Pierwsze pytania, jakie zadaje sobie osoba, która chce zacząć jeździć na rowerze, to: Jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy? Jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla mojej córki? W niektórych przypadkach odpowiedź jest prosta, inne zaś są bardziej skomplikowane. Podobnie bowiem jak w przypadku odzieży czy butów, nie ma jednej standardowej tabeli rozmiarów dla wszystkich marek i ryzykujemy podjęcie złej decyzji, jeśli nie sprawdzimy ich uważnie przy zakupie. Rozmiary mogą się różnić nawet w obrębie tej samej marki, w zależności od konstrukcji i geometrii ramy oraz dyscypliny, do której rower jest przeznaczony.
Na szczęście marki zawsze załączają swoje tabele rozmiarów, aby pomóc klientom znaleźć optymalnie dopasowany model. Co więcej, niektóre sklepy internetowe oferują spersonalizowaną pomoc w oparciu o konkretne wymiary ciała dla osób kupujących rower.
W tym poście odpowiemy na kilka często zadawanych pytań dotyczących rozmiarów ram rowerowych:
- Jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy?
Z zasady Twój wzrost określa rozmiar ramy odpowiedniej dla Ciebie i jest punktem odniesienia przy sprawdzaniu tabel rozmiarów poszczególnych marek.
Większość marek określa rozmiar ramy na podstawie długości rury podsiodłowej. Mogą być one podane w cm (48, 50, 52…), calach (17, 19…) lub jak rozmiary ubrań (XS, S, M, L…). Cale są bardziej powszechne w rowerach górskich, ponieważ pierwsze z nich były produkowane w USA. Jednak obecnie większość marek decyduje się na używanie liter zamiast cyfr, aby ujednolicić rozmiarówkę swoich modeli i nie wprowadzać użytkownika w błąd.Jeden z tradycyjnych sposobów, który pomaga w doborze rozmiaru ramy to zmierzenie tzw. przekroku. Jest to odległość pomiędzy górną rurą ramy a kroczem rowerzysty stojącego przed siodełkiem. Wysokość ta powinna wynosić od 2 cm do 5 cm.
- Jakich wymiarów potrzebuję, aby określić odpowiedni rozmiar ramy?
Wspomnieliśmy już, że wzrost jest ważny, ale jeśli chcesz dokładniej określić swój rozmiar, musisz zmierzyć długość nóg: odległość od krocza do podłogi. Stań przy ścianie i włóż między nogi książkę i przesuń ją do góry. Następnie zmierz odległość od podłogi do szczytu książki, a otrzymaną wartość pomnóż przez odpowiednią wartość w tabeli.
Aby określić rozmiar ramy roweru górskiego, pomnóż ten pomiar przez 0,21, aby otrzymać rozmiar w calach lub przez 0,54, aby otrzymać rozmiar w cm.
W przypadku roweru szosowego, pomnóż ten pomiar przez 0,665, aby otrzymać rozmiar w cm.
- Co zrobić, jeśli mój wymiar plasuje się pomiędzy rozmiarami?
W tym przypadku możesz zmierzyć rozpiętość ramion (długość od koniuszka palca jednej ręki do koniuszka drugiej z rękami uniesionymi równolegle do ziemi na wysokości ramion pod kątem 90°). Jeśli rozpiętość ramion jest dłuższa niż Twój wzrost, wybierz większy rozmiar, jeśli jest krótsza, wybierz mniejszy.
Na szczęście można to “łatwo” rozwiązać, stosując dłuższy lub krótszy wspornik kierownicy, albo sztycę siodełka z redukcją lub adapterem.
- Jestem kobietą, jaki rozmiar ramy jest dla mnie odpowiedni? Czy rozmiar roweru damskiego jest taki sam jak roweru unisex?
Rozmiar, tak jak w przypadku wskazówek powyżej, będzie zależał od Twojego wzrostu i przy wyborze ramy obowiązują te same zasady.
Rozmiary ram rowerów damskich są takie same jak rowerów unisex. Niektóre kobiety czują się pewniej na rowerze damskim ze względu na dostosowanie niektórych części, geometrię i nieco mniejsze koła, podczas gdy inne wybierają modele unisex. - Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru dziecięcego?
Należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: wzrost, wiek dziecka oraz to, że w rowerach dziecięcych rozmiar określa się na podstawie koła mierzonego w calach. W skrócie:
Dla najmłodszych (dzieci w wieku od 2 do 4 lat o wzroście od 85 do 105 cm) będzie to rowerek biegowy z 12-calowym kołem.
