Můžeme to svádět na sedlo, proklínat vnitřní vložku kalhot/kraťasů, že nevydrží delší než tříhodinovou jízdu, nebo používat tuny krému proti podráždění, ale pokud cyklistu trápí nepohodlí a bolest v oblasti hýždí, rozkroku a genitálií, tak musí nejprve vyřešit jádro problému: nesprávnou pozici těla na kole. Jakmile upravíte svou pozici, můžeme se začít bavit o sedle, kraťasech, vložce a krémech proti podráždění, které zvýší pohodlí v oblasti hýždí.
Bolavého zadku se tedy zbavíte tak, že najdete správnou pozici těla. K tomu vám doporučujeme nechat si provést specializované měření pozice na kole a rovněž nastavení kola profesionálem. Vše si klidně můžete nastavit sami doma, nicméně výsledek nebude nikdy tak dobrý jako od experta. Dokonce může jít o předem prohraný boj, neboť úprava pozice v jednom bodě a jedním směrem mnohdy vyžaduje celou sérii dalších úprav, jejichž ignorací si akorát tak zaděláte na diskomfort v jiné oblasti. Nastavit si správně kolo může být tedy v domácích podmínkách docela oříšek.
Pokud se i tak rozhodnete nastavit si kolo svépomocí, zde jsou hlavní důvody, proč nesprávná pozice těla na kole způsobuje bolest a nepohodlí v oblasti hýždí (seřazené dle důležitosti):
Špatná výška sedla
Ve většině případů je sedlo příliš vysoko, ale může být rovněž příliš nízko. V prvním případě při šlapání natahujeme nohy víc, než by bylo zdrávo, a jelikož je jedna noha vždy dominantní, dochází při sezení na sedle k nerovnováze, což vyústí především v nepříjemné tření, ale rovněž i v necitlivost. To vše ještě mohou umocnit příliš nízká řídítka.
S příliš nízkým sedlem pak bývá nepohodlí poměrně malé, za to naše kyčle, kolena a kotníky trpí. Nedochází totiž ke správnému natažení nohou, což vede k nerovnováze a problémům s klouby.
Odsazení sedla a dosah řídítek
Odsazení sedla je vodorovná vzdálenost mezi prostřední částí středového složení a špičkou sedla. Kromě jiného je zcela zásadní pro správné rozložení váhy na kole, ale také pro efektivní šlapání. Jeho nastavení by mělo být provedeno nezávisle na dosahu a výšce řídítek. Pokud je sedlo příliš vzadu, tak kromě nadměrného zatížení ramen, paží a dlaní si zaděláváme také na tření a necitlivost, neboť pak máme tendenci sedat si na špičku sedla, což odnesou měkké tkáně a genitálie. Je-li naopak sedlo příliš vepředu, tak nám hrozí odírání v oblasti rozkroku, necitlivost hýždí a bolest beder.
Dosah řídítek se stane problémem v momentě, kdy je vzdálenost mezi sedlem a řídítky příliš velká. K tomu dochází buď kvůli sedlu, které je příliš vzadu, nebo kvůli řídítkům, které jsou naopak moc vepředu. V obou případech se pak jezdec pokouší najít pohodlnou pozici tím, že si sedá na špičku sedla – nejužší část, která nabízí jen minimální oporu pro pánev. Pokud chce cyklista tuto polohu udržet, musí natáhnout ruce a horní část těla a více zatížit sedlo, zejména pokud jsou řídítka nastavena příliš nízko. Výsledkem je znecitlivění v oblasti genitálií a otlačeniny.
Pozice kufrů
I špatně umístěné kufry mohou vést k pocitu nepohodlí v oblasti hýždí a rozkroku. Jsou-li nastaveny příliš dopředu, či naopak dozadu, mohou vést k nestabilitě celé nohy, což má za následek výše zmíněné bolesti kloubů a také nepohodlí v sedle.
Rozteč pedálů
Otlačeniny v rozkroku mohou být způsobeny nesprávnou vzdáleností mezi pedály, tudíž jim musíme věnovat zvláštní pozornost. Příliš široké, či naopak úzké rozestupy způsobují, že se kolena pohybují směrem dovnitř nebo ven, když je pedál v horní poloze. Kromě problémů s kyčlemi, koleny a kotníky pak rovněž hrozí i otlačeniny a nepříjemný pocit v oblasti rozkroku a genitálií.
Nevhodná obuv a/nebo vložky do bot
Obuv a/nebo vložky do bot, které neposkytují správnou podporu chodidel a klenby, vytváří nerovnováhu, která se přenáší směrem nahoru, což kromě problémů s klouby (kotníky, kolena a kyčle) může vést i k otlačeninám a podráždění v oblasti rozkroku.
Jakmile máme správnou pozici na kole, je na čase podívat se na komponenty a vybavení, a to v následujícím pořadí:
- Vyberte si vhodné sedlo. To bývá docela oříšek a často se to řeší metodou pokus-omyl, nicméně po správném nastavení pozice se správné sedlo hledá v záplavě různých modelů a typů mnohem snáz.
- Na sedlo nepoužívejte potahy ani polštáře. Větší vycpávky neznamenají více pohodlí. Po pravdě řečeno je to spíše naopak, jelikož zbytečně přidáváte další prvek, který může celý problém ještě zhoršit.
- Noste správnou velikost cyklistických kraťasů a kalhot. Jak už jsme zmínili v našem průvodci nákupem cyklistických kraťasů, neměly by být příliš těsné, ale ani volné. U tohoto typu oblečení chceme přiléhavý střih, takže pokud jste na pomezí dvou velikostí, sáhněte po té menší.
- Vyberte si vložku, která vám nejvíc vyhovuje. Mějte na mysli, že existují vložky přímo pro muže a ženy. Rovněž jsou k dostání různé velikosti, tloušťky a šířky, aby si skutečně vybral každý jezdec.
- Pod cyklistickými kraťasy nenoste spodní prádlo.
- Cyklistické kraťasy pravidelně perte a pečujte o ně dle návodu. V tomto článku jsme vám poradili, jak se o cyklistické oblečení správně starat.
- Pečujte o celou oblast hýždí a rozkroku a udržujte ji čistou. Buďte opatrní při odstraňování chloupků a možných následcích různých metod popsaných v tomto článku. Pokud vás trápí infekce, zranění, podráždění nebo jakýkoliv jiný problém, který vám brání v pohodlném sezení, navštivte specialistu (dermatologa, gynekologa, urologa) a zdržte se cyklistiky, dokud se neuzdravíte.
- Používejte speciální krém proti podráždění. Ten pomáhá chránit pokožku před otlačeninami a odíráním o sedlo, zejména pak při delších projížďkách. Můžete jej aplikovat na pokožku, rozkrok, ale rovněž také na vložku kalhot, čímž zlepšíte a prodloužíte jeho účinek.
Co si z dnešního článku odnést? Určitě to, že než se pustíte do výměny sedla, cyklistických kalhot nebo krému proti podráždění, zkuste nejprve vyhledat profesionální pomoc s nastavením kola a hledáním optimální pozice. Ty peníze za to rozhodně stojí, protože kromě prevence před bolestmi a diskomfortem rovněž zlepšíte svůj výkon. Díky tomu zvládnete jet déle a rychleji, než jste si vůbec kdy mysleli, protože vás sužovala neustálá bolest hýždí.