blog 207

Jak dbać o sprzęt narciarski i snowboardowy

Inwestycja w dobrej jakości odzież do sportów zimowych może być niemałym obciążeniem dla portfela, dlatego też wyrobienie w sobie dobrych nawyków dbania o sprzęt i odzież może sprawić, że posłuży nam ona przez wiele sezonów. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pamiętaj, że na metce każdego ubrania znajdziesz instrukcje, jak dbać o materiał, informacje dotyczące prania, etc. Dodatkowo, zebraliśmy kilka wskazówek i ogólnych zaleceń na tej prostej, praktycznej liście, która sprawdzi się dla większości produktów narciarskich i snowboardowych różnych marek. 

Pranie: mniej znaczy więcej

young housewife looks on a down jacket before wash 2023 11 27 05 03 54 utc
  • Zawsze czytaj metki: Mówiliśmy to już wcześniej, ale powtórzymy to jeszcze raz: Sprawdzanie instrukcji na etykietach jest kluczowe. Biorąc pod uwagę, że niektóre ubrania mają delikatne tkaniny, membrany lub elementy techniczne, które wymagają specjalnej pielęgnacji, każdy z nich ma własne instrukcje prania i pielęgnacji, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Przed włożeniem czegokolwiek do pralki należy zapoznać się z metką.
  • Nie przeładowuj pralki: Odzież do sportów zimowych zajmuje dość dużo miejsca, więc pamiętaj, aby nie przepełniać pralki, w przeciwnym razie nie zostanie ona prawidłowo wyprana. Na przykład: dwie kurtki i dwie pary spodni na jedno pranie co optymalna opcja. Nie pierz zimowej odzieży technicznej wraz z resztą ubrań czy bielizny. Lepiej dmuchać na zimne.
  • Zamykaj kieszenie, suwaki i rzepy: Upewnij się, że wszystkie kieszenie są puste i zamknięte, a rzepy, guziki i suwaki zapięte, aby zapobiec przyczepianiu się ubrań do siebie podczas prania i uszkodzeniu tkanin. Dodatkowa wskazówka: odwróć każde ubranie na lewą stronę, aby chronić kolory, wzory i inne detale.
  • Nie używaj zwykłego detergentu do prania: Unikaj używania zwykłych płynów do prania, wybierz te przeznaczone specjalnie do odzieży technicznej. Dzięki nim oddychalność i wodoodporność odzieży pozostaną nienaruszone. Inną opcją może być użycie delikatnych, neutralnych detergentów, ale trzymaj się z dala od tych w proszku; zawsze wybieraj detergenty w płynie.
  • Uporczywe plamy: Nie stosuj żadnych chemicznych odplamiaczy. Użyj tego samego detergentu, który stosujesz do prania odzieży, nałóż niewielką ilość na plamę i delikatnie wyszoruj ją szczoteczką przed włożeniem odzieży do pralki.
  • Trzymaj się z dala od płynów do zmiękczania tkanin i wybielaczy: Te dwa elementy są najgorszym wrogiem ubrań, ponieważ mogą zablokować oddychające membrany lub uszkodzić tkaniny.
  • Pierz w zimnej lub letniej wodzie: Używanie gorącej wody nie zapewnia efektywniejszego prania ubrań ani lepszych rezultatów. Najbezpieczniejszą opcją będzie użycie krótkiego, delikatnego cyklu prania w temperaturze max. 30°C. Dodatkowa wskazówka: ustaw prędkość wirowania między 400 a 800 obr.
  • Wyjmij ubrania z pralki od razu po zakończeniu cyklu: Nie pozostawiaj mokrych, wypranych ubrań w bębnie pralki. Im szybciej wyschną, tym lepiej.
  • Pamiętaj o akcesoriach: Nie zapominaj o czyszczeniu kasku, rękawic czy gogli. W przypadku rękawic należy użyć delikatnego środka dezynfekującego i pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.

Suszenie wymaga cierpliwości

clothes hanger rack dryer with clothespins close u 2025 02 25 17 58 13 utc
  • Suszenie w stanie rozwieszonym: Aby uzyskać najlepsze rezultaty, rozwieś ubrania do wyschnięcia na otwartej przestrzeni z odpowiednią wentylacją i z dala od źródeł ciepła.
  • Suszenie w suszarce: Jeśli masz suszarkę bębnową, ta metoda może być kusząca, ale uważnie dobieraj temperaturę, ponieważ zbyt wysoka może uszkodzić wodoodporne właściwości i cechy techniczne niektórych tkanin. Dokładnie sprawdź metki i jeśli rzeczy mogą być suszone w suszarce, użyj najłagodniejszego ustawienia (maksymalnie 60ºC) i sprawdzaj co 15 minut, czy ubrania są suche.
  • Reaktywacja powłoki hydrofobowej: Po praniu niektóre elementy mogą wymagać drobnych poprawek. Aby reaktywować impregnację przeciwdeszczową DWR, użyj żelazka w najniższej temperaturze lub susz ubrania w suszarce bębnowej w najkrótszym cyklu. Zawsze sprawdź na metce, czy ubrania można prasować lub suszyć w suszarce. Aby zapobiec uszkodzeniu tkaniny podczas prasowania, umieść ręcznik lub ściereczkę między ubraniem a żelazkiem.

Jak prać i suszyć odzież z wypełnieniem puchowym lub syntetycznym?

image
  • Pierz oddzielnie: Nie tylko oddzielaj ubrania z wypełnieniem od zwykłego prania, ale także od reszty odzieży narciarskiej i snowboardowej. Aby wyprać odzież z (jakimkolwiek) wypełnieniem, należy włożyć do bębna pralki około 3-4 piłek tenisowych, aby zapobiec zbrylaniu się ociepliny.
  • Ostrożne i delikatne podejście: Używaj neutralnego detergentu lub płynu przeznaczonego specjalnie do odzieży technicznej i ubrań z wypełnieniem (puchowym czy syntetycznym). Pierz w temperaturze do 30°C w delikatnym trybie, a jeśli na odzieży znajdują się plamy, wyczyść je delikatnie tym samym detergentem, którego użyjesz do prania.
  • Unikaj intensywnego wirowania: Ustawienie krótkiego, delikatnego wirowania (maksymalnie 400-800 obr./min) wystarczy, aby usunąć wilgoć bez uszkadzania wypełnienia.
  • Przepłukaj dwukrotnie: Aby upewnić się, że wypełnienie zostało całkowicie oczyszczone z pozostałości detergentu, należy powtórzyć cykle płukania i wirowania.
  • Wyjmij ubrania z pralki od razu po zakończeniu cyklu: Ten krok jest kluczowy w przypadku odzieży technicznej, ale jeszcze bardziej w przypadku odzieży z jakimkolwiek rodzajem wypełnienia. Pamiętaj, aby rozpocząć proces suszenia tak szybko, jak to możliwe, aby usunąć całą wilgoć z odzieży i zachować nienaruszone właściwości ociepliny.
  • Suszenie w suszarce: Ustaw suszarkę na niską temperaturę i umieść w niej 3-4 piłki tenisowe lub kule do suszarki. Pomoże to równomiernie rozprowadzić puch, zapobiegając jego zbijaniu się i utrzymując sprężystość materiału. Dzięki temu ubrania schną szybciej i zachowują swoją puszystość oraz lekkość.
  • Suszenie w stanie rozwieszonym: Jeśli nie masz suszarki bębnowej, rozwieś ubrania w przewiewnym miejscu i strzepuj je od czasu do czasu, aby rozluźnić wypełnienie.
  • Sprawdź, czy ubrania są całkowicie suche: Każda wilgoć, nawet w minimalnych ilościach, może skutkować nieprzyjemnym zapachem, a z czasem prowadzić do rozwoju pleśni. W razie potrzeby włóż ubrania z powrotem do suszarki na kolejny krótki cykl.

Przechowywanie: nie wrzucaj wszystkiego do szafy

  • Tylko czyste i suche ubrania do szafy: Nigdy nie wkładaj brudnych lub wilgotnych ubrań do szafy, ponieważ spowoduje to powstawanie nieprzyjemnych zapachów i najprawdopodobniej uszkodzi tkaninę.
  • Przechowuj w chłodnych i suchych warunkach: Upewnij się, że ubrania są przechowywane w suchym miejscu, z dala od wilgoci. Używaj oddychających (nigdy plastikowych lub hermetycznych) worków do przechowywania odzieży.
  • Wentylacja dla odzieży z membraną i wypełnieniem: Odzież z ociepliną musi być przechowywana na wieszaku, aby zapobiec zbijaniu się wypełnienia, a tym samym utracie jego właściwości izolacyjnych. Ubrania, które można spakować i złożyć do własnej kieszeni lub małej torby załączonej w zestawie, powinny być zawsze rozłożone i umieszczone na wieszakach. Odradzamy również składanie i przechowywanie odzieży z membranami typu Gore-Tex w pudełkach lub hermetycznych torbach.

Dbaj o akcesoria

image 1
  • Rękawice: Do usuwania zanieczyszczeń z zewnętrznej powierzchni rękawicy wystarczy szczotka lub lekko wilgotna szmatka. Aby uniknąć powstania nieprzyjemnego zapachu, wsyp do środka łyżeczkę sody oczyszczonej, potrząśnij rękawicą, aby rozprowadzić proszek i pozostaw na noc. W celu dokładniejszego wyczyszczenia, w przypadku prania ręcznego, należy namoczyć rękawice w letniej wodzie z neutralnym detergentem, wypłukać bez wyżymania i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli włożysz je do pralki, zamknij wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy, użyj siatkowego worka, aby chronić je przed uszkodzeniem i użyj neutralnego detergentu w delikatnym cyklu z zimną wodą.
  • Gogle: Wyczyść gogle zimną wodą i osusz ściereczką z mikrofibry. Aby zapobiec zarysowaniom, nie używaj ręczników papierowych ani innych tkanin. Jeśli soczewka jest zaparowana, pozostaw gogle do wyschnięcia.
  • Kaski: Wyjmij wewnętrzną wyściółkę i wypierz ją ręcznie. Wyczyść zewnętrzną część kasku miękką, wilgotną ściereczką.
  • Buty: Wyjmij wkładki i pozwól im wyschnąć na powietrzu. Sprawdź na metce, czy można je prać; jeśli tak jest, postępuj zgodnie z instrukcjami. Używaj produktów przeznaczonych specjalnie do butów, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Czyść zewnętrzną część buta za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki.

Najczęstsze błędy

warm knitted scarf drying on heating radiator indo 2023 11 27 05 29 08 utc
  • Suszenie obok grzejnika: W teorii może to wyglądać na dobry pomysł, jednak bezpośrednie działanie ciepła może zniekształcać odzież i niszczyć jej wodoodporne właściwości.
  • Zaniedbywanie powłoki hydrofobowej: Użyj wodoodpornego sprayu, aby do reaktywować impregnację, jeśli zauważysz, że Twoje ubrania tracą swoje właściwości hydrofobowe.
  • Długotrwałe ignorowanie plam i zabrudzeń bez ich usuwania: Małe plamy mogą stanowić wyzwanie, jeśli nie zostaną usunięte na czas, dlatego warto od razu wyszczotkować je mydłem lub detergentem, by nie przywarły do tkaniny.

Jak często prać odzież do sportów zimowych?

Częstotliwość czyszczenia ubrań i sprzętu zależy od intensywności użytkowania, poziomu zabrudzenia i tego, jak bardzo się pocisz. Zwykle wystarczy regularne czyszczenie raz w tygodniu oraz dokładniejsze pranie na koniec sezonu.

Sprzęt zimowy to inwestycja w komfort i ochronę przed chłodem. Jakość wyposażenia może decydować o tym, czy dzień na stoku będzie udany. Warto traktować je z należytą troską, ponieważ odpowiednia pielęgnacja przedłuża jego trwałość na wiele sezonów.

Dbanie o sprzęt zaczyna się od przestrzegania zaleceń producenta – czytanie metek to podstawa, jest niczym przestrzeganie znaków drogowych czy oznaczeń na stoku. Ale najważniejsze to mieć wszystko gotowe na zimową przygodę i ruszać na stok w pełnym rynsztunku!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły