mtb tires

Jak wybrać opony do roweru górskiego?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, aby wybrać nowe opony MTB, jest rozmiar i szerokość opon, których obecnie używasz. Aby się tego dowiedzieć, postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w naszym przewodniku po oponach rowerowych.

Najczęściej spotykane rozmiary MTB to:

  • 26″. Dominujący rozmiar do czasu wzrostu popularności 29″ około 2010 roku. Modele 26″ można wciąż znaleźć w supermarketach.
  • 27.5″. Rozmiar pośredni, który pojawił się wraz z pojawieniem się 29″. Obecnie jest on stosowany głównie w mniejszych modelach.
  • 29″. Obecny standard.

Szerokości wahają się od 1,9″ w rowerach przełajowych cross-country do 5″ w rowerach typu fat bike.

Jeśli znasz już rozmiar i szerokość, to połowa sukcesu Teraz czas dowiedzieć się, jakiego rodzaju opon używasz.

Rodzaje opon MTB

image 9

Tradycyjna opona dętkowa typu clincher. Najczęściej spotykane w rowerach niskiej i średniej klasy. 

Wykorzystują dętkę umieszczoną pomiędzy oponą a obręczą.  Po napompowaniu dętka dociska oponę do obręczy, zabezpieczając stopkę.

W oponach konwencjonalnych można spotkać dwa rodzaje stopki: drutową i zwijaną. Główną różnicą jest materiał, z którego wykonana jest stopka. W drutowych jest to stal, a w zwijanych – Kevlar. Łatwo je rozróżnić. Drutowych nie da się złożyć, a zwijane owszem.

image 10

Oto ich wady i zalety:

Stopka drutowa

  • Zaleta
    • Tańsze
  • Wady
    • Cięższe
    • Skomplikowany montaż

Stopka zwijana

  • Zalety
    • Lżejsze
    • Łatwy montaż
  • Wady
    • Droższe

Bezdętkowe. Standard w rowerach MTB z wyższej półki. Niektóre modele klasy średniej również mają opony bezdętkowe, wiele zaś ma obręcze przystosowane do bezdętkowych opon.

System jest taki sam jak w przypadku tradycyjnej opony i obręczy, ale bez dętki. Do zatrzymania powietrza w środku potrzebna jest specjalna opona bezdętkowa, obręcz i wentyl, a także płyn uszczelniający, który blokuje przecieki i przebicia.  

Poniżej znajdziesz porównanie obu typów opon.

Dętkowe vs Bezdętkowe

  • Cena. Opony dętkowe (zwłaszcza te z drutową stopką) są tańsze od bezdętkowych. 
  • Koszt całkowity. System dętkowy jest zazwyczaj bardziej ekonomiczny niż bezdętkowy. Jednak na niektórych nawierzchniach i w warunkach może być wręcz odwrotnie. 
  • Waga. To zależy od opony, ale porównując podobne modele, system bezdętkowy jest nieco lżejszy.
  • Konserwacja i utrzymanie. Konwencjonalne opony wymagają mniej konserwacji niż opony bezdętkowe.
  • Montaż. Łatwiej jest zamontować oponę dętkową niż bezdętkową. 
  • Łatanie przebić. Opony bezdętkowe sprawdzają się lepiej w przypadku małych przebić dzięki płynowi uszczelniającemu. W przypadku dużych przebić (pęknięć, dziur) łatwiej jest wymienić dętkę.  
  • Trakcja, sterowanie i/lub komfort. Bezdętkowe opony wygrywają, ponieważ pozwalają na jazdę z bardzo niskim ciśnieniem w oponach bez ryzyka przebicia opony przez tzw. snake bite’y, jak na poniższym zdjęciu.
image 11

Opony dętkowe są najlepszym rozwiązaniem do jazdy rekreacyjnej po łatwym terenie.

Opony bezdętkowe są najlepszym wyborem do regularnego użytkowania i/lub na wszystkich rodzajach terenu.

Po pierwsze należy wiedzieć, że chociaż opona dętkowa może być używana na obręczy bezdętkowej, to opona bezdętkowa nie powinna być używana na tradycyjnej obręczy. Diabeł tkwi w szczegółach, ale zostawmy ten temat na kolejny wpis. 

Omówimy bardziej szczegółowo najczęściej spotykane szerokości opon do rowerów MTB, ponieważ jest to ważny czynnik przy wyborze odpowiedniej opony w zależności od dyscypliny.

Najczęściej spotykane szerokości opon w rowerach górskich 

Jeśli mówimy o oponach 29″, należy pamiętać, że szersza opona jest cięższa i wolniejsza, ale zapewnia lepszą trakcję, większą przyczepność na zakrętach i lepsze hamowanie. Z drugiej strony, węższa opona oznacza gorszą trakcję i przyczepność, ale jest lżejsza, szybsza i bardziej zwrotna.

image 12

W każdej dyscyplinie istnieje zakres szerokości opon dostosowanych do różnych warunków i terenu. Im większa trudność, tym szersza opona.

