Przygotowaliśmy podstawowy poradnik z filmami o konserwacji roweru, w którym zawarliśmy 6 istotnych wskazówek zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych rowerzystów, które pomogą Ci zadbać o swój rower i utrzymywać go w świetnej formie. Oto 6 rzeczy, które powinno się wykonywać:
- Staraj się, aby Twój rower był zawsze czysty, suchy i właściwie nasmarowany
- Sprawdzaj śruby, wkręty i wszystkie inne części roweru
- Naucz się, jak regulować przerzutki
- Sprawdzaj ciśnienie w oponach oraz ich stan
- Sprawdzaj hamulce
- Zakładaj i zdejmuj pedały
Zanim zaczniemy, pozwól, że damy Ci jeszcze dwie przestrogi:
- Jeśli chcesz być mechanikiem, będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi.
- Niektóre naprawy lepiej powierzyć zaufanemu warsztatowi. Będzie to droższe, ale zaoszczędzi Ci czasu i nerwów.
Staraj się, aby Twój rower był zawsze czysty, suchy i właściwie nasmarowany
Przedłuży to żywotność Twojego roweru i jego części, a dodatkowo na dłuższą metę pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uniknąć zbędnych kłopotów.
Osoby, które mają ogród, mogą skorzystać z kompleksowego poradnika autorstwa Calvina Jonesa, flagowego mechanika marki Park Tool, odnośnie tego, jak czyścić rower:
Początkujący mogą pomyśleć: czy naprawdę potrzebuję tego wszystkiego, by wyczyścić rower na swoim podwórku? Nie. Zredukujmy to do minimum:
- Rękawiczki silikonowe do ochrony dłoni.
- Ciepła woda z płynem do mycia naczyń.
- Odtłuszczacz do napędu.
- Gąbka do umycia ramy i kół.
- Szczotka do napędu.
- Pojemnik na wodę, aby opłukać rower, oraz szczotka, aby nałożyć odtłuszczacz.
- Zużyta szmatka, stary T-shirt lub ręcznik papierowy do osuszenia roweru.
Jeśli nie masz ogrodu:
- Mokre chusteczki, o ile rower nie jest bardzo brudny.
- Aby wyczyścić i odtłuścić napęd, pojedź na myjnię samochodową. Nałóż odtłuszczacz, pozostaw go przez chwilę, a następnie zmyj myjką wysokociśnieniową.
- Łańcuch można wyczyścić także w domu, jeśli zabezpieczysz podłogę i ściany i wykorzystasz środek do czyszczenia łańcucha. Oto film przedstawiający, jak to zrobić:
- Jeżeli rower jest bardzo brudny (błoto, brud, kurz), od razu zabierz go na myjnię samochodową.
WSKAZÓWKA: Nie zbliżaj myjki wysokociśnieniowej zbyt blisko roweru, gdyż jest ona przeznaczona dla samochodów.
Wilgoć jest bardziej niebezpieczna niż brud, więc upewnij się, że dokładnie wysuszyłeś części, w których znajdują się łożyska, części obracające się i śruby.
WSKAZÓWKA: Po umyciu roweru chwyć go za kierownicę, postaw na tylne koło i odbij, aby pozbyć się nadmiaru wody i ułatwić suszenie
Po wysuszeniu roweru nałóż na łańcuch cienką warstwę smaru. Nie aplikuj zbyt dużej ilości. Po 15 minutach usuń jego nadmiar za pomocą ręcznika papierowego, gdyż brud łatwo przywiera do tłustego łańcucha.
Sprawdzaj śruby, wkręty i wszystkie inne części roweru
Kontrolowanie stanu śrub i wkrętów jest niezwykle ważne. Upewnij się, że nie ma żadnych luzów czy luźnych części i że każda śruba jest prawidłowo dokręcona. Pierwszym narzędziem, które powinien kupić każdy rowerzysta/mechanik, jest wysokiej jakości klucz dynamometryczny, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że wszystkie elementy są odpowiednio przykręcone.
Wszystkie komponenty powinny być regularnie sprawdzane, aby wykryć ewentualne problemy lub zbyt duże zużycie eksploatacyjne. Post, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego roweru, stanowi doskonały poradnik, jak sprawdzić wszystkie części roweru. Przykładowo kierownica trenażera rowerowego może zostać uszkodzona przez pot i wilgoć przenikający przez taśmę.
Sprawdź, czy nie trzeba wymienić łańcucha. Zbyt rozciągnięty łańcuch zużyje się i uszkodzi zębatki oraz kasetę, co prawdopodobnie spowoduje konieczność wymiany całego układu napędowego. To oznacza więcej kłopotów i większe wydatki. Poniżej znajdziesz trzy filmy, które pokazują, jak sprawdzić stan łańcucha jest odpowiedni oraz jak go wymienić i naprawić, gdy się zerwie:
Naucz się jak regulować swoje przerzutki
Tak naprawdę jest to łatwiejsze, niż się wydaje. Musisz tylko spróbować.
