bici cover

Siroko Sidney: Jak naplno využít naše městské fixie kolo od Siroka

Pohybovat se po městě je stále únavnější a dražší. Kromě času, který strávíme v autě nebo ve veřejné dopravě, se značně zvýšily ceny pohonných hmot i inflace, což ve finále dělá z dojíždění absolutní opruz. Pokud nás ale březen roku 2020 něco naučil, pak to, že existuje rychlejší, cenově dostupnější, zábavná a zdravá alternativa: kolo.

Stále více lidí jezdí ve městech na kole, což je trend, který bychom chtěli v Siroku podpořit prostřednictvím našeho městského kola Sidney. Tento jednorychlostní model (přestavitelný na fixie) představuje snadný a praktický způsob, jak přeřadit na nový životní styl i bez přehazovačky. Pod tímto odkazem najdete všechny výhody jednorychlostního/fixie kola, avšak dnes bychom se rádi zaměřili nato, proč je důležité udělat změnu, jak s ní začít a co vše budete potřebovat k tomu (kromě kola), abyste se mohli bezpečně pohybovat po městě.

DŮVODY, PROČ VE MĚSTĚ POUŽÍVAT KOLO

sidney fixie bike feed 05 estudio lifestyle v1

Existují tři hlavní důvody, proč si vybrat k pohybu po městě kolo:

Úspora peněz

Zejména přesedláte-li na kolo z auta. Tím, že na cesty do práce/školy a na kratší výlety dáte přednost kolu, můžete ušetřit až 4 400 Kč měsíčně (vezmeme-li v úvahu pohonné hmoty a opotřebení pneumatik při najetých 1 000 km za měsíc). 

Úspora času

Dvěma způsoby:

  1. Při kratších výletech. Plahočení se autem po městě spolkne spoustu času, neboť každou chvíli stojíte v dopravní zácpě, a nakonec ještě hledáte parkovací místo. Kolo je rovněž rychlejší než veřejná doprava, jelikož si můžete zvolit rychlejší a kratší trasu bez mezizastávek.
  2. Čas, který strávíte v sedle, se počítá jako cvičení. Nebudete tak muset nahánět hodiny v posilovně a při různých sportech, abyste zůstali v kondici. Navíc ušetříte peníze za posilovnu a pronájem kurtů.
image 6

Lepší zdraví a ochrana životního prostředí

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje alespoň 150 minut lehčí aerobní fyzické aktivity týdně, nebo 75 minut fyzické aktivity při vysoké intenzitě. To je minimum, co může dospělý člověk ve věku od 18 do 64 let, společně s omezením sedavého způsobu života, udělat pro zdravější životní styl. Pokud od pondělí do pátku strávíte denně 30 minut v sedle na cestě do práce, školy či jen tak ve volném čase, hravě této hranice dosáhnete.

Jak vyplývá z této studie Oxfordské univerzity, pokud by průměrný občan přesedlal jeden den v týdnu z auta na kolo, množství emisí uhlíku by se snížilo o 67 %. Více cyklistů = méně dopravy a znečištění = lepší kvalita vzduchu ve městě, jakož i lepší zdraví jeho obyvatel a návštěvníků = nižší náklady na zdravotní péči. Investováním do infrastruktury, která motivuje lidi k jízdě na kole, tak vlastně investujeme do celkového zdraví.

PRAVIDLA POUŽÍVÁNÍ KOLA VE MĚSTĚ

sidney fixie bike lateral total v1

Městská doprava může nahánět hrůzu i zkušeným cyklistům. Pokud jste na kole nikdy předtím nejeli, měli byste se s ním nejprve sžít, abyste získali potřebnou jistotu. Pro začátečníky je jednorychlostní kolo velikou výhodou, neboť se snadno ovládá: Stačí jen šlapat do pedálů a brzdit.

Snažte se jezdit v pruzích pro cyklisty a v oblastech s menší dopravou, zejména pak o víkendech, abyste nabrali zkušenosti a jistotu. Seznamte se s trasou, kterou pojedete, abyste byli připraveni na případné nástrahy. Tip: Někdy je lepší zvolit objížďku, abyste se vyhnuli zbytečným problémům. Nakonec jistě sami dojdete k závěru (alespoň v to doufáme), že městská cyklistika není ani zdaleka tak nebezpečná, jak jste si ji představovali.

Níže naleznete čtyři tipy, jak být zodpovědným cyklistou:

Dodržujte dopravní předpisy

Máme na mysli jak dopravní značky, které platí pro všechny účastníky provozu, tak předpisy a vyhlášky, jež jsou specifické pro jízdní kola. 

Nejezděte po chodníku

V některých zemích je jízda na chodníku povolena, jinde ne. Nejde však pouze o právní problém, nýbrž i o bezpečnost všech zúčastněných.

