Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, czy jesteś doświadczoną rowerzystką, prawdopodobnie masz pytania dotyczące odzieży, akcesoriów i sprzętu. Na niektóre z nich już odpowiedzieliśmy, np. czy nosić bieliznę pod spodenkami na rower. Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z biustonoszami do jazdy na rowerze. Pytania takie jak: Czy muszę nosić stanik pod koszulką rowerową? Jakie staniki sportowe są dostępne na rynku? Który z nich jest najlepszy do jazdy na rowerze? Jakie są alternatywy dla biustonoszy sportowych? Przyjrzymy się najważniejszym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie stanika sportowego na rower, jak również do innych sportów.
Czy naprawdę muszę nosić stanik podczas jazdy na rowerze?
Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie zalecane. Decyzja zależy głównie od wielkości piersi. Rowerzystki z mniejszymi piersiami mogą nosić mocno dopasowaną podkoszulkę rowerową, która zapewnia wystarczającą kompresję i komfort. Wiele zawodniczek robi tak, aby zapobiec otarciom sutków, wchłaniać pot i regulować temperaturę ciała poprzez odprowadzanie wilgoci.
Jednak im większy rozmiar piersi, tym bardziej wskazane jest noszenie stanika sportowego, ponieważ zapewnia on dodatkowe wsparcie. Na początku będzie trzeba się przyzwyczaić, ale na dłuższą metę zauważymy korzystne rezultaty
Dlaczego warto nosić stanik sportowy podczas jazdy na rowerze?
Głównym powodem jest wsparcie, jakie daje piersiom, ale zalet jest więcej:
- Zapobieganie bólom. Chociaż jazda na rowerze jest sportem o niskiej lub średniej intensywności oddziaływania, wiele kobiet (zwłaszcza tych z większymi piersiami) deklaruje, że podskakujące piersi powodują ból i dyskomfort podczas ćwiczeń.
- Obniżenie zmęczenia i poprawa osiągów. Nie ma danych dotyczących rowerzystek, ale w badaniu University of Portsmouth przeprowadzonym na biegaczkach stwierdzono 55% redukcję aktywności mięśni klatki piersiowej podczas noszenia odpowiedniego stanika sportowego. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie i niższe zużycie energii.
- Zapobieganie zwiotczeniu lub opadaniu piersi. Na rowerze spędzamy dużo czasu pochylając się do przodu, a w piersiach nie ma mięśni, które zapobiegałyby ich wiotczeniu. Jedynie skóra i więzadła Coopera podtrzymują tłuszcz i tkanki. Więzadła te nie są zbyt mocne, więc wsparcie zapewnione przez biustonosz sportowy jest bardzo korzystne.
- Zwiększony komfort i poczucie swobody. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z dzisiejszymi standardami piękna, posiadanie dużych piersi nie zawsze jest dobre. Wiele kobiet powstrzymuje się od uprawiania sportu ze względu na ból lub dyskomfort piersi. Biustonosz sportowy zapewnia takie wsparcie, aby móc się swobodnie i wygodnie poruszać.
Inne argumenty za używaniem stanika sportowego to:
- Pochłanianie potu. Problem pocenia się pod i pomiędzy piersiami dobrze znany jest każdej kobiecie. Są to miejsca, których nie chroni podkoszulka rowerowa, zwłaszcza gdy piersi są duże. Pas pod biustem w staniku sportowym wyłapuje pot, a dzięki oddychającej tkaninie utrzymuje skórę w suchości, umożliwiając organizmowi regulację temperatury ciała.
- Zapobieganie otarciom. Szczególnie na sutkach, które są wyjątkowo wrażliwe i delikatne.
- Zwiększony komfort i swoboda ruchu. Szerokie, elastyczne ramiączka zapobiegają bólom ramion i pleców. Większość staników sportowych Siroko ma krój Racerback z szerokimi otworami na ramiona, co zapobiega otarciom pod pachami i na ramionach oraz pozwala na swobodę ruchów podczas wyciągania ramion w kierunku kierownicy lub podczas wstawania z siodełka i balansowania ciałem.
- Rozpinanie koszulki. Podobnie jak w wielu innych sprawach w życiu, sytuacja kobiet jest bardziej skomplikowana niż mężczyzn. Mężczyźni rozpinają koszulki podjeżdżając pod górę i nikt się na nich nie gapi. W przypadku kobiet lepiej zrobić to z biustonoszem pod spodem. Dla bezpieczeństwa swojego i kierowców wkoło.
Czy mogę nosić zwykły stanik zamiast sportowego?
Tak, ale nie jest to zalecane, zwłaszcza jeśli regularnie jeździsz na rowerze. Zwykły biustonosz nie jest przeznaczony do uprawiania sportu. Nie zapewnia wystarczającego wsparcia, ramiączka są wąskie, tkanina nie jest tak oddychająca (zwłaszcza jeśli jest to bawełna), a metalowe lub plastikowe elementy mogą powodować dyskomfort. Biustonosz sportowy na rower jest znacznie lepszym wyborem pod względem komfortu i osiągów.
Jakie są rodzaje staników sportowych i który z nich jest najlepszy do jazdy na rowerze?
Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak jeden idealny stanik sportowy do jazdy na rowerze. Istnieje ogromna różnorodność modeli i każda kobieta powinna znaleźć ten, który najlepiej odpowiada jej potrzebom. Nawet ta sama kobieta może nosić różne staniki w tym samym miesiącu (np. przed okresem i po). Również z biegiem lat piersi na ogół powiększają się w wyniku gromadzenia się tłuszczu, ale w przypadku rowerzystek, zwłaszcza zawodowych i tych, które dużo jeżdżą, może dojść do utraty tłuszczu również w okolicach klatki piersiowej i zmniejszenia rozmiaru piersi.
Trzy najbardziej popularne rodzaje staników sportowych są następujące:
- Staniki kompresyjne. Dociskając piersi do klatki piersiowej ograniczają ich ruch. Nie posiadają oddzielnych miseczek dla każdej piersi.
- Staniki z oddzielnymi miseczkami. Wyposażone w miseczki, które podtrzymują każdą pierś osobno.
- Staniki oddzielnymi miseczkami, kompresją i regulacją. Pierwsza warstwa zawiera oddzielne miseczki dla każdej piersi, a warstwa zewnętrzna posiada miseczkę kompresyjną.
W ramach każdego z tych rodzajów istnieją różne modele o odmiennych właściwościach. Oto najważniejsze z nich:
- Poziom wsparcia. Im większe wsparcie, tym większa kompresja i lepsza stabilizacja piersi. Dostępne są staniki do sportów o niskiej, średniej i wysokiej intensywności. Kolarstwo szosowe jest uważane za aktywność o niskiej-średniej intensywności. Kolarstwo górskie, w zależności od dyscypliny, to średni lub wysoki poziom intensywności. Ogólnie rzecz biorąc, im większe piersi, tym większe powinno być wsparcie i odwrotnie. Ale, jak już wspomnieliśmy, nie ma jednego idealnego modelu stanika, jest to kwestia bardzo osobista.
- Rozmiar. Rozmiary biustonoszy sportowych zwykle wahają się od XS do XL, więc pamiętaj, aby zawsze dokonać pomiarów przed zakupem online. Aby sprawdzić, czy stanik jest w Twoim rozmiarze i odpowiednio trzyma piersi, wykonaj kilka podskoków przed lustrem, aby zobaczyć, czy stabilizuje on odpowiednio piersi. Innym sposobem jest włożenie dwóch palców pod dolny pas stanika. Jeśli czujesz ucisk, to znaczy, że jest za mały. Jeśli jest dużo luzu, może być za duży i nie podtrzymywać prawidłowo piersi. Ta sama zasada dotyczy ramiączek. Upewnij się, że piersi nie wylewają się ze stanika; jeśli tak jest, potrzebujesz większego rozmiaru.
- Fiszbiny. Niektóre modele sportowe mają fiszbiny, aby zapewnić większe wsparcie. Nie są zalecane do jazdy na rowerze.
- Wyjmowane wkładki. Stosuje się je głównie ze względów estetycznych, a także dla zapewnienia większego wsparcia, ale powodują one również większe wydzielanie ciepła i pocenie się. Nie są również zalecane do jazdy na rowerze.
- Ramiączka. Aby uniknąć otarć i podrażnień podczas jazdy na rowerze, ramiączka powinny być szerokie i prawidłowo dopasowane. Istnieją różne fasony ramiączek. Konstrukcja tradycyjna i Racerback to najczęstsze opcje z nieskończoną ilością wariantów.
- Tkanina. Najczęściej stosowane są włókna syntetyczne (nylon, elastan, poliester) ze względu na ich elastyczność, wysoką oddychalność i właściwości szybkoschnące. Niektóre modele zawierają również dodatek wełny merino. Bawełna nie jest odpowiednim materiałem do tego rodzaju odzieży.
- Szwy. Im mniej tym lepiej. Szczególnie w newralgicznych obszarach największego nacisku i ryzyka otarć.
Alternatywy dla staników sportowych na rower
Jeśli z jakiegoś powodu (problemy z oddychaniem, alergia, używanie pasa do pomiaru tętna) nie możesz lub nie chcesz nosić stanika sportowego, oto alternatywne opcje, które mogą zapewnić niezbędne wsparcie:
- Podkoszulki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dla niektórych rowerzystek już sama dopasowana podkoszulka rowerowa zapewnia wystarczające wsparcie i stabilizację biustu.
- Zabudowane spodenki rowerowe z szelkami. Na rynku nie ma wielu modeli, ale z pewnością jest to opcja warta rozważenia, ponieważ takie spodenki można nosić z koszulką, ale również bez niej, gdyż zabudowana góra doskonale spełnia swoje zadanie.
- Jednoczęściowy kombinezon rowerowy aero. Bardzo dopasowany, jednoczęściowy zestaw składający się ze spodenek i koszulki. Warto jednak założyć podkoszulkę pod kombinezon aero, aby chronić sutki, szczególnie jeśli jest chłodno lub wilgotno.
- Tank topy i crop topy. Jeśli są ściśle dopasowane i wykonane z włókien pochłaniających pot i oddychających, są dobrą alternatywą dla odzieży sportowej. Najlepiej, jeśli spełniają niektóre z cech wymienionych powyżej.
Krótko mówiąc, chociaż staniki sportowe nie są konieczne do jazdy na rowerze i istnieją alternatywne rozwiązania, nadal warto je nosić. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że kobiety o wszystkich kształtach i rozmiarach znajdą biustonosz z odpowiednim wsparciem, aby chronić i stabilizować piersi podczas wysiłku. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się przydatny, a jeśli masz dodatkowe pytania, zostaw komentarz poniżej, a my z przyjemnością udzielimy Ci wsparcia, jakiego potrzebujesz.