Bądźmy szczerzy, jeśli naprawdę chcesz jeździć szybciej na rowerze, najlepszym sposobem jest właściwe zaplanowanie treningu i odżywiania. Możesz jednak zwiększyć swoje osiągi i prędkość, wprowadzając poniższe zmiany. Niektóre z nich nie kosztują nic, inne wiążą się z dodatkowymi wydatkami, ale zdecydowana większość to zmiany, poprawki i ulepszenia, które prędzej czy później musi wprowadzić każdy, kto jeździ na rowerze.
Wyczyść i nasmaruj łańcuch oraz układ napędowy
Konserwacja, czyszczenie i smarowanie układu napędowego w rowerze są najważniejsze, jeśli nie chcemy obniżyć osiągów. Jeśli cały układ napędowy jest czysty i odpowiednio nasmarowany, nie ma mowy o utracie mocy. Ponadto przedłużamy życie łańcucha, kasety i zębatek. Wszystko, czego potrzebujesz, to środek do odtłuszczania, kilka szczotek o grubym włosiu, gąbki i woda z płynem do mycia naczyń. Możesz także użyć specjalnego narzędzia do czyszczenia łańcucha.
Różnorodność dostępnych na rynku środków smarnych do łańcuchów jest ogromna. Dostępne są zarówno oleje, jak i woskowe “kąpiele” do łańcuchów, a także produkty przeznaczone do jazdy w warunkach mokrych i suchych. Wszystko jest kwestią prób i błędów. Nie należy jednak przesadzać z kąpielą łańcucha w smarze, ponieważ jego nadmiar przynosi efekt odwrotny do zamierzonego i przyciąga więcej brudu. Nasmaruj, odczekaj kilka minut, aby smar dotarł do wszystkich zakamarków i usuń jego nadmiar suchą szmatką.
Właściwe korzystanie z przerzutek
Zbyt duże naprężenia i/lub tarcie w łańcuchu, kasecie, kołach łańcuchowych i wózku tylnej przerzutki powodują utratę efektywności układu napędowego. Używanie przerzutek w niewłaściwy sposób, nadmierne krzyżowanie łańcucha (np. duża zębatka przednia+duża zębatka tylna), powoduje zginanie łańcucha w kilku miejscach, generując większe naprężenie i tarcie.
Prawidłowe ułożenie kabli
Jeśli Twój rower nie jest nowy, przewody i kable są prawdopodobnie odsłonięte i widoczne pod kierownicą. W nowszych modelach przewody zniknęły, poprowadzone wewnątrz kierownicy, wspornika, główki ramy i przez ramę. Taka konstrukcja nie jest wynikiem przewrotnych umysłów inżynierów, którzy chcą utrudnić życie mechanikom i użytkownikom za każdym razem, gdy trzeba coś wymienić lub naprawić, lecz służy poprawie aerodynamiki. Im lepiej uporządkowana przednia część roweru, tym niższy współczynnik oporu powietrza. Dlatego należy maksymalnie skrócić przewody i spiąć je za pomocą tulei do zarządzania kablami.
Wymiana łożysk
Gdy musisz wymienić łożyska suportu lub łożyska piasty, pomyśl o zamontowaniu modelu wyższej klasy. Nie muszą to być łożyska ceramiczne. Wysokiej jakości łożyska stalowe są tańsze i zapewniają naprawdę dobre osiągi w porównaniu ze zwykłymi łożyskami. Jeśli Twoje łożyska są nadal w dobrym stanie, nie przesadź z ilością smaru (tylko 30% wolnej przestrzeni w łożysku powinno być wypełnione smarem); jeśli będzie go za dużo, kulki zaczną się ślizgać zamiast obracać, co przełoży się na gorsze osiągi.