Upozorněte na změnu směru jízdy a používejte zvonek

Je zcela zásadní, abyste ostatním účastníkům provozu dali pomocí rukou najevo, kam pojedete; stejně tak byste měli být dobře slyšet, takže je vhodné pořídit si zvonek k upozornění chodců a ostatních cyklistů.

Nepoužívejte mobilní telefon ani sluchátka

Použití mobilního telefonu v autě může rozptylovat řidiče a vést až k nehodě; to samé platí i pro cyklisty. Co se týče sluchátek, ačkoliv jsou v určitých státech povolena, ve městě jde spíše o nebezpečnou praktiku, neboť přes ně neuslyšíte, co se kolem vás děje.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ PRO MĚSTSKOU CYKLISTIKU

sidney fixie bike feed 04 estudio lifestyle v1

V závislosti na délce vaší jízdy (dlouhá, středně dlouhá nebo krátká), počasí a osobních preferencích, budete potřebovat některé, či všechny tyto věci.

Osvětlení na kolo

Je důležité nejen vidět, ale rovněž být vidět. Pořiďte si sadu světel, která bude vyhovovat vašim potřebám. V tomto článku naleznete detailní informace o různých druzích světel na kolo, jakož i rady a tipy, jak je používat.

Oblečení s reflexními prvky

Zejména, pokud se chystáte jet v noci nebo za horší viditelnosti (např. časně z rána do školy či do práce). Pokud se vás toto netýká, pak vám bohatě postačí cyklistická vesta se zářivými barvami, jako například Langkawi. Rovněž si můžete pořídit reflexní elastické pásky na předloktí, kotníky či pas, které jsou velice praktické a lze je hravě objednat online.

Cyklistická helma

V závislosti na tom, kde žijete, je buď povinná, nebo dobrovolná. Abyste se vyhnuli zbytečným problémům, podívejte se na platné zákony vaší země.

Zámek na kolo

Ne každý cyklista potřebuje zámek na kolo. Pokud máte možnost uložit své kolo na bezpečném a chráněném místě, a to jak doma, tak v práci, pak ho zřejmě potřebovat nebudete. Je však nezbytný v případech, kdy musíte nechat kolo na ulici. Čím déle ho tam necháte, tím lepší zámek byste měli mít.

Blatníky

Žít v Londýně je něco úplně jiného než žít na Ibize, tudíž byste si měli sami určit, zda jsou ve vaší oblasti blatníky nutné. Pokud potřebujete více informací o různých druzích blatníků, můžete si přečíst tento článek.

Základní nářadí

Základní vybavení tvoří montpáky, duše, pumpička a multifunkční nářadí s nýtovačkou řetězu. Nejpraktičtější je dát celou sadu nářadí do batohu nebo tašky, kterou běžně používáte k pohybu po městě, ačkoliv ani taška pod sedlo, která se dá snadno sundat a nasadit, není úplně k zahození. 

Základní nářadí je vám však k ničemu, pokud nevíte, jak opravit defekt. Víc v podstatě u jednorychlostního kola, jako je Sidney, umět nepotřebujete, neboť je navrženo tak, aby vyžadovalo co nejmenší údržbu.

JAKÁ JE ROZUMNÁ VZDÁLENOST DOJÍŽDĚNÍ DO PRÁCE NA KOLE?

sidney fixie bike frontal girada v1

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, neboť tu hraje roli příliš mnoho faktorů: kondička jezdce, jeho zkušenosti, osobní preference, typ cesty, časová náročnost, terén, počasí v dané oblasti, infrastruktura ve městě a jeho okolí…

Taková 8-10km jízda na kole zabere v průměru kolem 35 minut, ale fyzicky zdatní cyklisté tuto vzdálenost mohou ujet rychleji, zatímco jiným může trvat déle, i když jsou na tom fyzicky dobře, protože může být obtížnější terén či nedostatečná infrastruktura. Přece jen ne každé město je jako Amsterdam či Copenhagen.

Skvělým vodítkem, jak dlouho vám bude cesta na kole trvat a jaké nástrahy na vás čekají, mohou být vaše zkušenosti z jízdy po městě autem, městskou dopravou či pěší chůzí. Pokud rovněž používáte aplikaci, jako jsou Google Mapy, můžete si vytvořit trasu podle svých vlastních preferencí a zjistit přibližnou vzdálenost i čas. Poté už jen zbývá vyzkoušet ji naostro, tedy sednout na kolo a šlápnout do pedálů. Kdo ví, třeba nakonec zjistíte, že to není tak nebezpečné a nereálné, jak se vám zprvu mohlo zdát. Tak hurá do sedla, je čas na změnu!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články