  • Cross Country lub XC: od 1,9″ do 2,3″
  • Trail / All-Mountain: od 2,3″ do 2,5″
  • Enduro / Downhill: od 2,5″ do 2,6″ 
  • Fat Bikes: od 3,7″ do 5″, zwykle w przedziale 4″ i 5″.

Istnieją również opony 29+ lub 29 Plus. Są one jeszcze szersze, od 2,6″ do 3,0″ i głównie używane w Trail, All-Mountain i Enduro.

Jeśli zamierzasz wybrać szerszy rozmiar, musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

  1. Upewnij się, że Twój rower górski ma wystarczająco dużo miejsca na szerszą oponę i że gromadzące się na oponie błoto i brud nie spowolni Cię na trasie.
  2. Sprawdź, czy wewnętrzna szerokość obręczy jest wystarczająca dla wybranej przez Ciebie szerokości opony. Wskazówki znajdziesz w poniższej tabeli.
image 13

Bieżnik + mieszanka gumowa + TPI

Połączenie niezliczonych wzorów bieżników z ogromną liczbą opcji mieszanek gumowych i różnymi TPI zapewnia taką różnorodność, że do każdego terenu i rodzaju jazdy bez trudu znajdziemy odpowiednią oponę.

Bieżnik

Wzór i układ bieżnika może służyć jako wskazówka przy montażu, np. narysowana na oponie strzałka wskazuje zazwyczaj kierunek, w którym koło się obraca. Niektóre opony MTB mają dwie strzałki: “Front” wskazującą kierunek dla przedniego koła i “Rear” dla tylnego koła.

image 14

Bieżnik jest podzielony na trzy strefy: zewnętrzną, środkową, wewnętrzną. 

image 15

W zależności od wielkości wypustek (tzw. kostek), ich kształtu, ustawienia, rozstawu i rozmieszczenia w trzech strefach bieżnika, opona będzie odpowiednia do konkretnego terenu i/lub stylu jazdy. Oto kilka ogólnych wytycznych

  • Sucha i zwarta nawierzchnia: Małe, krótkie i gęsto osadzone kostki ułatwią szybką jazdę.
  • Sucha i sypka nawierzchnia: Nieco większe, szerzej rozstawione kostki plus większa ich liczba w strefie środkowej i zewnętrznej.
  • Mokra i/lub błotnista nawierzchnia: Wysokie i grube kostki. Szerzej rozstawione w środkowej części opony niż na zewnątrz, aby łatwiej pozbyć się błota i uzyskać większą przyczepność i trakcję.
  • Nawierzchnia mieszana: Aby zapewnić przyczepność na niemal każdej nawierzchni, łączą w sobie kostki o średnim/niskim profilu rozmieszczone w środkowej części i wyższe po bokach.

Wielu rowerzystów używa opon przednich i tylnych o różnej szerokości i rozmiarze kostek. Na przykład: szersza opona przednia z wysokimi kostkami na zakrętach dla lepszej przyczepności i węższa opona tylna z niskimi kostkami dla większej prędkości.

Mieszanka gumowa

W dwóch słowach: twarde mieszanki są tańsze, trwalsze i szybsze, więc są używane jako podstawa całego bieżnika i środkowej strefy bieżnika. Miękkie mieszanki oferują lepszą trakcję niż twarde, ale są mniej trwałe, więc używa się ich głównie w kostkach zewnętrznych. Producenci łączą różne opcje ze sobą, aby zaoferować specyficzne opony dla każdej dyscypliny, rodzaju i warunków terenu oraz stylu jazdy.

TPI (Threads per Inch) czyli gęstość oplotu

image 16

Liczba nitek na cal kwadratowy. Opony o większej gęstości oplotu (ponad 100-120) są bardziej elastyczne i szybsze, ale oferują mniejszą ochronę przed przebiciem. Używane są głównie w stylu cross country.  

Opony o niższej gęstości oplotu (poniżej 60) mają grubsze nitki i więcej gumy. W rezultacie otrzymujemy sztywniejsze i mocniejsze, ale wolniejsze opony, najczęściej używane w stylach enduro i downhill.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci dobrać opony odpowiednie do Twojego roweru górskiego, sposobu, w jaki go używasz i terenu, po którym jeździsz. Przejście na odpowiednie opony może całkowicie zmienić jakość Twoich wrażeń na trasie, ograniczając liczbę przebić i/lub poprawiając kontrolę, komfort jazdy, prowadzenie roweru i, co najważniejsze, bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły