Cover 162

Jak wybrać smar do łańcucha rowerowego

Czysty i odpowiednio naoliwiony łańcuch nie tylko zapobiega zużyciu komponentów układu napędowego, dzięki czemu rower działa lepiej, oszczędzając nasz czas i pieniądze, ale może również pomóc zwiększyć szybkość jazdy bez dodatkowego wysiłku. Problem polega na tym, że konserwacja łańcucha jest czymś, czemu większość rowerzystów nie poświęca wystarczająco dużo uwagi.

W tym wpisie omówimy drugi etap konserwacji łańcucha: smarowanie. Zanim jednak do tego przejdziemy, należy najpierw dokładnie wyczyścić łańcuch. Brudny łańcuch spowoduje, że błoto przyklei się do smaru i utworzy pewnego rodzaju pastę ścierną, która może uszkodzić sam łańcuch, a także inne elementy układu napędowego.


Na rynku dostępnych jest wiele smarów do łańcuchów, a wybór odpowiedniego jest kluczowy. Przyjrzymy się zatem różnym kategoriom smarów do łańcuchów i wybierzemy najlepsze z nich.

Rodzaje smarów

Suchy smar

Ten rodzaj smaru jest przeznaczony do stosowania w suchych warunkach atmosferycznych. Jest niezwykle lekki i zawiera kombinację teflonu (PTFE), olejów i rozpuszczalników umożliwiających smarowi pełne pokrycie wszystkich płytek i ogniw łańcucha. Zastosowanie tego smaru da nam czysty łańcuch i dobre wyniki. Jednak obfity deszcz lub zwykłe mycie roweru zmusi nas do ponownego wyczyszczenia łańcucha i ponownego nałożenia smaru.

image 1

Polecamy: Smoove Chain Lube

Mokry smar

Przeznaczone do stosowania w wilgotnych warunkach atmosferycznych. Skład jest podobny do gęstego oleju lub lżejszego smaru. Działa długotrwale i wytrzyma silne ulewy, ale mogą również przyciągać brud niczym magnes. Należy uważać, aby nie ubrudzić się mokrym smarem podczas procesu aplikacji, a także uważać na ręce, nogi czy rowerowe skarpetki.

image 2

Polecamy: Muc-off Bio Wet Lube

Smar na bazie wosku

Smary na bazie wosku stają się dość popularne, ponieważ są wystarczająco uniwersalne, aby działać zarówno w wilgotnych, jak i suchych warunkach. Skład tego typu smaru to rafinowane cząsteczki wosku, które emulgują w płynie nośnym. Płyn ten pomaga cząsteczkom dotrzeć do każdego zakamarka łańcucha, a następnie odparowuje, pozostawiając jedynie wosk. Wosk ten sprawia, że łańcuch jest dobrze pokryty i chroniony, a ryzyko przyklejenia się do niego brudu jest mniejsze.

Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości smarów woskowych, kluczowe jest usunięcie wszelkich pozostałości starych smarów czy olejów, upewniając się, że łańcuch suchy i czysty.

image 4

Polecamy: Squirt Chain Lube

Woskowanie łańcucha przez zanurzenie

Należy roztopić wosk w garnku, a następnie całkowicie zanurzyć w nim łańcuch, tak aby wszystkie zakamarki zostały wypełnione płynnym woskiem. Upewnij się, że łańcuch jest dobrze pokryty woskiem, a następnie wyjmij go i pozostaw do wyschnięcia. Po wyschnięciu ruchome części łańcucha będą nasmarowane woskiem, a brud nie będzie się do nich przyklejał. Przez kilka minut jazdy po ponownym zamontowaniu łańcucha będzie on nieco sztywny, ale to kwestia kilku minut. Łańcuch nieco się poluzuje, a wosk zmniejszy tarcie, w widoczny sposób poprawiając wyniki.


