Tuto otázku si v průběhu času položí každý cyklista, přičemž odpověď je poměrně nejednoznačná: jak kdy. V drtivé většině případů je vylepšování kola cenově výhodnější, avšak může se stát, že modernizace starého bicyklu spolkne mnohem více peněz i času než koupě nového. Pojďme se tedy společně podívat na několik případů, kdy je lepší zvolit tu či onu možnost a rovněž si ke každé řekneme její výhody a nevýhody.
Kdy je nejlepší obměnit komponenty?
V drtivé většině případů je prostá výměna součástek levnější než koupě nového kola.
Pokud máte správnou velikost kola, které zároveň nenese stopy výraznějšího poškození, jež by ovlivňovalo bezpečnost a výkon, pak můžete komponenty vyměňovat, jak se vám zlíbí. Začněte zkorodovanými, rozbitými či nefunkčními součástkami, a teprve poté se vrhněte na ty, které byste rádi vylepšili či upravili.
Je-li však cena součástek vyšší, nebo jen lehce nižší než nové kolo, tak samozřejmě jděte do nového. Příklad: Tuning hliníkového horského kola s předním odpružením o velikosti 26 nebo 27,5 palců, které potřebuje nové hnací ústrojí, kola a opravu vidlice, vyjde patrně dráž a bude časově náročnější na opravu než koupě nového hliníkové horského kola o velikosti 29 palců.
Samozřejmě existují i výjimky. Historická silniční kola, ikonické horské modely z 80. let, kola, která pro vás mají osobní význam… Ty všechny si zaslouží zvláštní pozornost. V podobných případech se vyplatí výměna součástek, protože zachování vlastností či historické hodnoty nelze vyčíslit penězi.
Výhody výměny součástek
- Nižší náklady, pokud tedy nezvolíte špičkové, exkluzivní či speciálně upravené součástky.
- Výměnu je možné provádět postupně, v závislosti na vašich potřebách a možnostech.
- Vlastní výběr komponentů.
- Staré součástky můžeme prodat, případně si je schovat pro případ nouze.
- Nemusíte si zvykat na nové kolo.
- Čekací lhůta. Záleží samozřejmě na jednotlivých součástkách, ale obecně lze říct, že v dnešní době je rychlejší vylepšení kola než koupě nového.
Nevýhody výměny součástek
- Výměna zabere víc času. Toto je samozřejmě značně individuální bod, protože někteří cyklisté si vysloveně užívají hledání vhodných součástek, jejich nakupování i montáž. Pak jsou tu ale tací, kteří ani nevědí, kde začít.
- Špatná investice. Renovace kola, které je ve špatném stavu, může být stejné jako vyhazovat peníze z okna, protože těžko bude fungovat stejně dobře jako nové. Špatná investice hrozí i kvůli měnícím se trendům na trhu, které se mnohdy ubírají jiným směrem.
- Nekompatibilní součástky. Vždy se ujistěte, že součástky, které kupujete, jsou kompatibilní s vaším kolem a ostatními komponenty.
- Nedostatek skladových zásob. Může se stát, že daná značka už nevyrábí určité náhradní díly. V takových případech vám nezbývá, než se poohlédnout po součástkách z druhé ruky.
Kdy je lepší koupit si nové kolo?
Pokud vám stávající kolo nesedí velikostně, je značně poškozené nebo nesplňuje vaše potřeby a požadavky, měli byste se podívat po novém.
Pokud nám kolo nesedí velikostně, můžeme si nechat jednotlivé komponenty a pokusit se prodat pouze rám. Úspěch sice není zaručen, nicméně každé zboží prý má svého kupce.
Je-li rám poškozen způsobem, že ho nezvládneme opravit, případně pokud oprava nezaručí dostatečnou bezpečnost, existují dvě možnosti: Nechat si komponenty a koupit nový či použitý rám, nebo si koupit nové kolo a nechat si součástky z toho starého jako náhradní díly, případně je prodat.
Je-li kolo v pořádku a vy ho jen chcete vylepšit, tak zkuste odhadnout jeho bazarovou cenu, popřemýšlejte, kolik by stála výměna součástek, které chcete obměnit, a podívejte se na nová kola s podobnými vlastnostmi. Příklad: Máme k dispozici karbonové silniční kolo v dobrém stavu s mechanickou sadou Shimano 105, kotoučovými brzdami a hliníkovými koly v hodnotě přibližně 1500 eur. Chceme vyměnit osazení za nové 105 Di2 12v (1900-2000 eur) a přidat karbonová kola (800-1000 eur), což dohromady dělá 3000 eur. Zbrusu nové kolo Endurance SL Disc od značky Ribble disponuje karbonovými koly a Shimanem 105 Di2, přičemž stojí 3 500 eur. Pokud se vám daný model líbí, tak asi není co řešit, ne?
Výhody nákupu nového kola
- Záruka.
- Skvělá funkčnost.
- Ušetříte čas (a možná i peníze), který byste jinak strávili hledáním, nákupem a opravou…
- Většina novějších modelů kol a komponentů disponuje lepšími materiály a funkčností než jejich 4-5 let staří předchůdci.
Nevýhody nákupu nového kola
- Velké výdaje, ačkoliv platbu lze rozložit na splátky.
- Doba doručení. Zásoby ještě nejsou stoprocentní a pravděpodobně si budete muset chvíli počkat, než získáte kolo svých snů.
- Nutnost zvyknout si na nové kolo. Každá změna vyžaduje čas, než se s ní sžijete. Pokud jste si ale vybrali správnou velikost a pamatujete si výsledky měření ze své biomechanické analýzy, tak to půjde rychleji.
Na závěr ještě jedna poznámka. Rozhodujícím faktorem při nákupu by měla být bezpečnost. Pokud je kolo nebo jeho součástka nebezpečná, je rozhodně na místě oprava nebo výměna, přičemž koupě nového kola je až poslední možnost. Ale upřímně, všichni jsme spotřebitelé, takže si často kupujeme věci jen za účelem vylepšení či výměny těch stávajících. Je takový přístup zodpovědný? Asi ne, ale pokud budete díky novému kolu zdravější a budete ho používat místo auta, tak to s tou “nezodpovědností” nebude tak žhavé. Společnost Trek ve své zprávě z roku 2021 odhaduje, že kolo by mělo ujet 692 km, aby se vyrovnaly emise uhlíku vzniklé při jeho výrobě. Je však potřeba myslet na to, že musí nahradit automobil. To znamená, že byste ho měli používat na kratší výlety v blízkosti města. A pokud budete na kole provozovat i dlouhodobější výlety, tím lépe. Tak hurá do sedla, ať můžeme směle snižovat uhlíkovou stopu!