V tomto předešlém článku jsme vám ukázali výhody a nevýhody energetických gelů a tyčinek. Jsou to nejrozšířenější svačinky cyklistů vůbec, neboť jsou nejen praktické, ale i výživné. Pochopitelně však existují i další způsoby, jak doplnit tělu palivo a energii během jízdy, leč nebývají tak efektivní jako tyčinky a gely. Zde je několik nápadů, které můžete vyzkoušet:
Alternativy k energetickým gelům
Pokud se vám na energetických gelech nelíbí jejich balení (protože se vám je nedaří otevřít a konzumovat během jízdy, případně protože vždy skončíte s ulepenými prsty a špinavým dresem), můžete si vyrobit své vlastní gely a nalít je do plastových lahví, kapsiček na jídlo nebo skládacích bidonů, jak jsme vám ostatně ukázali zde.
Energy drinky v prášku, ať už domácí nebo kupované. Kupované jsou třetí nejpoužívanější variantou, hned po gelech a tyčinkách, díky jejich praktičnosti (lze je najít v sáčcích i plastových nádobách), a navíc obsahují přidané sacharidy. Malé sáčky se skvěle hodí na dlouhé projížďky, nicméně rovněž můžete naplnit menší plastové sáčky práškem z většího balení. Dále také můžete koupit maltodextrin a fruktózu ve velkém balení, smíchat je s trochou soli a vytvořit si vlastní neslazené drinky.
Banány jsou perfektní svačinkou pro jízdu na kole, a to nejen díky své nutriční hodnotě, ale také díky praktickému, biologicky rozložitelnému “obalu”. Dáváte-li přednost gelům, můžete rozmačkat banán a uložit ho do stlačitelné kapsičky, ve kterých se běžně prodávají dětské přesnídávky, čímž získáte banánový energetický gel. Další možností je rozmačkat vařenou bramboru: k rozmačkané bramboře pak stačí přidat trochu zbylé vody, v níž se vařila, abyste dosáhli tekuté a krémové konzistence. Poté směs přelijte do stlačitelné kapsičky a rázem budete mít chutný energetický gel se správným poměrem sacharidů, jež jdou dobře strávit. A pro “závisláky na sýru” tu máme ještě jednu alternativu: přidejte trochu smetanového sýru k rozmačkanému banánu.
Datle bez pecek a jiné sušené ovoce lze taktéž rehydratovat a udělat z nich pyré.
Vhodnou alternativou k energetickým gelům jsou i želé bonbóny, měkké bonbóny a jakékoliv jiné sladkosti, které lze skladovat v malém plastovém sáčku, snadno se žvýkají a jen tak se neroztečou.
Arašídové či jakékoliv jiné ořechové máslo balené v jednorázových stlačitelných sáčcích, jako jsou tyto. V porovnání s energetickými gely nemají tolik sacharidů, ale jsou poměrně praktické. Podobným řešením by mohlo být i kondenzované mléko či kakaové máslo, jako například Nutella balená v tubě, med či sáčky s javorovým sirupem.
Dáváte-li přednost nesladkým variantám, pak kromě rozmačkaných brambor můžete vyzkoušet také zeleninové pyré a smoothie z ovoce či z jiných ingrediencí.
Alternativy k energetickým tyčinkám
Banány, datle bez pecek, sušené fíky, vypeckované švestky, syrové nebo opražené ořechy… to vše jsou jednoduché a zdravé potraviny, které můžete jíst jak nezpracované, tak v podobě tyčinek, jež si můžete udělat doma podle receptů zde a zde. K přenášení použijte plastové sáčky, pokud je plánujete jíst nezpracované. Rovněž s sebou můžete vozit i nakrájené vařené brambory.
Z hlediska výživy jsou zajímavou volbou i rýžové koláčky. Z toho důvodu je najdeme v batohu nebo cyklistické tašce přes rameno každého profesionálního cyklisty. Zde se můžete podívat, jak si připravit klasickou verzi (sladkou i slanou) a jak je zabalit, aby daly snadno jíst za jízdy.
Mezi sladkostmi, pečivem a cukrovinkami máme na výběr z nepřeberného množství, ať už po domácku vyrobených či kupovaných, nicméně většina z nich není zrovna “nejzdravější”: sendviče s arašídovým máslem, karamelové vafle, klasické vafle, čokoládové tyčinky (Snickers, KitKat, Mars, Bounty), sušenky atd. Pamatujte, že cokoliv si vyberete, musí jít dobře rozžvýkat a snadno strávit. Čím větší množství tuku, proteinu a vlákniny daný pokrm obsahuje, tím pomaleji ho budete trávit a vstřebávat z něj sacharidy, což může vést k podrážděnému žaludku. Navíc byste měli vzít v úvahu i vysoké teploty (nejen z okolního prostředí, ale i od vás, neboť při jízdě vaše tělo vydává hodně tepla), což znamená, že je vhodné vyhnout se svačinkám, které se mohou v dresu roztéct či příliš změknout.
Slané pokrmy, jako je krůtí maso, šunkový a/nebo sýrový sendvič, preclíky, slané krekry, mini salámky, sušené maso, sýrové svačinky (Babybel, kousky sýra, čedar krájený na kostičky), nebo dokonce správně zabalená plněná kukuřičná tortila, by mohly fungovat. Opět ale platí to samé, co u sladkých pokrmů, tedy ne vše je vhodné pro cyklistiku. Je pravda, že spalujeme kalorie, což lze použít jako jistou výmluvu, nicméně potraviny je třeba vybírat s rozvahou a ve střídmém množství. Ujistěte se, že nebudete mít problém s jejich trávením a jezením za jízdy, a dávejte si pozor, aby se neroztekly. Pokud není pokrm balený, pořádně jej zabalte do alobalu nebo plastové fólie, abyste předešli zašpinění dresu.
Jistě existuje tolik možností, kolik je na světě kultur. A pokud vezmeme v úvahu i osobní preference, alergie či různé intolerance, jakož i cyklistovo znalost, co mu dělá a nedělá dobře, pak jedinou možností, jak zjistit, zda je pro vás energetická tyčinka, gel nebo jiná alternativa vhodná, je zkoušet, zkoušet, zkoušet… Jen si k tomu zkoušení nevybírejte důležité události a závody. Trénujte svůj zažívací trakt v mezidobí a mějte na paměti, že většina z výše jmenovaných pokrmů není pro sportovní akce a závody vhodná. Pokud je jízda intenzivní, rychlá a plná vypětí, pak gely a tyčinky předčí všechny ostatní alternativy.