Następne są rowerki 14″, z pedałami i opcjonalnie z kółkami bocznymi, przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat i o wzroście od 95 do 115 cm.
Kolejne 2 cale i mamy rowerki 16″, bardzo podobne do poprzednich, ale trochę większe, dla dzieci do 7 roku życia i o wzroście około 100-135 cm.
Kolejnym krokiem będą rowerki 20″ dla 6-10 latków, o wzroście do 140 cm i już bez kółek bocznych.Najwyższy rozmiar wśród rowerków dziecięcych to 24″ dla dzieci starszych niż 9 lat i powyżej 135 cm wzrostu.
- Co oznacza rower 26″?
Rower 26-calowy odnosi się do rozmiaru koła, a nie do rozmiaru ramy. Dlatego nie mówimy o rozmiarze roweru. To samo dotyczy rowerów 27,5″ lub 29″. We wszystkich trzech przypadkach mówimy zawsze o rowerach górskich lub hybrydowych.
- Czy rozmiar ramy ma znaczenie?
Tak i nie. Rozmiar ramy definiuje rozmiar roweru i choć kluczowe jest znalezienie tego właściwego dla wygody i komfortu jazdy, prawdą jest również, że możemy użyć innych elementów, aby dopasować niewymiarowy lub zbyt duży rower. Ale tylko nieznacznie. Jeśli Twój rozmiar to L, nie ma sensu wybierać roweru S, a jeśli jesteś pomiędzy S i M, wybór L będzie złą decyzją.
- Gdzie znajdę informację o rozmiarze roweru?
Rozmiar roweru jest zazwyczaj oznaczony na rurze górnej lub podsiodłowej, gdzie znajdziemy liczbę w centymetrach lub calach, albo literę. Jeśli nie ma takiej informacji, użyj miarki, aby sprawdzić długość rury podsiodłowej do miejsca, w którym zaczyna się siodełko na sztycy. Wynik to rozmiar Twojego roweru.
- Czy muszę być dosięgać stopami do ziemi?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem, to TAK, dobrze jeśli możesz swobodnie postawić stopy na ziemi siedząc na siodełku. Nie jest to pozycja optymalna, ale najbezpieczniejsza. Później, gdy nabierzesz pewności i wprawy, możesz podnieść siodełko, aby sięgać do ziemi tylko palcami u stóp.
- Czuję się pewnie na rowerze. Jak wysoko mam ustawić siodełko?
Po zmierzeniu długości nóg, pomnóż wynik przez 0,88. Otrzymasz odległość pomiędzy dolnym suportem (centralnym punktem mechanizmu korbowego) a najwyższym punktem siodełka.
Możesz także zrobić to w sposób tradycyjny. Wsiądź na siodełko, połóż piętę na pedale w jego najniższym położeniu. W tym momencie noga powinna być niemal całkowicie wyprostowana. Jeśli nie dosięgasz, siodełko jest za wysoko, a jeśli noga jest zgięta, podnieś siodełko.
- Nie wiem, jak to zrobić, nie mam miarki, to zbyt zagmatwane, potrzebuję pomocy…
Udaj się do sklepu rowerowego. Opisz sprzedawcy swoją kondycję fizyczną (sprawność, rozciągnięcie, urazy itp.) i wyjaśnij, do czego będziesz używać roweru. Sprzedawca może udzielić Ci przydatnych porad i, w zależności od sklepu, będziesz mieć możliwość wypróbowania kilku modeli i rozmiarów zanim wybierzesz ten idealny.
Jeśli zamierzasz przeznaczyć na rower znaczną sumę, koniecznie skorzystaj z porady sprzedawcy lub z usługi bike fittingu. Pomoc sprzedawcy i testowanie roweru w sklepie są bezpłatne, a cena bike fittingu zaczyna się od 400 zł.
Wreszcie, ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar ramy, ale rowery nie są przecież robione na zamówienie. W miarę użytkowania i przyzwyczajenia dostosujesz rower do swoich wymiarów i potrzeb, przesuwając lub zmieniając wysokość i/lub długość wspornika, kierownicy, sztycy podsiodłowej i siodełka. W końcu to rower powinien dostosować się do Ciebie, a nie odwrotnie.