Cyklistika je jedním z nejudržitelnějších sportů, ale buďme upřímní, všechno, co děláme, má ekologickou stopu a jízda na kole se nijak neliší. Každý krok má dopad: od samotného výrobního procesu kola až po obaly na energetické gely nebo tyčinky, s kterými se při jízdě na kole běžně občerstvujeme. Proto bychom se měli snažit a být ještě více udržitelnými, a to přivlastněním si následujících návyků, které pomáhají chránit životní prostředí:
- Nevyhazujte obaly na občerstvení kdekoliv. Pokud jste gel nebo tyčinku vezli celou cestu, dejte obal zpět do kapsy nebo pod dres, či bundou a zahoďte jej někde do koše. Ještě lépe uděláte, rozhodnete-li se vyrábět domácí gely nebo tyčinky v opakovaně použitelných nádobách (domácí recepty pro cyklisty). Pokud uvidíte cyklistu, který odhodí obal, řekněte mu zdvořile, že to, co právě udělal, není vhodné. To, že to dělají profesionálové, ještě neznamená, že je to správné. Dělají-li to, protože viděli, jak to dělají profesionálové, proč také nevyhodí plechovky, že? To už je jiný příběh?
- Voda z vodovodu je lepší volbou než voda balená. Při plnění cyklistické láhve použijte vodu z vodovodu. Pokud po cestě potřebujete znovu naplnit, podívejte se na fontánu na pití nebo požádejte v kavárně, aby byla naplněna vodou z vodovodu. Je zdarma, není v plastové nádobě a na většině míst je stejně dobrá nebo dokonce lepší než balená voda.
- K čištění kola používejte ekologické čisticí a údržbové prostředky, jako je mýdlo, mazivo, vosk nebo odmašťovač. Existuje spousta možností za podobnou cenu jako méně ekologické produkty. Můžete si také vyrobit vlastní domácí výrobky, např. odmašťovač. Příprava: šťáva z 1 citronu, 2 lžíce jedlé sody a 2 šálky / 473 ml horké vody. Vylijte do láhve s rozprašovačem a začněte odmašťovat.
- Starejte se o své kolo a jeho komponenty, aby vydržely déle. Udržování kola v čistotě a v dobrém stavu prodlouží jeho životnost. To platí zejména pro hnací ústrojí (řetěz, převodníky, kliky, kazety a přesmykače) a pro součásti, které se otáčejí a používají ložiska, jako jsou pedály, středové složení, hlavové složení a náboje kol. Návštěva cyklistické dílny a pravidelné čištění vám pomohou utratit méně peněz za nové komponenty. Snížení opotřebení a výdajů způsobí, že vaše cyklistické nadšení bude udržitelnější.
- Správný tlak v pneumatikách. Aby se prodloužila jejich životnost, ujistěte se, že mají vaše pneumatiky správný tlak podle vaší hmotnosti. Pokud není dostatek vzduchu, dochází k většímu tření, a proto k většímu opotřebení, což znamená, že budete muset pneumatiky vyměnit dříve. Tomu se lze vyhnout kontrolou tlaku před každou jízdou – velmi jednoduchý ekologický zvyk, díky kterému budete jezdit rychleji. Jakmile se pneumatika opotřebuje, nevyhazujte ji jednoduše do koše. Vezměte to do recyklačního zařízení, do obchodu s pneumatikami, možná se podívejte na řešení, jako je Green Guru nebo Velorim, nebo jděte do místního obchodu a nechte jej recyklovat. Můžete také získat nějakou inspiraci a dát své pneumatice druhý život tím, že z ní uděláte opasek, židli, rohožku nebo klíčenku.
