Jeśli chcesz nadal jeździć na rowerze, gdy nadejdzie zima, a wraz z nią zła pogoda, jest jeden element odzieży rowerowej, bez którego nie możesz się obejść: para zimowych długich spodni rowerowych. Są one najczęściej używane w najzimniejszych porach roku, ale w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jak reagujesz na niskie temperatury, prawdopodobnie będziesz z nich korzystać przez większość jesieni i wczesnej wiosny.
Jeśli nigdy nie nosiliście długich spodni rowerowych, prawdopodobnie macie wiele pytań. Bez obaw, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze z nich. Zaczynamy!
Czy są długie spodnie rowerowe?
Wykonane z miękkiej i ciepłej tkaniny, oprócz komfortu zapewniają izolację termiczną oraz ochronę przed zimnem i wiatrem od pasa w dół aż do kostek.
Rodzaje długich spodni rowerowych:
W zależności od tego, czy posiadają wkładkę i szelki, czy nie, rozróżniamy:
- Długie spodnie rowerowe z wkładką i szelkami. Najczęściej spotykany rodzaj spodni.
- Długie spodnie rowerowe z szelkami, ale bez wkładki. Noszone zazwyczaj na krótkie spodenki rowerowe z wkładką.
- Długie spodnie rowerowe z wkładką, ale bez szelek. Niezbyt popularny model.
W zależności od poziomu izolacji termicznej zapewnianej przez tkaninę wyróżniamy:
- Na jesień lub wiosnę. Od 15 do 10 °C.
- Na zimę. Od 10 do 0°C.
- Na ekstremalne zimno. Zalecana dla temperatur poniżej 0°C.
Najlepiej kierować się zakresami temperatur przy zakupie spodni ponieważ pory roku mają jedynie charakter poglądowy. Jesienna pogoda w Helsinkach jest oczywiście o wiele chłodniejsza niż w Barcelonie.
Oczywiście są też modele damskie o odpowiednim kroju, z szelkami i wkładką.
Długie spodnie rowerowe: z szelkami czy bez?
Zawsze wybieraj modele z szelkami, chyba że z jakiegoś powodu nie możesz ich używać. Szelki zapewniają lepsze dopasowanie i wsparcie, zapobiegając spadaniu lub przesuwaniu się wkładki.
Spodnie rowerowe bez szelek muszą być wyposażone w gumkę i/lub sznurki ściągające wokół talii, aby nie opadały podczas jazdy. Takie zapięcie lub dodatkowy element podtrzymujący jest zazwyczaj bardzo ciasny i dość niewygodny.
Szelki zapewniają również dodatkową izolację termiczną ciała.
Długie spodnie rowerowe: z wkładką czy bez?
Spodnie rowerowe z wkładką są wygodniejsze i praktyczniejsze, ale to indywidualna decyzja. Niektórzy rowerzyści zakładają długie spodnie bez wkładki na krótkie spodenki z wkładką, ponieważ w ten sposób mogą zakładać je i zdejmować, kiedy tylko chcą. To kwestia osobistych preferencji.
Pamiętaj o następujących wskazówkach:
Dlaczego długie spodnie rowerowe są tak praktyczne?
Powody są następujące:
- Aby utrzymać ciepło w lędźwi i brzucha.
- Chroni kolana przed zimnem.
- Chronią nogi przed wiatrem, zimnem i w zależności od modelu również przed wodą.
- Mniej szwów i kombinacji szelek niż jeśli założymy długie spodnie bez wkładki na krótkie spodenki z wkładką.
- Ponieważ są cieplejsze i wygodniejsze, możesz wybrać się na dłuższe przejażdżki, a jeśli chcesz, pokonać dłuższe dystanse i osiągać większe prędkości.
Jak wybrać odpowiednie długie spodnie rowerowe?
Jak zawsze powtarzamy, każdy rowerzysta jest inny. Dwóch rowerzystów mieszkających w tym samym mieście może różnie reagować na niskie lub wysokie temperatury, dlatego też decyzja o zakupie spodni rowerowych powinna zależeć od naszego indywidualnego odczuwania temperatur.
Aklimatyzacja do danego obszaru również ma znaczenie. Oto przykład: na Wyspach Kanaryjskich w zimie wielu kanaryjskich rowerzystów nosi długie spodnie rowerowe, podczas gdy obcokrajowcy z powodzeniem jeżdżą w krótkich spodenkach.
Tempo lub intensywność treningu i oczywiście Twoje osobiste preferencje także odgrywają ważną rolę.
Dlatego też, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć jest to, jaki klimat panuje w miejscu naszego zamieszkania i jak zazwyczaj trenujemy.
Istnieją jednak również pewne uniwersalne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze spodni rowerowych:
- Materiał. To najważniejszy element, ponieważ odpowiada za właściwe dopasowanie oraz ochronę przed zimnem, wiatrem i wodą. W spodniach rowerowych zazwyczaj stosuje się wysoko rozciągliwe tkaniny techniczne o różnej gramaturze i właściwościach:
- Materiał termoizolujący. Spodnie rowerowe na zimę powinny posiadać przynajmniej jeden rodzaj podszewki, która zapewnia ochronę przed zimnem.
- Materiał wiatroszczelny. Osłona przed mroźnym wiatrem, który wieje na niektórych obszarach lub w określonych porach roku. Taka tkanina może pokrywać całe ubranie lub tylko panele w najbardziej newralgicznych miejscach.
- Materiał wodoodporny lub hydrofobowy. Impregnacja hydrofobowa DWR (Durable Water Repellent) zapobiega przedostawaniu się wilgoci do środka i przemakaniu spodni. Nie sprawia ona, że spodenki są w 100% wodoodporne, ponieważ pogorszyłoby to ich elastyczność i oddychalność.
- Wkładka. Sprawdź instrukcje producenta i wybierz odpowiedni dla siebie model, biorąc pod uwagę czas, jaki spędzisz na siodełku. Dobra wkładka powinna zapewniać komfort, amortyzację, tłumiąc drgania i zmniejszając ryzyko otarć. Kobiety powinny wybrać spodnie z wkładką przeznaczoną specjalnie dla kobiet.
- Szelki. Powinny być elastyczne, ale mocne, aby dobrze przytrzymywały spodnie i utrzymywały wkładkę na miejscu. Górna część i tył powinny być wykonane z oddychającego materiału, ponieważ pod spodem będziemy nosić podkoszulkę rowerową, a na wierzch kurtkę zimową lub koszulkę z długim rękawem.
Zimowe damskie długie spodnie rowerowe posiadają specjalnie zaprojektowane szelki, które dopasowują się do kształtu kobiecego ciała.
- Rozmiar i dopasowanie. Spodnie powinny przylegać do ciała niczym druga skóra. Nie mogą być zbyt ciasne, żeby nie ograniczać swobody ruchów, ale nie mogą też być luźne. Dlatego przed zakupem długich spodni rowerowych należy dokonać pomiarów ciała i zapoznać się z tabelą rozmiarów producenta. Rozmiary są uniwersalne, ale ciała nie, więc nawet jeśli tkaniny są elastyczne, zawsze pozostanie pewien margines błędu.
- Elementy odblaskowe. Niezbędny element, który zapewnia widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Odblaskowe elementy to zazwyczaj logo lub nazwa marki umieszczone z tyłu nogawki na wysokości łydki lub po bokach.
Załatwianie potrzeb w spodniach rowerowych z szelkami
Zakończmy sesję pytań i odpowiedzi kwestią, którą omawialiśmy w artykule o damskich krótkich spodenkach rowerowych. Problem pozostaje ten sam. W przypadku mężczyzn sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ materiał, z którego wykonane są spodenki jest na tyle rozciągliwy, że można ściągnąć je z przodu i zrobić siku.
W przypadku kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana i choć istnieje kilka opcji, najłatwiej jest zdjąć zimową kurtkę lub koszulkę, opuścić szelki i ściągnąć spodnie.
Jeśli chodzi o grubsze sprawy, obie płcie mają ten sam problem, niezależnie od tego, czy sytuacja jest tak nagląca, jak u Toma Dumoulina.