavice, čili trochu toho vrstvení. Nemusíte používat přímo cyklistické rukavice. Stačí, když budou teplé a nebudou vám bránit v pohybu prsty. Neměly by být příliš těsné, jinak se vám budou hůř prokrvovat ruce a bude vám nakonec zima. Při koupi zimních rukavic se zaměřte na lehce volnější střih.
- Nitrilové rukavice. Vždy se vyplatí mít jedny po ruce se svými náhradními díly. Při opravě totiž zabrání ušpinění a pokud je nosíte pod zimními rukavicemi, tak vás ochrání před vodou. Sami o sobě však nechrání před zimou.
Latexové rukavice, nebo v případě nouze jakékoliv jiné rukavice, které najdete na benzinové pumpě, se rovněž hodí. Všechny jsou sice voděodolné, ale pokud se vám hodně potí ruce, tak je budete mít zevnitř úplně promáčené. - Koupací čepice. Pokud jste pes na aerodynamiku, pak byste měli tento trik přeskočit. Koupací čepice jsou sice nevzhledné, ale pokud si ji nasadíte přes helmu, tak vaši hlavu udrží pěkně v suchu, a pokud si ji vezmete pod helmu, udrží uvnitř teplo. Dají se dokonce použít i na nohy.
- Listy novin v cyklistickém dresu. Cyklistická klasika, která se i dnes, v digitálním světě, stále používá, zejména pak při závodech, když se jezdci blíží k vrcholu hory a čeká je sjezd. Noviny pohlcují pot a chrání hrudník.
Před zimou vás ochrání i obyčejný plastový sáček, ale ten nepohlcuje pot. - Termo láhev na vodu. Tyto lahve jsou navržené tak, aby v létě udržely vodu studenou, ale pokud je v zimě, než vyrazíte, naplníte horkou vodou, tak nebudete muset cestou pít ledovou vodu. Samozřejmě můžete horkou vodou naplnit i klasickou sportovní láhev, ale pokud je venku příliš velká zima, tak vám nevydrží dlouho teplá.
Abyste zabránili zamrznutí vody, přidejte do ní lžičku vodky. Jen jednu! Máte-li rádi bylinkové čaje, můžete jimi samozřejmě láhev naplnit. Jiné možnosti: vývar, horký nápoj z černého rybízu a horké mayské kakao bez mléka. Zimní láhev na vodu s ochranným víčkem je rovněž skvělý nápad, zejména pak pro horskou a gravelovou cyklistiku. Tedy pokud nechcete pít kromě vody i bláto a špínu.
Na závěr tu pro vás máme ještě jedno doporučení: Než vyjdete ven, pořádně se zahřejte. Můžete například potrénovat vnitřní cyklistiku na trenažéru, případně zkusit cviky na zpevnění středu těla. Nedělejte to ale plně oblečeni, jinak budete celí splavení. Jakmile se zahřejete, teple se oblečte od hlavy až k patě a vyražte na kolo. A pamatujte si, že i v zimě se dá jízda na kole užít, pokud to tedy počasí alespoň trochu dovolí.