Poniżej znajdziesz kilka tutoriali od Park Tool, które pokażą Ci jak wyregulować przednią i tylną przerzutkę, wskażą narzędzia niezbędne do wykonania tej operacji (w opisie filmu) i wyjaśnią podstawy działania przerzutek:
Czasami nieprawidłowe działanie przerzutek spowodowane jest złym stanem linek lub ich pancerzy. Z czasem wilgoć i brud mogą nagromadzić się na końcówkach linki przerzutkowej i wewnątrz pancerzy, co może uniemożliwić prawidłowe przesuwanie się linki. Ich wymiana wymaga części zamiennych, doświadczenia i kilku narzędzi, więc prawdopodobnie nie warto robić tego samemu; pewnie zaoszczędzisz sobie czasu i kłopotów, zabierając rower do warsztatu. W każdym razie poniżej znajdziesz dwa filmy, z których dowiesz się, jak wymienić linkę przerzutki w rowerze MTB i szosowym.
Sprawdzaj ciśnienie w oponach oraz ich stan
To bardzo proste. Wystarczy, że ściśniesz oponę rękami, aby sprawdzić, czy jest prawidłowo napompowana. Dzięki temu dowiesz się, czy opony nie straciły powietrza lub czy nie są zbyt twarde w stosunku do terenu, po którym będziesz jeździć.
Aby ustalić dokładne ciśnienie, będziemy potrzebować pompki rowerowej podłogowej lub ręcznej z manometrem. Dzięki temu będziemy mogli dostosować ciśnienie opon do naszej wagi, rodzaju roweru i opony, jej szerokości, ukształtowania terenu itp. Poniżej przedstawiamy kilka kalkulatorów i aplikacji online, które pozwolą określić idealne ciśnienie dla danej osoby:
Zaawansowany kalkulator ciśnienia w oponach online
Aplikacja Silca na Androida i iPhone’a
Sprawdzaj także stan opon – czy nie są one zużyte, nie mają przecięć lub innych uszkodzeń. Jeśli tak, trzeba wiedzieć, jak zdjąć i założyć oponę i dętkę, zarówno aby móc wymienić zużytą oponę na nową, jak i naprawić przebicie na trasie. Poniżej znajdziesz samouczek:
Sprawdzaj hamulce
Umiejętność zatrzymania się w odpowiednim momencie jest równie ważna jak szybka jazda. Dlatego też hamulce muszą być w dobrym stanie. Należy więc rutynowo je kontrolować za każdym razem, gdy czyścimy rower, a także przed wyruszeniem w nową trasę.
Zarówno w hamulcach obręczowych, jak i tarczowych musimy sprawdzić, czy klamki hamulcowe go uruchamiają i czy po ich zwolnieniu wracają na swoje miejsce oraz przestają powodować tarcie. Jeśli nie zaciągamy dźwigni, a słyszymy nieprzyjemny dźwięk ocierania hamulców, trzeba je wyregulować.
Klocki hamulcowe obręczowe i tarczowe zużywają się. Aby sprawdzić, czy te pierwsze wymagają wymiany, należy spojrzeć na linię znajdującą się na górze lub na powierzchni klocka. Jeśli jest ona całkowicie płaska i nie ma bieżnika, klocki trzeba wymienić.
Aby sprawdzić stan zużycia hamulców tarczowych, należy zdjąć klocki albo sprawdzić je bez zdejmowania.
Na poniższym obrazku pokazano nowy pedał (kolor turkusowy) oraz zużyty pedał (kolor czerwony).
Te dwie poniższe playlisty zawierają wiele tutoriali wideo na temat różnych typów hamulców obręczowych i tarczowych oraz informacje odnośnie tego, jak je rozróżnić, jak wymienić linki, płyn, zaciski hamulcowe, klocki hamulcowe w hamulcach obręczowych lub tarczowych, a także jak to wszystko zamontować lub wyregulować i jakie narzędzia będą do tego potrzebne:
Jak zakładać i zdejmować pedały
Wydaje się to dość banalne, ale jest pewien haczyk i jeśli nie zostanie to zrobione prawidłowo, można uszkodzić korbę lub gwint pedału. Niektórzy doświadczeni kolarze wciąż nie wiedzą, w którym kierunku odkręcać lub przykręcać części i robią to metodą prób i błędów.
Należy zachować pewne środki ostrożności i ustawić klucz w odpowiedniej pozycji, aby uniknąć uderzania w zębatki lub wbijania się ich w dłonie lub przedramiona.
Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, dlatego poniżej znajdziesz film, w którym Calvin Jones objaśnia cały proces. Bardziej pomocny niż jakiekolwiek wyjaśnienie, które moglibyśmy tu przedstawić: