Cover 198

UPF: ochrona przeciwsłoneczna w odzieży kolarskiej

Przeglądając sklep internetowy i ofertę Siroko, być może zastanawialiście się: czym właściwie jest UPF w opisach naszych produktów i co oznacza poziom UPF 50+? 

UPF, czyli współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, to miara wskazująca, ile promieniowania ultrafioletowego (UV) jest blokowane przez tkaninę. Jest podobny do współczynnika SPF (Sun Protection Factor), który można znaleźć na kremach przeciwsłonecznych, ale odzież zapewnia ochronę znacznie dłużej niż 2 godziny, które daje nam nałożenie kremu z filtrem. Poziom UPF wskazuje skuteczność odzieży w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (zarówno UVA, jak i UVB). 

UPF to liczba określona na podstawie testów laboratoryjnych ilości promieniowania UV przechodzącego przez tkaninę. Na przykład UPF 50 oznacza, że tylko 1/50 promieniowania UV może przeniknąć przez tkaninę, przepuszczając tylko 2% promieni UV.

image

W zależności od tkaniny, możemy spotkać się z następującą klasyfikacją UPF:

  • UPF 15-24: Dobry poziom ochrony. Blokuje od 93,3% do 95,9% promieni UV
  • UPF 25-39: Bardzo dobry poziom ochrony. Blokuje od 96,0% do 97,4% promieni UV.
  • UPF 40-50+: Doskonały poziom ochrony. Blokuje od 97,5% do ponad 98% promieni UV.

Czynniki wpływające na poziom filtra UPF w odzieży

  1. Rodzaj tkaniny: Gęstsze, ciasno tkane tkaniny mają zwykle wyższy współczynnik UPF. Na przykład, poliester i nylon zazwyczaj blokują więcej promieni UV. Z drugiej strony, faktor UPF w odzieży lnianej i bawełnianej zależy od sposobu ich tkania, obróbki i przetwarzania. Tkaniny syntetyczne mają tendencję do utrzymywania poziomu UPF lepiej niż włókna naturalne, które mogą szybciej tracić skuteczność, zwłaszcza jeśli nie były poddane specjalnej obróbce.
  2. Kolor: Ciemne i jasne kolory pochłaniają więcej promieniowania UV niż jasne kolory, co oznacza, że promienie UV rzadziej docierają do naszej skóry. Dlatego też otrzymują one wyższe oceny UPF niż odzież w jasnych kolorach, które odbijają więcej promieniowania UV, ale także przepuszczają go więcej. Im bardziej żywy kolor, tym większa ochrona: na przykład jaskrawo pomarańczowa koszulka zapewnia lepszą ochronę niż model w pastelowym różu.
  3. Grubość i waga: Grubsze i cięższe materiały zapewniają lepszą ochronę, ale okrywanie się grubym wełnianym pledem w środku lata może nie być najmądrzejszym pomysłem.
  4. Dopasowanie: Luźna odzież zapewnia lepszą ochronę niż odzież obcisła, zwłaszcza jeśli obcisła odzież nadmiernie rozciąga materiał i sprawia, że jest on cieńszy w newralgicznych miejscach.
  5. Obróbka tkaniny: Niektóre tkaniny są poddawane działaniu substancji chemicznych, które poprawiają ich zdolność do blokowania promieni UV i sprawiają, że ochrona UPF trwa dłużej. 
  6. Nowa vs używana: Nowa odzież generalnie zapewnia lepszą ochronę. Użytkowanie, pranie i ogólne zużycie mogą zmniejszyć zdolność tkaniny do blokowania promieniowania UV. Pranie w pralce może być bardziej szkodliwe dla tkanin poddanych chemicznej obróbce, zwłaszcza jeśli używana jest gorąca woda lub silne detergenty. Każde pranie może stopniowo zmniejszać skuteczność ochrony UV. Z tego powodu ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących prania odzieży, zwłaszcza jeśli chodzi o tkaniny techniczne zaprojektowane specjalnie do uprawiania sportu.
  7. Suche vs mokre: Niektóre tkaniny tracą część swoich właściwości ochronnych, gdy są mokre, chociaż wiele materiałów jest zaprojektowanych tak, aby utrzymać poziom ochrony nawet w takich warunkach.
  8. Warunki użytkowania: Długotrwała ekspozycja na słońce może spowodować uszkodzenie niektórych materiałów i filtra UV. Tarcie i rozciąganie mogą wpływać na strukturę tkaniny, zmniejszając jej zdolność do blokowania promieni UV.
  9. Pielęgnacja odzieży: Przestrzeganie instrukcji producenta dotyczących pielęgnacji może wydłużyć żywotność UPF. Przechowywanie odzieży w chłodnym, suchym miejscu może pomóc w utrzymaniu integralności strukturalnej tkaniny i impregnacji.

Faktor UPF w odzieży może się znacznie różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, wysokiej jakości odzież zaprojektowana specjalnie do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, tak jak wszystkie ubrania Siroko, oferuje bardzo dobry lub doskonały poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, zachowuje swoje właściwości przez długi czas. Wszystko ma jednak swoje granice i kluczowe jest regularne sprawdzanie stanu odzieży. Jeśli tkanina jest wyraźnie zużyta, rozciągnięta lub cienka, poziom UPF prawdopodobnie spadł, zwłaszcza jeśli odzież była często używana i prana. W takich przypadkach zakup nowej odzieży z UPF jest ważny dla zapewnienia optymalnej ochrony.

image 1

Dlaczego warto wybrać odzież z ochroną przeciwsłoneczną UPF?

Odzież z wysokim współczynnikiem UPF jest niezbędna do ochrony skóry, zwłaszcza podczas aktywności na świeżym powietrzu, takich jak jazda na rowerze. Jest to szczególnie przydatne dla osób ze skórą wrażliwą na słońce, schorzeniami związanymi z ekspozycją na słońce lub dla tych mieszkających na obszarach o wysokim promieniowaniu UV.

Jak wspomnieliśmy powyżej, w przeciwieństwie do filtrów przeciwsłonecznych, wybierając odzież z filtrem UPF nie musimy martwić się o jej ponowne nakładanie. Pokrywa również duże obszary ciała i zapewnia ochronę, która jest znacznie tańsza niż krem przeciwsłoneczny. Wreszcie, jest to bardzo wygodna i praktyczna metoda ochrony – szczególnie w przypadku długotrwałych aktywności na świeżym powietrzu – niż nakładanie kremu co 2 godziny. 

Nie zawsze jednak możliwe lub wskazane jest poleganie na jednej metodzie ochrony przeciwsłonecznej. Połączenie odzieży i kremu przeciwsłonecznego jest idealne w sportach takich jak jazda na rowerze, gdzie większość naszej skóry jest zakryta przez odzież. Cała reszta naszego ciała, która nie jest zakryta spodenkami lub koszulką, powinna być chroniona kremem przeciwsłonecznym. Możesz także wybrać dodatkową odzież czy akcesoria, np. letnią koszulkę z długim rękawem lub letnie rękawki kolarskie Climatik, aby zapewnić dodatkową ochronę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły