cover 115

3 różne sposoby wykorzystania ryżu do przygotowania ciasteczek ryżowych i batonów energetycznych

Przejadły Ci się płatki owsiane w domowych batonów energetycznych i masz powyżej uszu słynnych ciastek ryżowych na rower? Nie martw się, pokażemy Ci trzy różne sposoby na wykorzystanie ryżu bez konieczności gotowania go lub jedzenia na surowo. W tych przepisach wykorzystasz ryż ptysiowy, wafle ryżowe i mąkę ryżową. Do roboty!

Chrupiące batoniki energetyczne z dmuchanego ryżu i orzechów

Jeśli lubisz chrupiące przekąski, ten przepis na pewno Ci się spodoba. Będziesz potrzebować formy lub naczynia do pieczenia o wymiarach 25 x 18 cm, dużego rondla, szpatułki lub dużej łyżki oraz papieru do pieczenia.

Składniki:

  • 100 g miodu. Można też użyć syropu z agawy, klonowego, melasy itp.
  • 70 g cukru
  • 2 łyżka stołowa wody
  • 100 g orzechów. Wybierz swój ulubiony rodzaj. Możesz użyć ich w całości, posiekanych na kawałki lub w płatkach.
  • 100 g pełnoziarnistego dmuchanego ryżu. Jeśli nie możesz go nigdzie znaleźć, możesz użyć dowolnych pełnoziarnistych płatków śniadaniowych, ale upewnij się, że są chrupiące i nie zawierają cukru.

Przygotowanie:

Będziesz potrzebować wysmarowanej masłem lub tłuszczem formy do pieczenia o wymiarach 25 x 18 cm. Jeśli Twoja forma jest większa, możesz umieścić masę dociskając ją po jednej stronie formy.

Podgrzej miód, cukier i wodę na średnim ogniu w dużym garnku, aż na powierzchni zaczną się tworzyć bąbelki.

Zmniejsz ogień do minimum i dodaj ryż oraz orzechy.

Wyłącz ogień, ale nie zdejmuj garnka, aby masa nie stwardniała nadmiernie. Dobrze wymieszaj i przelej masę do foremek.

Połóż na wierzchu kawałek papieru do pieczenia i dociśnij go rękami, aby uzyskać zwartą masę.

Nie wkładaj formy do lodówki; pozostaw ją w temperaturze pokojowej do czasu, aż masa stężeje.

Zazwyczaj kroimy je na małe porcje i otrzymujemy 12 batoników. Jeśli wolisz pokroić je na większe części, otrzymasz 8 batoników.

Informacja żywieniowa:

Używając miodu, cukru i mieszanki prażonych orzechów oraz krojąc masę na małe porcje, każdy batonik energetyczny ma: 128 kalorie, 21 g węglowodanów, 4 g tłuszczu i 2 g białka.

Batoniki energetyczne bez pieczenia z waflami ryżowymi i daktylami

Do przygotowania tego przepisu potrzebny będzie robot kuchenny, naczynie lub forma do pieczenia o wymiarach 25 x 18 cm, szpatułka lub duża łyżka oraz papier do pieczenia. Możesz też użyć kwadratowej foremki o wymiarach 20 x 20 cm.

Składniki:

  • 175 g (1 filiżanka) daktyli bez pestek. Możesz też użyć śliwek, fig lub suszonych moreli, ale pamiętaj, że jeśli owoce są zbyt suche, należy je wcześniej namoczyć w wodzie, aby powstała masa była wystarczająco wilgotna.
  • 85 g (¼ szklanki) miodu lub odpowiednia ilość dowolnego słodzika.
  • 32 g (2 łyżki) masła orzechowego lub dowolnego masła orzechowego.
  • 150 g (1 ½ szklanki) posiekanych orzechów, nasion i suszonych owoców. 
  • 4 pełnoziarniste wafle ryżowe. Około 30 g (1 ½ filiżanki).

Przygotowanie:

Wysmaruj tłuszczem formę do pieczenia i wyłóż ją papierem do pieczenia. Odstaw na bok.

Umieść daktyle, miód i masło orzechowe w misie robota kuchennego. Dobrze zblenduj masę. Jeśli uznasz, że wyszła trochę za sucha, możesz dodać kilka łyżeczek wody, ale nie za dużo, bo będzie zbyt płynna. Zwróć szczególną uwagę na konsystencję w przepisie z filmiku.

Jeśli misa Twojego robota kuchennego jest wystarczająco duża, możesz dodać do niej bezpośrednio resztę składników. W przeciwnym razie przełóż masę do dużej miski, a następnie dodaj wymieszane orzechy, nasiona i suszone owoce oraz 4 pokruszone wafle ryżowe.

Wymieszaj wszystkie składniki, aż ciasto będzie jednolite i lepkie.

