Vesta je nedílnou součástí výbavy každého cyklisty. Dá se použít k ochraně před chladem, pokud vyrážíte časně z rána, nebo naopak pozdě večer, k dodatečné ochraně při dlouhém klesání nebo jako extra vrstva pro udržení správné teploty těla. A pokud žijete v oblasti, kde je proměnlivé a nepředvídatelné počasí, využijete ji v podstatě po celý rok.
Vesty, stejně jako jiné cyklistické oblečení, jsou k dostání v mnoha variantách a mohou být vyrobeny z různých tkanin, které jsou díky svým vlastnostem vhodné do specifických podmínek.
Lehké větruodolné cyklistické vesty lze snadno složit a zastrčit do zadní kapsy dresu a skvěle se hodí pro jarní, letní a podzimní projížďky, pokud zrovna neprší či pokud teplota neklesne příliš nízko.
Pokud čelíte chladnému počasí a dešti, budete potřebovat voděodolnou cyklistickou vestu, jako například Siroko SRX Pro Layer, která, kromě ochrany před větrem, chrání i před deštěm a zároveň udržuje tělesné teplo, aniž by tím utrpěla její prodyšnost. Disponuje následujícími vlastnostmi:
TKANINA
- Tkanina LunarCell+ s voděodolností 5000 mm a prodyšností 5000 mvp. Dále v textu si tyto dva parametry blíže rozebereme.
- Dvouvrstvá tkanina. Vnější vrstva je vyrobena z polyamidu a elastanu, zatímco vnitřní vrstvu tvoří membrána TPU (termoplastický polyuretan).
- Gramáž tkaniny činí 195-205 gramů/m2. Velikost M váží 198 gramů.
DETAILY
- Vnitřní, ploché, zatavené švy zabraňují pronikání vody.
- Polyuretanový zip, rovněž zatavený a s velkým tahačem pro snadné uchopení rukavicemi a lepší klouzání.
- Přístup do zadních kapes cyklistického dresu je navržen tak, aby do nich neprosakovala voda, ale zároveň byly snadno přístupné rukou.
- Zadní reflexní prvky.
- Elastický pas a rukávy.
- Vnitřní silikonová protiskluzová páska na spodním švu, která drží vestu na svém místě.
Tato vesta byla navržena tak, aby hřála a poskytovala větší ochranu než běžné cyklistické vesty.
Tkanina LunarCell+ poskytuje ochranu před deštěm a stříkající vodě ze silnice, a to jak vpředu, tak vzadu.
Zadní strana vesty je o něco delší (tzv. drop tail), takže se přizpůsobí pozici jezdce a ochrání jeho bedra a hýždě.
Výběr správné velikosti cyklistické vesty je zcela zásadní, jelikož by měla přiléhat co nejtěsněji, aby se předešlo tomu, že bude vlát ve větru a/nebo že dovnitř prosákne voda, pokud bude příliš volná.
Pokud ji správně složíte, bez problémů se vejde do zadní prostřední kapsy dresu, byť to není tak snadné jako s naší ultralehkou větruodolnou vestou. S vestou SRX Pro Layer budete muset vynaložit trochu větší úsilí. Vždy se ale dá během jízdy zastrčit pod dres a složit až poté, co zastavíte.
VODĚODOLNOST A PRODYŠNOST
Jak jsme slíbili, v rychlosti vám představíme tyto dva parametry: voděodolnost 5000 mm a prodyšnost 5000 mvp.
Záměrně ji nenazýváme vodotěsnou, neboť chápeme-li pojem vodotěsný jako něco, co nikdy nepropustí ani kapku vody, pak skutečných vodotěsných věcí tolik nenajdeme. Rozhodně mezi ně nepatří žádné cyklistické oblečení. Mnohdy si myslíme (či jsme vedeni k tomu uvěřit), že jsou určité oděvy nebo doplňky vodotěsné, což je přesně kámen úrazu. Koupíme si tedy vodotěsné oblečení, oblékneme si ho, vyrazíme s ním do deště a, i když se nejprve zdá vše v pořádku, později (či po určitém množství vody) voda stejně prosákne a nám zbydou jen oči pro pláč, neboť se cítíme podvedeni.
Měli bychom tedy spíše hovořit o škále voděodolnosti, díky níž vidíme skutečné vodotěsné vlastnosti toho, co kupujeme. K měření voděodolnosti tkaniny se používají laboratorní testy, a to tak, že se tkanina vystaví vodnímu tlaku. Existují přitom různé metody, z nichž jedna se nazývá vodní sloupec. Zde je video, které tento pojem vysvětluje:
Na tkaninu se položí trubice. Ta se naplní vodou, aby se vytvořil tlak, dokud tekutina neprojde skrz tkaninu. Její odolnost je pak určena výškou (v milimetrech), které voda v trubici dosáhla v momentě prosáknutí. Pro lepší představu zde přikládáme další video:
V tomto videu můžeme vidět ten samý test, avšak trochu jiný způsob provedení, totiž za pomoci stroje, který zvyšuje tlak vody, který je vyvíjen na tkaninu:
V případě vesty SRX Pro Layer se toto číslo zastavilo na 5000 mm. Pro srovnání, Gore-Tex membrána má vodní sloupec 28 000 mm. To tedy znamená, že si tato vesta poradí s cákanci vody a mírným deštěm.
Mějte také na paměti, že se voděodolnost tkaniny snižuje i v případě, že je na ni vyvíjen tlak, například při nošení batohu či kvůli silnému větru.
Kvalitu tkaniny rovněž ovlivňuje i míra opotřebení, trhlinky, skvrny či tření, takže je důležité starat se o vestu dle instrukcí na cedulce.
Pojďme se nyní podívat na druhé číslo: prodyšnost 5000 mvp. MVP je zkratka pro Moisture Vapor Permeability (propustnost vodní páry), která udává schopnost tkaniny odvádět vlhkost (zejména pot), abychom zůstali pěkně v suchu. Prodyšnost je udávána v gramech/m2/den. Čím vyšší číslo, tím větší prodyšnost.
Jak už jsme vysvětlili v předchozích článcích, pot je přirozenou klimatizací našeho těla, když se přehřívá, přičemž oděv musí umožňovat odvod vlhkosti. Proto je rovnováha mezi voděodolností a prodyšností zcela zásadní. Ve zkratce, plastová pláštěnka je ideální volbou, když hodně prší a vy jen postáváte na zastávce autobusu, ale pokud šlapete do pedálů, budete se za chvíli dusit ve vlastní šťávě, a nakonec pořádně mrznout. Prodyšnost je tedy u cyklistického oblečení jasnou prioritou. Měli bychom tedy hledat takový stupeň voděodolnosti, který bude vhodný do konkrétních podmínek, a zároveň mít na paměti, že při dostatečném množství vody, času a tlaku se nakonec promočí jakýkoliv oděv. V případě vydatného deště je tedy lepší zůstat uvnitř a raději si zacvičit na trenažéru, než hledat ochranné oblečení. V mírném dešti vám ale naše cyklistická vesta SRX Pro Layer zaručí bezpečnou a pohodlnou jízdu.