Kolarstwo halowe, czyli tzw. indoor cycling zyskało na popularności podczas pandemii. Jednak już wcześniej cieszyło się ono sporym zainteresowaniem, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, którzy chcieli trenować pomimo złej pogody na zewnątrz, a także wśród rowerzystów jeżdżących rekreacyjnie jako skuteczny sposób na ćwiczenia w domu. Udoskonalenie materiałów i technologii oraz rozwój aplikacji do inteligentnych trenażerów (tzw. smart trainers) sprawiły, że to, co wcześniej było nudnym i żmudnym treningiem, stało się ekscytującym i przyjemnym doświadczeniem.
Na trenażerze dużo się pocimy, a to oznacza, że należy zwracać szczególną uwagę na kwestię konserwacji roweru. Intensywność treningów i nieuniknione pocenie się mogą mieć znaczny wpływ na komponenty, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. W tym artykule wyjaśnimy podstawowe zasady konserwacji, czyszczenia i pielęgnacji, które zapewnią bezpieczeństwo, optymalne osiągi i wydłużą życie sprzętu.
Przed treningiem
Jeśli masz trenażer z rolką oporową pod tylne koło typu wheel-on, nie używaj koła, na którym zwykle jeździsz. Istnieją specjalne, twardsze opony, które w połączeniu ze starą obręczą i zapasową kasetą sprawią, oszczędzą Ci każdorazowego zakładania i zdejmowania opony z tylnego koła. Jeśli nie masz zapasowej kasety, nie inwestuj zbyt wiele w nowy model do trenażera: nie warto kupować kasety z wyższej półki. Wystarczy podstawowy model kompatybilny z twoim rowerem.
Zabezpieczenie podłogi
Wybór odpowiedniej maty jest kluczem do właściwej ochrony podłogi na całym obszarze treningowym. Chociaż dostępne są specjalne maty do kolarstwa halowego, można również użyć alternatyw, takich jak maty do jogi lub maty gimnastyczne sprzedawane pojedynczo lub w zestawach.
Przygotowanie trenażera
Podczas korzystania z trenażera z napędem bezpośrednim (tzw. direct drive) należy postępować według określonych zasad:
- Umieść matę w miejscu, w którym chcesz ćwiczyć, umieść na niej trenażer i przygotuj miejsce do jego zamocowania.
- Następnie weź rower, ustaw przerzutkę w kombinacji: duża tarcza + mała zębatka i odkręć mechanizm napędowy.
- Zdejmij koło i umieść je w bezpiecznym miejscu.
- Jeśli w rowerze zamontowany jest hamulec tarczowy, użyj podkładki dystansowej. W ten sposób zapobiegniesz nieprzyjemnym konsekwencjom związanym z niezamierzonym naciśnięciem dźwigni tylnego hamulca.
- Przymocuj rower do trenażera, umieszczając łańcuch na najmniejszej zębatce. Jeśli rower jest wyposażony w zacisk mimośrodowy, czy inaczej szybkozamykacz, prawdopodobnie podkładka dystansowa jest już zamontowana w odpowiednim miejscu. Jeśli używasz systemu z osią przelotową, włóż oś koła i przed dokręceniem upewnij się, że jest ustawiona równo, aby nie uszkodzić gwintu osi lub ramy.
- Upewnij się, że wszystko jest odpowiednio dokręcone: zbyt luźny montaż oznacza ryzyko spadnięcia z roweru podczas treningu na trenażerze; zbyt mocny może spowodować nadmierny nacisk na dany obszar.
- Przed rozpoczęciem treningu upewnij się, że wszystko jest dobrze przymocowane, przypięte i dokręcone. Jeśli zamierzasz spędzić wiele godzin na trenażerze, warto poświęcić kilka minut, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
- Po przymocowaniu roweru do trenażera nie przenoś nigdzie całej konstrukcji, ponieważ rower nie jest w stanie utrzymać ciężaru trenażera (może on ważyć ponad 25 kg, co oznacza, że ryzykujesz uszkodzenie tylnych widełek i/lub wsporników siodełka). Najpierw zdejmij rower z trenażera, połóż go na ziemi po stronie bez układu napędowego i dopiero wtedy przesuń trenażer w wybrane miejsce.
Podczas treningu
Pot, składający się z wody i minerałów, takich jak sód, magnez, potas, może wywoływać szkodliwe reakcje chemiczne w kontakcie z materiałami takimi jak stal, aluminium i żywice lub polimery z włókna węglowego. Aby zapobiec korozji i jej potencjalnie niebezpiecznym konsekwencjom, użyj ręcznika lub specjalnego ochraniacza na rower do trenażera tzw. sweat catchera, czyli łapacza potu. Umieść ręcznik na kierownicy, aby chronić mostek i wspornik kierownicy, śruby i wkręty, okablowanie, przerzutki, manetki hamulca, taśmę kierownicy i chwyty.
Po treningu
Po zakończeniu sesji treningowej, oprócz wyczyszczenia i wysuszenia roweru (kierownicy, mostka i wspornika kierownicy, linek i kabli, rur, zwłaszcza górnej rury, siodełka i sztycy podsiodłowej), należy również wyczyścić i wysuszyć podłogę lub matę za pomocą mopa, aby pozbyć się potu, brudu i smaru, które mogły spłynąć z roweru i układu napędowego.
Zalecamy zdejmowanie taśmy kierownicy co najmniej raz w miesiącu, aby dokładnie sprawdzić stan kierownicy. Konieczne może być również zdjęcie wspornika kierownicy w celu sprawdzenia stanu łożysk sterów, ponieważ obszar ten jest szczególnie podatny na uszkodzenia pod wpływem działania potu.
Po kilku treningach z rzędu należy sprawdzić śruby i wkręty, aby upewnić się, że żadna z nich nie jest poluzowana i usunąć ewentualne luzy w rowerze.
Warto okresowo czyścić także sam trenażer, aby nie gromadził się w nim kurz i brud. Ta dodatkowa konserwacja zapewni płynne i bezpieczne działanie sprzętu przez długi czas.
Konserwacja układu napędowego
Utrzymanie układu napędowego w czystości i odpowiednie smarowanie jest podstawą, jeśli chcemy zmniejszyć tarcie i hałas. Używając narzędzia do czyszczenia łańcucha, możesz to zrobić bez konieczności demontażu części roweru. Pamiętaj o umieszczeniu chłonnych ręczników papierowych pod łańcuchem, aby zapobiec zabrudzeniu podłogi lub maty.
Zwracanie szczególnej uwagi na zużycie łańcucha i jego ogólny stan jest niezbędne, jeśli chcesz zapobiec uszkodzeniu kasety i reszty układu napędowego. Zapobieganie uszkodzeniom z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzić wystarczająco pieniędzy, aby wykupić roczną subskrypcję w aplikacji Zwift.
Jak widać, dbałość o szczegóły i właściwa konserwacja roweru przed, w trakcie i po treningu kolarstwa halowego gwarantuje doskonałe rezultaty i wydłuża życie sprzętu. Proste środki ostrożności i regularna konserwacja pozwolą Ci bezpiecznie i w pełni wykorzystać treningi w domu.