- Oprava = recyklace. Ačkoli duše mohou být velmi levné, je stále ekonomičtější a ekologičtější opravit defekt náplastí, než vyhodit pichnutou gumu a použít novou. Na trase nemusíte nic opravovat, pokud jste ve stejný den neměli více nehod. Nejlepší je vyměnit propíchnutou gumu na cestách a po návratu domů opravit defekt. Pokud jde o výměnu kola, malá ruční pumpa by byla zelenějším řešením než kazety s CO2. Duše s několika záplatami jsou důkazem smůly, ale také mnoho najetých kilometrů. Při recyklaci duší postupujte podle stejných pokynů jako pro pneumatiky. Pokud rádi recyklujete do extrému a máte nějaké DIY dovednosti, můžete dokonce použít některé z těchto úžasných nápadů.
- Cykloturistika. Cestovní ruch má obrovskou ekologickou stopu. I když cestujeme na kole do jiných regionů nebo zemí, dostaneme se tam autem nebo letadlem. Přehodnocení našich prázdninových plánů a volba jízdního kola jako jediného nebo hlavního dopravního prostředku je nesmírně důležitá. Můžete najít spoustu informací o cykloturistice, například EuroVelo, které nabízí mnoho různých tras s celkovou délkou přes 45 000 km po celé Evropě. Dalším způsobem, jak snížit dopad cestovního ruchu, je prohlídka památek a cestování po městě nebo regionu na kole. Půjčovny kol jsou skvělou volbou, která se snadno přizpůsobí potřebám každého. Vše záleží na tom, jak přátelské město je. Buďme upřímní, turista v Kodani se určitě bude cítit na kole lépe než v Madridu.
- Světla na dobíjecí baterie. Přední i zadní světla jsou základním příslušenstvím, které zlepšuje naši viditelnost na silnici, přičemž ta zadní používáme častěji. Proto je dobré pořídit si dobíjecí bateriová světla spíše než světla s vyměnitelnými bateriemi. A pokud naše světlo funguje na běžných vyměnitelných bateriích, je lepší použít dobíjecí baterie než ty na jedno použití. Můžete se dokonce rozhodnout pro solární světla na kole s integrovanými solárními panely.
- Vyberte si udržitelné značky. Módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících odvětví, proto si musíme vybrat značky, které se zavázaly snížit dopad na životní prostředí prostřednictvím politiky nulových emisí. To je také naší misí ve společnosti Siroko, protože neustále hledáme nové způsoby, jak se stát ještě zelenější a ekologičtější značkou. V našem cyklistickém spodním prádle používáme udržitelné a odolné materiály, jako je merino vlna, která odpovídá standardu Responsible Wool Standard (RWS) a v rámečcích našich sportovních slunečních brýlí používáme recyklovaný plast Mersamid®. Naše výrobky navrhujeme pro zvýšení jejich trvanlivosti. Vybíráme přepravní společnosti, které optimalizují své doručovací trasy za účelem snížení emisí CO2. Ve svých obalech používáme inkousty z recyklované lepenky a zeleniny a do našeho skladu jsme implementovali proces nakládání s odpady, který umožňuje jeho efektivní přepravu do recyklačních center. A především spolupracujeme s výrobci a dodavateli, kteří mají stejné ekologické zájmy.
- Odpovědná a udržitelná spotřeba. Značky nejsou jediné subjekty, které by měly respektovat životní prostředí. Jako spotřebitelé také můžeme činit odpovědná rozhodnutí a vyvarovat se přispívání ke zhoršování životního prostředí. Musíme si dvakrát rozmyslet a rozhodnout se, zda opravdu potřebujeme to, co si koupíme, a zaujmout postoj “méně je více”. Nemá smysl si vybírat ekologickou značku, pokud si koupíme více, než potřebujeme, nebo se o výrobky nebudeme řádně starat. Stejně jako u jízdních kol a jejich komponentů, péče o oblečení a doplňky prodlouží jejich životnost. Měli bychom také recyklovat všechny obaly a vložit je do příslušných recyklačních kontejnerů nebo jim dát druhý život, jak to dělají mnozí zákazníci Siroko s našimi taškami a krabicemi.