Opony i dętki
Różnica między oponami z wyższej półki a zwykłymi oponami jest ogromna. To prawda, że kosztują one znacznie więcej (około 100-200 PLN), ale zmiana jest zauważalna. Nie tylko pod względem prędkości, ale także bezpieczeństwa i odporności na przebicie. Dostępna jest ogromna różnorodność modeli, ale my z pewnością możemy polecić nową wersję klasycznej opony Continental GP 5000, której wersja bezdętkowa jest używana przez coraz większą liczbę zawodowców.
Tarcie pomiędzy dętkami z kauczuku butylowego a karkasem (osłoną zewnętrzną) jest znacznie większe niż w przypadku dętek lateksowych lub poliuretanowych. Im większe tarcie, tym większa utrata energii, a zatem mniejsza prędkość lub większa moc wymagana do osiągnięcia tej samej prędkości.
Właściwe ciśnienie w oponach
W naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje. Zbyt wysokie ciśnienie spowoduje, że opona nie będzie się dostosowywać do nierówności nawierzchni. Zbyt niskie ciśnienie spowoduje większe tarcie niż jest to konieczne. Zapoznaj się z naszym artykułem, skorzystaj z kalkulatorów internetowych i zaopatrz się w ciśnieniomierz lub pompkę z manometrem.
Dopasuj pozycję ciała
Zegnij łokcie i ustaw je blisko tułowia. Przyciągnij ramiona do siebie i opuść głowę. Już samo to sprawi, że znajdziesz się w bardziej aerodynamicznej pozycji bez konieczności przechodzenia testu biomechanicznego, ponieważ to Ty jesteś największą przeszkodą dla aerodynamiki. Jeśli zmniejszysz obszar, który powoduje opór powietrza, pojedziesz szybciej.
Innym rozwiązaniem jest obniżenie wysokości wspornika kierownicy poprzez usunięcie podkładek dystansowych po mostkiem, ale nie każdy może lub powinien to zrobić. Czasami lepiej jest mieć węższą kierownicę, poprawić gibkość oraz siłę mięśni brzucha i górnej części ciała, aby wygodniej i dłużej pozostawać w aerodynamicznej pozycji.
A teraz zastanów się, jak długo jesteś w stanie utrzymać tę pozycję i jak duży ból lub dyskomfort może ona powodować? Jeśli Twoja pozycja podczas jazdy nie jest prawidłowa, wpadniesz z deszczu pod rynnę. Dlatego warto przeprowadzić badanie biomechaniczne, aby oszacować naszą formę i gibkość oraz sprawdzić, w jakim stopniu możemy poprawić naszą pozycję, aby była bardziej aerodynamiczna.
Kask i odzież rowerowa
Jeśli nie masz roweru do jazdy na czas lub triathlonu, nie musisz zmieniać kasku na czasowy. Mimo że w teorii pozwala on na rozwijanie największych prędkości, pod względem estetycznym nie wygląda dobrze na rowerze szosowym, tym bardziej, jeśli jeździsz w pozycji wyprostowanej, a nie we wspomnianej powyżej pozycji aerodynamicznej. Zwykły kask aero, z mniejszą liczbą otworów wentylacyjnych, oferuje znaczące ulepszenia, które stają się tym większe, im szybciej jedziemy.
To samo dotyczy odzieży. Najbardziej aerodynamiczną opcją jest kombinezon do jazdy na czas typu skinsuit, tuż po nim kombinezon wyścigowy, który zapewnia większą swobodę ruchów i posiada tylne kieszenie, a na koniec dobrze dopasowana koszulka i spodenki. Im mniej marszczeń, zagnieceń i szwów, tym lepiej.
Wreszcie, nawet zwykłe skarpetki aero pozwalają na lepsze osiągi niż normalne skarpetki rowerowe. Ten niewielki, marginalny zysk, w połączeniu ze wszystkim wymienionymi powyżej czynnikami, daje znaczną poprawę wyników. Podsumowując, jeśli musimy zmienić lub zmodernizować sprzęt rowerowy, warto poszukać rozwiązań, które pomogą nam poprawić osiągi i jeździć szybciej.