Czysty, odpowiednio naoliwiony rower nie tylko lepiej działa, ale też lepiej wygląda. To samo dotyczy odzieży kolarskiej: czyste spodenki rowerowe zawsze będą wygodniejsze i bardziej higieniczne niż te, które są brudne od potu. Poza tym będą Ci dłużej służyć. W naszym wpisie o tym, jak właściwie dbać o odzież rowerową przedstawiliśmy już kilka wskazówek dotyczących czyszczenia, ale jest jeszcze kilka elementów, których być może nie czyścisz wystarczająco często:
Kask: wkładki i paski
Podczas użytkowania na kasku gromadzą się zarówno pot jak i brud. Im więcej się pocisz, tym staranniejsze powinno być czyszczenie, zwłaszcza jeśli jeździsz na rowerze górskim lub gravel, ponieważ kurz i brud miesza się z potem. Na szczęście im bardziej kask jest brudny, tym łatwiej jest dostrzec wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia i szybciej się ich pozbyć. Jednak nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że kask jest w porządku, wyściółka i paski powinny być regularnie czyszczone.
W większości przypadków wkładki można wyjąć i wyprać razem z ubraniem, ale należy bardzo uważać, aby ich nie zgubić. Z kolei pasków nie można odczepić od kasku, ale po zdjęciu wkładek można je wyprać, używając wilgotnej szmatki i neutralnego mydła. W ten sam sposób należy postąpić z wewnętrzną stroną kasku. Następnie opłucz kask pod zimną wodą i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.
Okulary rowerowe: oprawki i gumki
Podobnie jak w przypadku kasku, roweru czy odzieży, soczewki naszych rowerowych okularów przeciwsłonecznych należy czyścić natychmiast po ich zabrudzeniu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz zajrzeć do tego wpisu na blogu, w którym wyjaśniliśmy, że niektórych rodzajów zabrudzeń nie widać na pierwszy rzut oka i gromadzą się one w oprawkach okularów, a także w gumkach zauszników i noskach.
Aby wyczyścić oprawki, należy zdjąć soczewki i gumki. Następnie wyczyść oprawki pod bieżącą wodą za pomocą starej szczoteczki do zębów, docierając do wszystkich zakamarków. Umyj gumki neutralnym mydłem i letnią wodą, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Wypłucz wszystko dobrze zimną wodą, wysusz i załóż gumki z powrotem na oprawki. Na koniec zamontuj ponownie soczewkę.
Czujnik tętna: pasek
Zazwyczaj czyścimy go zbyt mocno lub zbyt słabo i w nieodpowiedni sposób. Większość producentów zaleca płukanie paska po każdym użyciu, aby pozbyć się potu. Następnie, co 5-7 dni (w zależności od modelu i poziomu potu/zabrudzenia), należy prać go ręcznie pod zimną wodą z odrobiną mydła. UWAGA: Nie wolno prać paska w pralce ani wkładać go do suszarki, ponieważ może to doprowadzić do problemów z parowaniem czujnika i komputera rowerowego.
Trenażer rowerowy
Na trenażerze rowerowym pocimy się obficie, a wraz z potem pojawiają się sole, kwasy i wilgoć. Takie połączenie może powodować rdzewienie w nieoczekiwanych miejscach, które trwale uszkadza rower. W poprzednim wpisie na blogu przedstawiliśmy już porady dotyczące czyszczenia i suszenia trenażera po każdym treningu. Ponadto, jeśli dużo się pocisz i korzystasz z trenażera z dużą intensywnością, sprawdź, czy pod taśmą kierownicy, siodełkiem, wspornikiem siodełka oraz jego główką i zaciskiem nie tworzy się korozja i nie osadza się sól. Upewnij się, że wspornik prawidłowo wsuwa się i wysuwa z rury podsiodłowej.
Bidony i plecaki hydracyjne
Bidony to plastikowe butelki z licznymi szczelinami i wąskim dzióbkiem. Są one zatem narażone na działanie ciepła i brudu. Ponadto napełniamy je napojami zawierającymi cukier i sól. Podobnie dzieje się z plecakami hydracyjnymi. Wszystko to razem stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.
Przewodnik po tym, jak myć bidony, znajdziesz w tym wpisie. Metody te możesz wykorzystać także do czyszczenia plecaków hydracyjnych, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie dopadnie Cię ból brzucha od picia płynów podczas jazdy.
Obuwie i wkładki
Nie zakładasz przecież stroju zaczynając od dołu, prawda? I właśnie dlatego w tym wpisie na koniec zajmiemy się butami kolarskimi. Zakładając, że nie masz obsesji na punkcie sprzątania ani nie darzysz butów kolarskich jakimś szczególnym sentymentem, postępujesz z nimi tak samo jak z kaskiem i kolarskimi okularami przeciwsłonecznymi: czyścisz je dopiero wtedy, gdy faktycznie się zabrudzą. A często jest już za późno, bo brud się nawarstwia i jest coraz trudniejszy do usunięcia. Dlatego, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie są brudne, i tak należy je czyścić regularnie po 1-2 dniach użytkowania lub przynajmniej raz w tygodniu. Oto filmik na ten temat, przygotowany przez firmę Rides of Japan:
Jeśli uprawiasz kolarstwo górskie MTB, gravel lub cyklocross, czyszczenie sprzętu musi być jeszcze dokładniejsze, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń i błota. Możesz myć je za pomocą węża wysokociśnieniowego, którego używasz do czyszczenia roweru. Możesz też skorzystać z poniższego filmu firmy Trek:
Nie należy prać butów kolarskich w pralce ani wkładać ich do suszarki, ponieważ można uszkodzić zarówno buty, jak i ubrania, z którymi je wkładamy. Wkładki można jednak bez problemu włożyć do pralki. Aby je wysuszyć, nie należy umieszczać ich w pobliżu źródeł ciepła. Najlepiej pozwolić im wyschnąć na powietrzu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Aby szybciej wyschły, możesz użyć gazet, ręcznika lub szmatki.