Wlej masę do formy, rozprowadź ją równomiernie i dociśnij, aż będzie zwarta.

Włóż formę do lodówki na noc lub na co najmniej 5-6 godzin, aż ciasto będzie wystarczająco twarde.

Następnie wyjmij ciasto z formy za pomocą papieru do pieczenia, którym jest wyłożona i pokrój na 8 batonów.

Informacja żywieniowa:

Użyliśmy miodu, masła orzechowego, daktyli oraz mieszanki orzechów, nasion i suszonych owoców. Wycinając 8 porcji, każda z nich będzie miała: 221 kalorii, 37 g węglowodanów, 6,3 g tłuszczu i 3,1 g białka.

Ciastka ryżowe na parze

Jest to łatwy do wykonania chiński przepis. Nazwa tego dania brzmi “Bai Tang Gao” w języku mandaryńskim i “Bak Tong Gao” w języku kantońskim. Zdecydowaliśmy się go zamieścić nie tylko ze względu na to, jak smaczne są te ciastka, ale także ze względu na ich miękką i puszystą konsystencję, która ułatwia ich przeżuwanie i trawienie podczas jazdy na rowerze. Co więcej, są jeszcze smaczniejsze na zimno.

Do wykonania tego przepisu potrzebna będzie miska do wymieszania wszystkich składników, trzepaczka, rondel, łyżka, folia spożywcza, garnek, brytfanna lub naczynie do gotowania na parze oraz mały metalowy talerz (o średnicy ok. 16 cm).

Składniki:

  • 250 g (2 filiżanki + 2 łyżki) mąki ryżowej
  • 150 g (¾ szklanki) cukru
  • 500 ml wody
  • 5 g suchych drożdży
  • 20 ml letniej wody
  • Kilka kropli oleju słonecznikowego lub innego o neutralnym smaku.

Przygotowanie:

W dużej misce wymieszaj mąkę z 250 ml wody. Dobrze wymieszaj trzepaczką i odstaw na bok.

Umieść cukier i pozostałą wodę (250 ml) w rondlu na średnim ogniu. Mieszaj łyżką, aby cukier się rozpuścił i zagotuj. 

Gdy tylko na powierzchni zaczną się tworzyć bąbelki, zdejmij rondel z ognia i zalej płynem mieszankę mąki ryżowej i wody w misce. Dobrze wymieszaj i poczekaj, aż temperatura masy spadnie do 35ºC.

W międzyczasie wymieszaj suche drożdże z 20 ml letniej wody i odstaw mieszaninę na co najmniej 5 minut, a następnie przelej ją do dużej miski.

Jak tylko mieszanka ryżu, wody i cukru osiągnie wspomnianą wcześniej temperaturę, dodaj suche drożdże rozpuszczone w wodzie i połącz całość. Jeśli nie masz termometru do sprawdzenia temperatury, możesz użyć palca: zanurz go w mieszance i jeśli wytrzymasz przez 10 sekund, to znaczy, że jest gotowy. Przykryj folią i pozostaw na 30 minut w temperaturze pokojowej.

Po upływie 30 minut dodaj olej i dobrze wymieszaj. Ponownie przykryj folią i pozostaw do wyrośnięcia na 1-2 godziny. Czas wyrastania zależy od temperatury pomieszczenia: jeśli mieszkasz w zimnym regionie, trzymaj miskę w piekarniku obok naczynia wypełnionego gorącą wodą.

Ciasto będzie gotowe, gdy na jego powierzchni zaczną się tworzyć duże pęcherzyki powietrza.

Po zakończeniu fermentacji przygotuj garnek, który posłuży Ci za parowar, i umieść na nim metalowy talerz o średnicy 16 cm (posmarowane odrobiną oleju).

Doprowadź wodę do wrzenia i wylej ciasto na talerz, zostawiając odległość ok centymetra od brzegu. Z ciasta z tego przepisu wychodzą około dwa naczynia po około 16 cm każde.

Przykryj i gotuj na parze przez około 15 minut na dużym ogniu. Następnie wyłącz ogień i odczekaj kolejne 10 minut.

Wyjmij ciasto ryżowe. Uważaj, aby się nie poparzyć.

Poczekaj, aż ten duży placek ryżowy osiągnie temperaturę pokojową i wyjmij go podważając brzegi za pomocą noża. 

Przed pokrojeniem i zjedzeniem pozostaw do całkowitego ostygnięcia. W międzyczasie możesz ugotować resztę mieszanki na parze.

Informacja żywieniowa:

Cała mieszanka ma łącznie 1468 kalorii, 375 g węglowodanów, 1,25 g tłuszczu i 18,5 g białka. Jeśli przygotujesz dwa talerze i pokroisz placki na 4 porcje, to jedna porcja będzie miała: 183,5 kalorii, 43,3 g węglowodanów, 0,15 g tłuszczu i 2,31 g białka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły