Jako początkujący rowerzyści popełniamy wiele błędów i mogą się one zdarzyć na każdym kroku. Niektóre z nich wynikają z braku wiedzy i doświadczenia, inne popełniamy świadomie, z powodu nadmiernej pewności siebie. W tym artykule omawiamy najczęstsze błędy początkujących rowerzystów i wyjaśniamy, jak ich uniknąć sprawiając, że Twoje wyprawy rowerowe będą bezpieczniejsze i przyjemniejsze.
Przekonanie, że potrzebujesz najlepszego sprzętu i roweru
Nie pozwól, aby brak najlepszych ubrań, akcesoriów i roweru najnowszej generacji powstrzymał Cię przed rozpoczęciem przygody z kolarstwem. Najważniejszy jest zapał i radość z uprawiania tego ekscytującego sportu. Jedyne czego potrzebujesz to pasja do kolarstwa, rower i kask, co prowadzi nas do kolejnego błędu.
Jazda bez kasku
“Po co zapinać pasy, podjedziemy tylko kawałek”. Brzmi znajomo, prawda? Kaski rowerowe są równie ważne co pasy w samochodzie. W wielu krajach ich używanie nie jest obowiązkowe, ale zalecamy, aby zarówno dorośli, jak i dzieci, zawsze jeździli w kasku. Jeśli chcesz zacząć jeździć na rowerze i nie masz jeszcze kasku, udaj się do sklepu i poproś o poradę. Upewnij się też, że nosisz go prawidłowo, gdyż znamy przypadki rowerzystów, którzy założyli kask odwrotnie.
Znaj swoje granice
Nie zaczynaj zbyt wcześnie od szybkiej jazdy i dalekich wypraw. Oczywiście, staraj się robić postępy i poprawiać wyniki, ale bez pośpiechu. Nie pozwól, by krok do przodu oznaczał dwa kroki w tył. Zawodowcy, wchodząc w nowy sezon treningowy, zaczynają od tras o bardzo niskiej intensywności, aby stopniowo dojść do formy. Weź z nich przykład.
Noszenie bielizny pod spodenkami rowerowymi
Nigdy, przenigdy nie zakładaj bielizny pod spodenki rowerowe, gdyż jeśli nie przylegają one bezpośrednio do skóry, nie spełnią swoich zadań: odprowadzania potu, zapobiegania obtarciom i zapewnienia komfortu w okolicach pośladków i krocza. Możesz założyć na nie specjalne spodnie rowerowe z szelkami, tak jak robi to wielu profesjonalistów. Nie używaj legginsów na siłownię czy fitness, ponieważ mają one tendencję do zsuwania się podczas jazdy. To prowadzi nas do kolejnego powszechnego błędu.
Brak przygotowania trasy z wyprzedzeniem i niesprawdzenie prognozy pogody, aby dobrać odpowiedni strój
Jeśli wybierasz się w długą trasę lub planujesz spędzić wiele godzin na rowerze, sprawdź prognozę pogody, aby dobrać odpowiedni strój. Jeśli nie ubierzesz się wystarczająco ciepło, zmarzniesz, ale jeśli założysz zbyt dużo ciepłych ubrań, doprowadzisz do przegrzania organizmu. W zimie lub w chłodne dni warto założyć kilka dodatkowych warstw, ponieważ zawsze można je rozpiąć lub zdjąć. W pozostałych porach roku dobrym pomysłem jest wiatroszczelna kamizelka rowerowa i rękawki kolarskie schowane w kieszeni koszulki.
Ruszanie w trasę bez części zapasowych, narzędzi i pieniędzy
Zdarza się każdemu. Aby nie utknąć gdzieś na trasie, nie zdejmuj nigdy z roweru torby podsiodłowej lub pojemnika na narzędzia. Wewnątrz miej zawsze następujące rzeczy: 1-2 dętki, 2 łyżki montażowe do opon, 2 samoprzylepne łatki do dętek, pompkę lub naboje CO2, narzędzie wielofunkcyjne z kluczem (skuwaczem i rozkuwaczem) do łańcucha i pieniądze. Oczywiście musisz wiedzieć, jak naprawić przebitą oponę lub zerwany łańcuch, ponieważ na niewiele przydadzą się narzędzia, jeśli nie potrafimy ich używać.
Brak przekąsek lub wody w trasie. Niewystarczające nawadnianie i odżywienie organizmu podczas wysiłku.
Każdy rowerzysta doświadczył nagłego zmęczenia i utraty sił na trasie, tzw. padania z wyczerpania (ang. bonking). Bez względu na poziom zaawansowania, takie rzeczy się zdarzają, więc upewnij się, że zawsze masz przy sobie przekąski lub pieniądze, aby uratować sytuację. Napełnij bidon przed wyjazdem, włóż przekąskę i pieniądze do kieszeni koszulki lub kurtki rowerowej (możesz też płacić telefonem komórkowym). Pij wodę, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Ponadto, zaleca się przekąski co 40 minut, ale wszystko zależy od intensywności wysiłku, poziomu zaawansowania rowerzysty oraz posiłku spożytego rano i poprzedniego wieczora.
Nieodpowiednie ustawienie siodełka
Ustawienie siodełka zbyt nisko lub zbyt wysoko to częsty błąd. Jeśli boli Cię przednia część kolana, to prawdopodobnie dlatego, że siodełko jest ustawione niżej niż powinno. Jeśli odczuwasz ból z tyłu kolana, oznacza to, że siodełko jest za wysoko. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie właściwej wysokości jest usiąść na siodełku i położyć piętę na pedale w jego najniższym położeniu. Noga powinna być niemal całkowicie wyprostowana. Opierając się o ścianę, drzewo czy samochód, musisz być w stanie pedałować piętami.
Ruszanie w trasę bez przeglądu roweru
Kask rowerowy, spodenki rowerowe bez bielizny pod spodem, części zapasowe, przekąski, picie – ruszamy w trasę! Masz pewność, że jeśli ruszysz, możesz też bez problemu się zatrzymać? Sprawdź hamulce. Zmierz również ciśnienie w oponach. Niskie ciśnienie powoduje większe tarcie, co oznacza większą utratę energii, zużycie opony i ryzyko przebicia. Jeśli nie ważysz zbyt wiele, nie pompuj opon do maksimum zalecanego ciśnienia, ponieważ spowoduje to, że rower będzie podskakiwał, a Ty odczujesz na własnym ciele każdy najdrobniejszy kamień. Na koniec upewnij się, że łańcuch nie skrzypi, nasmaruj go w razie potrzeby. Uważaj, żeby nie przesadzić z olejem, a jeśli jest łańcuch bardzo brudny, najpierw go wyczyść.
Zakładanie, że jesteśmy widoczni dla samochodów, pieszych i innych kolarzy
Nawet jeśli używamy lampek rowerowych, kamizelki czy ubrań z odblaskowymi elementami, lepiej jest założyć, że jesteśmy niewidoczni i starać się przewidzieć ruchy innych pojazdów oraz pieszych, zwłaszcza na rondach, skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Na drogach z niewielkim poboczem lub jego brakiem, najlepiej jechać metr od krawędzi. W ten sposób będziemy widoczni dla kierowców, którzy nie będą nas wyprzedzać, gdy nie będzie na to miejsca. Jeśli jedziesz zbyt blisko prawej krawędzi (lewej w krajach o ruchu lewostronnym), nie masz miejsca na skorygowanie toru jazdy lub ominięcie ewentualnych wybojów lub przeszkód na drodze.
My mamy już te błędy za sobą, ale liczymy, że Wy nie powtórzycie większości z nich. Wielu można uniknąć planując trasę i przygotowując rower z wyprzedzeniem, innych zdobywając doświadczenie podczas wypraw rowerowych, a niektóre po prostu trzeba popełnić samemu. Pomyśl o nas, gdy następnym razem padniesz z wyczerpania na trasie.