Cover 198

UPF: Ochrana cyklistického oblečení před sluncem

Narazili jste v našem online obchodě Siroko na výraz UPF, který běžně používáme v popiscích produktů, a říkali jste si, co to je a co pro vás UPF 50+ ve skutečnosti znamená?

UPF je zkratka pro Ultraviolet Protection Factor, což je ochranný faktor před ultrafialovým zářením. Pomocí něj zjistíte, nakolik daná tkanina blokuje ultrafialové (UV) záření. Vlastně jde o podobný systém hodnocení, jako je SPF (faktor ochrany proti slunci), který se běžně používá u opalovacích krémů, avšak oblečení si na rozdíl od opalovacích krémů uchovává ochranu mnohem déle než jen dvě hodiny. UPF hodnocení značí, jak efektivně daný kus oblečení chrání kůži před škodlivými účinky UV záření (UVA i UVB) . 

Pomocí laboratorního testování, při kterém se měří, jak velké množství UV záření tkanina propustí, se získá číslo UPF. Například UPF 50 znamená, že tkaninou projde pouhá 1/50 UV záření, čili maximálně dvě procenta slunečních paprsků.

image

V závislosti na dané tkanině se můžeme setkat s následujícím UPF hodnocením:

  • UPF 15–24: Dobrý stupeň ochrany. Blokuje 93,3 % až 95,9 % UV paprsků.
  • UPF 25–39: Velmi dobrý stupeň ochrany. Blokuje 96,0 % až 97,4 % UV paprsků.
  • UPF 40–50+: Vynikající stupeň ochrany. Blokuje 97,5 % až více než 98 % UV paprsků.

Faktory ovlivňující UPF hodnocení oděvů

  1. Druh tkaniny: Hustě tkané tkaniny mívají vyšší UPF. Obecně platí, že třeba polyester a nylon blokují větší množství UV paprsků. U lněného a bavlněného oblečení pak záleží na způsobu jejich tkaní, ošetření a zpracování. Syntetické tkaniny mají obvykle vyšší stupeň UPF než přírodní vlákna, která mohou ztrácet ochranné vlastnosti rychleji, a to zejména nejsou-li speciálně ošetřena.
  2. Barva: Tmavé a zářivé barvy pohlcují víc UV záření než barvy světlé, takže nepropustí tolik UV paprsků k naší kůži. Z toho důvodu mívají vyšší UPF hodnocení než světlé oblečení, které sice odráží větší množství UV záření, ale zároveň ho také více propustí. Čím výraznější barva, tím větší ochrana: zářivě oranžový dres tedy chrání víc než pastelově růžový.
  3. Tloušťka a váha: Tlustší a těžší materiály nabízí lepší ochranu. Ale logicky se asi v létě neoblékneme do silného vlněného oblečení.
  4. Střih: Volně střižené oblečení mívá lepší ochranu než těsné oděvy, zejména pokud se těsné oblečení hodně natáhne, čímž se látka ještě ztenčí.
  5. Ošetření tkaniny: Některé tkaniny se ošetřují chemickými látkami, které zlepšují jejich ochranné vlastnosti před UV paprsky a prodlužují dobu UPF ochrany.
  6. Nová vs. použitá: Nové oblečení obecně nabízí lepší ochranu. Používáním, praním a nošením se snižuje schopnost tkaniny blokovat UV záření. Praní v pračce může ošetřeným tkaninám škodit víc, zejména pak při používání horké vody a silných pracích prostředků. S každým praním se může postupně snižovat účinnost ošetření před UV zářením. Z toho důvodu je důležité dodržovat pokyny výrobce pro praní oděvů, což platí dvojnásob pro technické tkaniny určené na sport.
  7. Suchá vs. mokrá: Některé tkaniny mohou ztrácet ochranné vlastnosti při namočení, avšak hodně materiálů si svou úroveň ochrany udrží i za těchto podmínek.
  8. Podmínky, za kterých se používá: Delší vystavení slunci může některé materiály a jejich ošetření proti UV záření poškodit. Tření a natahování může narušit strukturu tkaniny a snížit její schopnost blokovat UV paprsky.
  9. Péče o oblečení: Dodržováním pokynů od výrobce můžete prodloužit životnost UPF ochrany. Oblečení skladujte v chladných a suchých prostorách, aby si udrželo strukturální integritu tkaniny a ošetření.

UPF hodnocení oděvů se může lišit, ale obecně lze říct, že vysoce kvalitní oblečení navržené pro venkovní sporty, jako to od Siroka, nabízí velice dobrou až vynikající UV ochranu. Pokud se o něj budete dobře starat, dlouhou dobu neztratí na efektivitě. Vše má ale své limity, takže je potřeba pravidelně kontrolovat stav oblečení. Pokud je tkanina viditelně obnošená, roztažená nebo tenká, pak je pravděpodobné, že se UPF ochrana citelně zhoršila, zejména pokud jste daný kus oblečení často prali a nosili. V takovém případě byste si měli pořídit nové oblečení s UPF, abyste byli i nadále chráněni.

image 1

Proč sáhnout po oblečení s UPF ochranou proti slunci?

Oblečení s vysokým UPF hodnocením je důležité pro ochranu kůže, a to zejména při venkovních aktivitách, jako je cyklistika. Zvýšenou pozornost by mu měli věnovat lidé, kteří mají pokožku citlivou na slunce a zdravotní potíže spojené s vystavováním se slunečnímu záření, případně ti, kdo žijí v oblastech s vysokým množstvím UV zářením, neboť jde o způsob, jak se trvale chránit. 

Jak už jsme zmínili na začátku, UPF ochrana oblečení se na rozdíl od opalovacích krémů nemusí znovu nanášet. Navíc pokrývá velkou část těla a nabízí ochranu, která je v porovnání s opalovacími krémy mnohem levnější. Zároveň jde o pohodlnější a praktičtější způsob ochrany, a to zejména při delších venkovních aktivitách. Opalovací krém byste totiž museli po dvou hodinách nanášet znovu.

Na druhou stranu je třeba dodat, že ne vždy je možné a moudré spoléhat se pouze na jedinou ochranu před sluncem. Kombinace oblečení a opalovacího krému je u sportů, jako je cyklistika, ideálním způsobem, jak chránit naši kůži, byť je při nich většina těla pokryta oblečením. Právě ty odhalené části těla, které nechrání dres ani cyklistické kraťasy, byste si měli namazat opalovacím krémem. Pro extra ochranu se můžete podívat po oblečení, jako je letní dres s dlouhým rukávem nebo letní návleky na ruce Climatik.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články