Jeśli chcesz jeździć na rowerze zimą, zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem, który pomoże Ci pokonać zimową chandrę sprawiającą, że wielu rowerzystów zapada w sen zimowy aż do wiosny. Oto dziesięć prostych pomysłów, które pomogą Ci cieszyć się jazdą na rowerze, gdy nadejdą mrozy:
Ubierz się odpowiednio
Jak mawiają mądrzy ludzie: “Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie”. Podczas jazdy na rowerze, odpowiednia odzież jest niezbędna, aby nie zmarznąć, ale też nie przegrzać się i nie spocić nadmiernie. Nie wszystkie zimy są takie same. Są rejony, gdzie opady bywają bardzo obfite, a także takie, gdzie śnieg i niskie temperatury pojawiają się bardzo wcześnie i nie znikają aż do wiosny. Istnieją też rejony, gdzie wieje mroźny wiatr czy miejsca, gdzie temperatury zimą są łagodne i przyjemne. Każda zima wymaga innego rodzaju ciepłej odzieży, ale najważniejsze jest, aby ubierać się warstwami na tzw. cebulkę i chronić stopy, dłonie i ramiona. Sprawdzaj prognozę pogody, żeby zawsze wiedzieć, w co się ubrać.
Przygotuj rower na zimę
Rower wymaga również szeregu akcesoriów dostosowanych do zimowych warunków.
- Zestaw lampek rowerowych, aby widzieć i aby być widzianym.
- Błotniki, jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie często pada.
- Tzw. ass saver, czyli przypinany błotnik, jeśli w Twojej okolicy deszcz jest rzadkością.
- Aluminiowe obręcze hamują skuteczniej w mokrych warunkach niż obręcze karbonowe.
- Jeśli masz hamulce tarczowe, sprawdź stan klocków i tarcz.
- Opony zimowe są bardziej odporne na przebicie. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze i ból głowy.
Wielu rowerzystów posiada specjalny rower, z którego korzysta zimą. Może to być stary rower lub kupiony specjalnie na zimniejsze pory roku. Na przykład, rower typu fat bike będzie idealny, jeśli w Twoim rejonie często pada śnieg i drogi stają się nieprzejezdne.
Nie zapominaj o regularnym sprawdzaniu, czyszczeniu i osuszaniu roweru. Oto nasz artykuł wyjaśniający podstawowe zasady konserwacji i odpowiedniego utrzymania roweru.
Trenuj w domu
Możesz wybrać zajęcia spinningowe na siłowni lub sesje treningowe na bieżni. Oto nasz przewodnik, który pomoże Ci ćwiczyć w domu. Dobry, inteligentny trenażer rowerowy połączony z aplikacją do ćwiczeń nie jest tani, ale świetnie sprawdzi się podczas zimowych miesięcy. Jeśli zima jest sroga, inwestycja szybko się zwróci.
Trening podstawowy + ćwiczenia o wysokiej intensywności
Nie jesteśmy zawodowymi kolarzami, którzy po przejechaniu 150 km dalej pędzą pełną parą. Jesteśmy amatorami i czas, który możemy poświęcić na treningi jest ograniczony. Tak więc wykonywanie tylko podstawowych treningów zimą jest stratą czasu. Oczywiście, jeśli chcesz zwiększyć swoje osiągi, musisz spędzać na rowerze wiele godzin (zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz), ale robienie 10-20 minutowych interwałów na granicy progu beztlenowego i 1-5 minutowych interwałów na pełnym gazie jest tak samo (a nawet bardziej) korzystne jak długie godziny jazdy przy niskiej intensywności treningu.
Trening siłowy i wzmacnianie mięśni tułowia
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia i trening siłowy pomogą zapobiec kontuzjom i poprawią Twoje wyniki, równowagę i skuteczność na rowerze.
Możesz zapisać się na siłownię, spinning lub inne zajęcia opisane w naszym artykule. Możesz również zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i trenować w domu.
Korzystaj z każdej minuty zimowej aury
Jeśli interesuje Cię wyłącznie poprawianie osiągów, ale masz mało czasu, postaraj się jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę spędzoną na rowerze. Dobry trenażer rowerowy, aplikacja treningowa i miernik mocy są niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów zgodnie z planem.
Miej rower zawsze gotowy do jazdy
Nigdy nie wiesz, kiedy wzejdzie słońce. Możesz szybciej skończyć sprzątać mieszkanie lub wcześniej wyjść z pracy. Możesz mieć czas, by wskoczyć na rower w dowolnym momencie, ale jeśli nie jest on gotowy, jeśli Twoje ubrania nie wyschły, jeśli baterie w lampkach są wyczerpane, jeśli nie masz trenażera rowerowego lub odpowiednich ubrań, które zapewnią Ci ciepło, Twoje szanse na przejażdżkę są raczej marne.
Włącz tryb jazdy zimowej
Na przykład: jeśli jest wietrznie, zacznij jazdę pod wiatr, a wracaj z wiatrem w plecy. Na początku jesteśmy bowiem pełni sił i ogrzani po wyjściu z domu. W drodze powrotnej, spoceni i zmęczeni, chętnie skorzystamy z pomocy wiatru.
W zimie zmienia się przyczepność na drogach, ponieważ wilgoć wolniej odparowuje. W miejscach zacienionych podłoże pozostaje mokre przez całą zimę, co prowadzi do powstawania kałuż, gołoledzi, a nawet wyrastania roślinności. Dlatego należy zachować szczególną uwagę i dostosować styl jazdy do warunków.
Elastyczny, progresywny i konsekwentny plan treningowy
Wielu rowerzystów traktuje kolarstwo bardzo poważnie, czy to dlatego, że są kolarzami amatorami, którzy biorą udział w zawodach, czy też dlatego, że lubią brać udział w imprezach kolarskich i osiągać coraz lepsze wyniki z roku na rok. Każdy ustala swoje własne cele i plan treningowy, zima jest jednak skomplikowaną i trudną porą roku pod wieloma względami. Dlatego tak ważne jest, aby być elastycznym i dostosowywać się do panujących warunków. Oto kilka przykładów:
- Sprawdzaj prognozę pogody i odpowiednio dostosuj swój trening, aby uniknąć najbardziej niekorzystnych warunków.
- Jeśli wyjdziesz z domu i złapie Cię zła pogoda, skróć czas jazdy na świeżym powietrzu i dokończ trening w domu.
- Ciesz się świętami Bożego Narodzenia.
Stopniowa i konsekwentna praca nad formą przez całą zimę liczy się najbardziej. Kilka dni, w których nie zastosowaliśmy się ściśle do planu treningowego, za dużo zjedliśmy czy wypiliśmy, nie ma większego znaczenia, jeśli przez 12 tygodni będziemy trzymać się planu.
Jeździj w grupie
Jazda w mniejszej lub większej grupie to świetny sposób na utrzymanie motywacji do wspólnego stawienia czoła zimie.
Na koniec rada dla wszystkich: używajcie roweru tak często, jak tylko możecie. Szczególnie na krótkich dystansach, które zazwyczaj przejeżdżamy samochodem. Jeśli w krajach takich jak Dania, Holandia czy Belgia wszyscy nadal jeżdżą rowerami, gdy nadchodzi zima, w regionach gdzie zimy są łagodniejsze jedyną wymówką może być niewystarczająca infrastruktura.