Metoda ta jest dość droga, a ponieważ wymaga nieskazitelnie czystego łańcucha, najlepszym sposobem przygotowania go do takiego zabiegu będzie użycie myjki ultradźwiękowej lub zaawansowanych procedur odtłuszczania. Po woskowaniu łańcucha wystarczy tylko woda, aby wyczyścić zarówno sam łańcuch, jak i układ napędowy. Jeśli wybierzemy tę metodę, nie będziemy musieli ponownie woskować łańcucha przez następne 800-1000 km.

image 5

Polecamy: Silca Secret Chain Blend

Smar ceramiczny

Ta nowa generacja smarów ceramicznych z mikrocząsteczkami z różnych materiałów ma zmniejszać tarcie i zużycie, ale jest też dość droga.

Wyniki badań nad tarciem i trwałością tych smarów wydają się zbyt piękne, aby być prawdziwe, a testy nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Biorąc pod uwagę ich cenę, nie zalecamy tego typu smarów do codziennego użytku, ale są one dobrą opcją, jeśli głównym celem jest poprawa wydajności i oszczędność energii poprzez wyeliminowanie tarcia.

image 3

Polecamy: absoluteBlack GraphenLube

Jaki rodzaj smaru wybrać?

Wybór odpowiedniego smaru zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj roweru, styl i sposób jazdy, warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu oraz ilość czasu poświęcanego na konserwację.


Jeśli zwykle jeździsz po błotnistym i wilgotnym terenie, będziesz potrzebować mocniejszego smaru, który jest również wodoodporny. Na suchym terenie wystarczy lżejszy smar. Smary na bazie wosku i ceramiczne gwarantują czystszy i trwalszy rezultat, ale są droższe i wymagają wcześniejszego przygotowania łańcucha do smarowania. Z drugiej strony, są one łatwiejsze w aplikacji i dają podobne rezultaty do innych procesów, takich jak woskowanie przez zanurzenie. Woskowanie przez zanurzenie nie jest dobrą opcją dla rowerzystów z ograniczonym budżetem lub niewielką ilością czasu.

Naszą osobistą rekomendacją dla wszystkich rowerzystów jest stosunkowo tani smar na bazie wosku, np. Squirt.

Jak stosować smar?


Nałóż niewielką kroplę na każde ogniwo, nigdy na kasetę czy mechanizm korbowy. Po nałożeniu przesuń łańcuch poruszając mechanizmem korbowym pedałów do tyłu, aby smar mógł wniknąć we wszystkie łączenia. Pozostaw na 10-15 minut, aż płyn nośny odparuje, a następnie wyczyść nadmiar szmatką. Zbyt mało smaru nie pokryje wszystkich ogniw, ale jego nadmiar jest jeszcze gorszy, gdyż łańcuch oblepi brud.

Czy drogie smary są warte swojej ceny?

To zależy, ale zasada jest taka: im wyżej na skali wydajności, tym cena będzie rosła szybciej w porównaniu do korzyści, jakie uzyskasz.

Wysokiej klasy smary mogą zmniejszyć tarcie nieco skuteczniej niż zwykłe rodzaje smarów, należy jednak pamiętać, że tarcie nadal będzie znacznie zmniejszone już przy zastosowaniu tych ostatnich. Oznacza to, że marginalne zyski rzędu 1% – 2% osiągane dzięki najdroższym opcjom mogą nie być warte swojej ceny dla większości rowerzystów.

Wysokiej klasy smary, takie jak Silca, absoluteBLACK i CeramicSpeed, wyróżniają się pod względem poprawy wyników i płynności pedałowania. Podczas jazdy na rowerze cichy układ napędowy może sprawiać wrażenie, że jedziemy szybciej, mimo że prawdopodobnie to tylko złudzenie. Prawda jest jednak taka, że dźwięk oznacza tarcie, a im wyższe tarcie, tym gorsze osiągi. Drogie smary premium mają wiele zalet, ale wymagają bardziej złożonego procesu konserwacji i uwagi.

Podsumowując, wybór odpowiedniego smaru i jego prawidłowe stosowanie może mieć ogromne znaczenie. Różne rodzaje smarów mają określone zalety, ale warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju używanego smaru, brudny łańcuch może znacznie pogorszyć wyniki i skrócić jego życie. Utrzymanie czystego i odpowiednio nasmarowanego łańcucha ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania optymalnych osiągów roweru, a także przyjemnych wrażeń z samej jazdy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły