W kolarstwie, jak w wielu innych aspektach życia, podstawy są zawsze najtrudniejsze do osiągnięcia, opanowania i utrzymania. Poświęcenie i wysiłek włożony w budowanie fundamentów jest ogromny. Zwłaszcza jeśli nie czerpiesz z tego procesu przyjemności. Jednocześnie wszyscy kochamy “magiczne formuły”, wszelkiego rodzaju superfoods i produkty, które obiecują postęp i wybitne rezultaty przy niewielkim wysiłku i zazwyczaj sporym nakładzie finansowym. Jeśli połączymy obie te rzeczy w kolarstwie, dodamy trochę marketingowych sztuczek i weźmiemy pod uwagę podążanie klientów za trendami, wielu rowerzystów i rowerzystek może odnieść wrażenie, że nowy rower lub sprzęt sprawią, że ich wyniki się poprawią. Sprawdza się to niekiedy w przypadku zawodowców, ale rzadko działa u przeciętnych rowerzystów. Dlatego lepiej jest najpierw zainwestować w siebie, niż wydawać mnóstwo pieniędzy na nowy rower czy koła. W co zainwestować? Oto kilka propozycji:
Bike fitting
Będziemy się przy tym upierać. Aby w pełni cieszyć się jazdą na rowerze w dobrym zdrowiu, unikać kontuzji i w pełni wykorzystać wysiłek wkładany w pedałowanie, to rower musi być dostosowany do nas, a nie odwrotnie. Nie twierdzimy, że profesjonalne badanie biomechaniczne jest absolutną koniecznością we wszystkich przypadkach, ale rozmiar roweru i podstawowe pomiary muszą być prawidłowe.
Na YouTube znajdziesz wiele filmów wyjaśniających, jak wykonać bike fitting w domu, darmowe strony internetowe oraz płatne serwisy, a także aplikacje, które pomogą Ci przejść przez ten proces, ale jeśli naprawdę chcesz jeździć komfortowo i w pełni wykorzystać swój potencjał, zainwestuj w profesjonalne badanie biomechaniczne.
Spodenki z dobrą wkładką
Po dobraniu roweru w odpowiednim rozmiarze, kolejną kluczową rzeczą jest wybór spodenek z dobrej jakości wkładką. Zobaczysz różnicę w wynikach, gdy Twoje pośladki i krocze przestaną cierpieć.
Siroko ma w ofercie spodenki dla kobiet i mężczyzn, z opcjami na każdą kieszeń. W tym poście znajdziesz przewodnik, w którym zobaczysz analizę ich właściwości i wybierzesz model, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.
Wskazówki techniczne
Zaczynamy jeździć na rowerze z pomocą kogoś z rodziny, kto daje nam pierwsze instrukcje, potem z czasem, pokonywanymi dystansami, radami innych kolarzy i z każdym popełnionym błędem uczymy się pozostałych umiejętności. Czy to rzeczywiście najlepszy sposób? Prawda jest taka, że w wielu przypadkach nie. Czasami, ze strachu lub dlatego, że nikt nie nauczył nas odpowiednich technik, tracimy szansę na cały wachlarz ulepszeń, które pomogą nam w pełni cieszyć się każdą minutą na rowerze i znacznie poprawić wyniki.
Nieważne, czy jest to kolarstwo górskie, szosowe, gravel czy BMX, wybierz się na szkolenie rowerowe lub zatrudnij profesjonalnego trenera, aby poprawić prowadzenie roweru, równowagę, nauczyć się kontroli na zjazdach, jazdy w grupie, pokonywania zakrętów lub hamowania… Jest to inwestycja w bezpieczeństwo, komfort i radość z jazdy, która w dłuższej perspektywie oszczędza czas i pomaga uniknąć problemów.
Dietetyk
Obsesja wagi w kolarstwie została zastąpiona znacznie zdrowszą, ale i znacznie droższą obsesją na punkcie aerodynamiki. Mimo to, waga nadal ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli lubimy jeździć pod górę. Zanim jednak spróbujesz za wszelką cenę zmniejszyć wagę swojego roweru, zasięgnij porady dietetyka sportowego, który pomoże Ci schudnąć w zdrowy sposób. Wymaga to wysiłku i zaangażowania, ale zatrudnienie dietetyka to inwestycja, która z pewnością przyniesie korzyści zarówno na siodełku, jak i w życiu.
Komputer rowerowy, monitor tętna i miernik mocy
Po raz kolejny zachęcamy do inwestowania w sprzęt, ale w tym przypadku celem jest uzyskanie danych, lepsze poznanie siebie i maksymalne wykorzystanie treningu. Jeśli nie masz obsesji na punkcie danych i wyników, prosty komputer rowerowy z monitorem tętna wystarczy do efektywnego treningu w strefach tętna. Był to standard około 20 lat temu, choć strefy tętna są wciąż uważane za ważne dane. Jednak wraz z pojawieniem się mierników mocy, trening wszedł w nową fazę. Miernik mocy jest droższy, ale to ważny element, który wyniesie Twoje treningi na bardziej precyzyjny poziom. Niemniej jednak, ilość informacji i danych jest ogromna i być może kolejny punkt będzie lepszym rozwiązaniem.
Trener osobisty
Oczywiście zwrócenie się do profesjonalisty nie jest niezbędne, ale obowiązuje tu ta sama zasada co w bike fittingu. Jeśli masz czas i chęć do nauki, możesz ułożyć własny plan treningowy, ale jeśli zainwestujesz w dobrego trenera, Twoje postępy będą szybsze, a cały proces zdrowszy. Przede wszystkim trener kolarski wie, jak analizować kluczowe dane. Poza tym, wynajęcie profesjonalnego trenera oznacza, że oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na jazdę na rowerze. Wreszcie, płacenie za takie profesjonalne doradztwo jest zobowiązaniem, które motywuje do pracy i konsekwencji w treningach. Każdy trener oferuje inne plany treningowe, usługi i sesje uzupełniające. Upewnij się, że wybierasz osobę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom (cele, doświadczenie, umiejętności, czas, poziom zaangażowania).
Możesz zastosować jedną, dwie lub wszystkie z tych wskazówek. Wszystko zależy od tego, jakim typem rowerzysty lub rowerzystki jesteś, jakim budżetem i czasem dysponujesz, a także od zaangażowania i wysiłku, na jaki się zdecydujesz. Pamiętaj, że w miarę postępów, poprawa wyników będzie coraz wolniejsza i mniej zauważalna. Trudniej też ją utrzymać, ale jednocześnie znasz już podstawy, które pozwolą Ci wrócić na odpowiedni tor. Wprowadzaj zmiany i próbuj nowych rzeczy. Dzięki temu Twoje ciało nie przyzwyczai się do wykonywania ciągle tego samego treningu i unikniesz nudy. A przede wszystkim: czerp radość z procesu.