interior mujer 55447da3 c671 4e5f acca 1ce4483dd503

Jak wybrać damską podkoszulkę rowerową?

Istnieje wiele ubrań na rower o kroju unisex, ale istnieje również ogrom różnic fizycznych pomiędzy mężczyznami i kobietami. Dlatego rowerzystki szukujące optymalnej podkoszulki na rower, która idealnie dopasowuje się do kobiecego kształtu ciała, potrzebują produktu zaprojektowanego specjalnie dla nich. Podkoszulki rowerowe mają za zadanie pomóc w regulacji temperatury ciała dzięki optymalnej oddychalności i są wykonane z tkanin, które odprowadzają pot i wilgoć, aby utrzymać suchą powierzchnię skóry.

W pierwszym akapicie wspomnieliśmy o dwóch z czterech kluczowych czynników przy wyborze podkoszulki:

  • Dopasowanie
  • Tkaniny
  • Długość rękawa
  • Szczegóły i wykończenie

Dopasowanie

Damskie podkoszulki mają specjalny krój dopasowany do kobiecych kształtów. Jeśli nie masz dużych piersi i jesteś bardzo szczupła, model unisex może się sprawdzić., ale bez względu na rozmiar piersi i bioder, damska podkoszulka zawsze oznaczać będzie większy komfort i swobodę.

Odpowiedni rozmiar podkoszulki ma zasadnicze znaczenie. Rozmiary damskie są mniejsze niż unisex. Jeśli znajdujesz się pomiędzy dwoma rozmiarami, wybierz ten mniejszy, ponieważ materiał jest bardzo elastyczny i łatwo się rozciąga, dopasowując się do ciała. 

amazonas base layer women lifestyle estudio 02

Odpowiednie dopasowanie i rozmiar są kluczowe nie tylko po to, aby podkoszulka dobrze spełniała swoje zadanie. Są one również niezbędne, aby odzież nie gniotła się i nie marszczyła czy zwijała pod spodenkami, koszulką lub kurtką rowerową. Jest to niewygodne, może powodować otarcia i po prostu źle wygląda.

Tkaniny

Materiały używane w modelach damskich i męskich są takie same. Trzy główne opcje omówiliśmy już w naszym przewodniku po podkoszulkach rowerowych:

  • Włókna syntetyczne o właściwościach antybakteryjnych i antyzapachowych lub bez; szybkoschnące.
  • Wełna merino. Naturalna tkanina o właściwościach antybakteryjnych; dłużej schnie.
  • Mieszanka wełny merino i włókien syntetycznych. Jest lepiej dopasowana, lekka i szybkoschnąca.

W kolekcji damskich podkoszulek rowerowych od Siroko znajdują się modele wykorzystujące dwa pierwsze rodzaje tkanin: 100% wełnę merino oraz włókna syntetyczne (poliester i elastan). 

Skorzystajmy z okazji, aby odpowiedzieć na palące pytanie:

Czy podkoszulki z wełny merino drapią lub powodują swędzenie?

Nie, nawet jeśli są one wykonane w 100% z wełny merino, nie będą podrażniać ani drapać Twojej skóry. W przeciwieństwie do innych włókien wełnianych, wełna merynosów jest bowiem bardzo cienka i delikatna. Przeciętny włos merynosów ma grubość od 16,5 do 24 mikronów (w zależności od genetyki owiec, ich diety, klimatu itp.), podczas gdy zwykła wełna owcza może być dwa razy grubsza, a ludzki włos to około 30 mikronów.

srx pro team base layer women lifestyle estudio 02

Ponieważ włókna merynosów są tak delikatne i cienkie, są również bardzo elastyczne i delikatnie dopasowują się do naszej skóry, dzięki czemu nie powodują swędzenia, a wręcz przeciwnie, są miękkie i przyjemne w dotyku.

Długość rękawa

Górne partie ciała i ramiona u mężczyzn i kobiet różnią się od siebie, zatem rękawy w damskich podkoszulkach także są mniejsze.

W zależności od długości rękawa rozróżniamy trzy rodzaje podkoszulek rowerowych:

  • Z długim rękawem
  • Z krótkim rękawem
  • Bez rękawów

Najczęściej spotykane kombinacje rodzajów tkaniny i długości rękawa dają nam cztery następujące modele:

  • Podkoszulki rowerowe bez rękawów z syntetycznej tkaniny siatkowej.
  • Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z syntetycznej tkaniny siatkowej.
  • Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z wełny merino lub mieszanki wełny merino z włóknami syntetycznymi.
  • Podkoszulki rowerowe z długim rękawem z wełny merino lub z mieszanki wełny merino z włóknami syntetycznymi.

Model pierwszy, trzeci i czwarty z powyższej listy są dostępne w damskich (i męskich) kolekcjach podkoszulek rowerowych od Siroko.

Szczegóły i wykończenie

Szczegóły, które naprawdę mają znaczenie. Zacznijmy od szwów: powinno być ich jak najmniej, muszą być płaskie, zewnętrzne i umieszczone w miejscach, w których nie będą powodować dyskomfortu ani otarć.

W letnich podkoszulkach dekolt musi być okrągły i niezbyt wysoki, aby nie wystawał ponad koszulkę rowerową. Modele z wełny merino z odrobinę wyższym dekoltem są idealne na zimę; sięga on nieco powyżej obojczyka, aby zapewnić Ci dodatkową ochronę.

Niezależnie od długości rękawów, upewnij się, że Twoja podkoszulka ma ukośny szew od pachy do obojczyka (tzw. rękaw raglanowy). Nie ogranicza on naszych ruchów i lepiej dopasowuje się do pozycji ramion podczas jazdy na rowerze.

Już wiesz, jak wybrać odpowiednią podkoszulkę rowerową. Zapoznaj się również z naszym przewodnikiem podkoszulkach rowerowych; dowiesz się, kiedy używać poszczególnych modeli i jak łączyć podkoszulki z koszulkami z krótkim lub długim rękawem, kamizelkami lub kurtkami zimowymi, w zależności od pory roku, pogody i tego, jak bardzo jesteś wrażliwa na zmiany temperatur.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły