Co to są spodenki rowerowe z szelkami? Czy są one niezbędne do jeżdżenia na rowerze? Czy męskie spodenki rowerowe z szelkami różnią się od tych damskich? Czy kobieta może jeździć w męskich spodenkach? Poniżej odpowiemy na te najpopularniejsze pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości początkujących kolarzy, bez względu na ich płeć. Ponadto odpowiemy na bardziej szczegółowe i techniczne pytania odnośnie damskich spodenek rowerowych, co pomoże rowerzystkom wybrać odpowiedni strój.
Czym są spodenki rowerowe z szelkami?
Tak jak wspominaliśmy już w naszym przewodniku na temat tego, jak wybrać najlepsze spodenki rowerowe, są one niezbędną częścią ubioru każdego kolarza i składają się z trzech elementów: wkładki, szelek i materiału, najczęściej elastanu. Mają one zapewnić komfort, dobre dopasowanie i oddychalność podczas jazdy.
Co to jest wkładka?
Wkładka to wypełnienie w okolicy krocza. Jej rolą jest pochłanianie części nacisku wywieranego przez ciężar ciała podczas siedzenia na siodełku, tłumienie drgań i wszelkich uderzeń o nawierzchnię oraz zmniejszenie otarć spowodowanych pedałowaniem.
Czy trzeba nosić spodenki rowerowe podczas jazdy na rowerze?
Nie. Do jazdy na rowerze potrzebny jest Ci jedynie porządny rower i chęci. Spodenki rowerowe nie są potrzebne do jazdy po mieście. Jeśli wsiadasz na rower tylko raz na jakiś czas i wybierasz się na krótsze przejażdżki (trwające mniej niż godzinę), spodenki pomogą Ci poczuć się bardziej komfortowo, ale dobre siodełko z pewnością wystarczy. We wszystkich innych przypadkach spodenki sprawią jednak, że jazda będzie o wiele przyjemniejsza. Ponadto są one niezbędne podczas przejażdżek średnio- i długodystansowych.
Czym różnią się spodenki rowerowe dla kobiet i dla mężczyzn?
W obu rodzajach zarówno wkładka, jak i szelki są inne, tak samo jak rozmiar i krój. Przyjrzyjmy się tym różnicom bardziej szczegółowo:
Wkładka w damskich spodenkach rowerowych jest nieco szersza, gdyż guzy kulszowe są u kobiet rozstawione szerzej niż u mężczyzn. Dodatkowo wkładki w kobiecych spodenkach nie mają środkowego wyżłobienia, są także krótsze i posiadają grubszą i dłuższą wkładkę w celu odpowiedniej ochrony damskich części intymnych.
Szelki zostały zaprojektowane tak, aby wygodnie dopasować się do kształtu damskiej klatki piersiowej. Do wyboru jest kilka opcji: mogą być one dodatkowo zakrzywione i wyprofilowane, aby nie uciskać piersi, krzyżować się przez środek pomiędzy piersiami, lub, jak w damskich spodenkach rowerowych Siroko, szelki mogą być nieco rozsunięte na boki, by nie zachodziły na piersi.
Krój jest węższy w talii i szerszy w biodrach. Wewnętrzna nogawka jest zazwyczaj krótsza, ale zależy to od modelu.
Damskie rozmiary są mniejsze niż męskie. Niezależnie od płci, zawsze trzeba wykonać własne pomiary ciała i sprawdzić tabelę rozmiarów, gdyż nie są one uniwersalne i każda marka ma własną rozmiarówkę.
WSKAZÓWKA: Odzież rowerowa musi być ściśle dopasowana. Jeśli wahasz się między dwoma różnymi rozmiarami, wybierz mniejszy, gdyż ubrania te wykonane są z elastycznego i dopasowującego się do ciała materiału.Ubranie nie może być zbyt ciasne, gdyż wtedy będzie Ci niewygodnie, zwłaszcza na średnich i długich trasach. Spodenki nie mogą być też zbyt luźne, gdyż wówczas wkładka będzie się przesuwać, powodując otarcia i dyskomfort.
Czy kobiety mogą nosić męskie spodenki rowerowe z szelkami?
Oczywiście, o ile rozmiar jest odpowiedni, a wkładka, krój i szelki są wygodne.
Czy mężczyźni mogą nosić damskie spodenki rowerowe z szelkami?
Jeśli chcesz wypróbować spodenki dla kobiet i czujesz się w nich komfortowo, to śmiało. Niektórzy kolarze, chcąc uniknąć nierównej opalenizny, zakładają do jazdy spodenki z krótszą nogawką, przypominające damskie modele.
Jak się wysikać w spodenkach rowerowych z szelkami?
Mężczyźni mają łatwiej, gdyż ten element garderoby jest bardzo elastyczny. Wystarczy więc zsunąć przednią część spodenek i zrobić siku. Kobiety natomiast muszą najpierw zdjąć koszulkę. Jesteśmy przyzwyczajone do tych dodatkowych trudności, ale warto wspomnieć, że niektóre marki zaprojektowały specjalne zamki błyskawiczne i szelki, które pozwalają kobietom na oddanie moczu bez konieczności zdejmowania koszulki.
Czy zakładać pod spód bieliznę?
Nigdy nie należy nosić bielizny pod spodenkami rowerowymi. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów w kolarstwie. Umieszczanie kolejnej warstwy między skórą a spodenkami powoduje otarcia i urazy. Jest to również pożywka dla bakterii, gdyż bielizna nie zapewnia wystarczającego przewiewu w porównaniu do wkładki czy elastanu w spodenkach, powodując gromadzenie się ciepła i wilgoci.
Jakie spodenki rowerowe wybrać? Drogie czy tanie? Podstawowe, standardowe czy wysokiej jakości?
To zależy od Twojego budżetu i tego, do czego zamierzasz ich używać. Im dłuższe dystanse pokonujesz na rowerze, tym lepsze muszą być Twoje spodenki.
Jeśli jesteś początkującym kolarzem i jeździsz na krótkich dystansach, z pewnością wygodne będą dla Ciebie podstawowe spodenki rowerowe takie jak Siroko Brabant.
Model ten posiada:
- Wkładkę Strato dla kobiet, która pozwala wybrać się na trzygodzinną przejażdżkę bez uczucia dyskomfortu.
- Szelki specjalnie zaprojektowane tak, aby idealnie dopasowywały się do kobiecej sylwetki.
- Wielopanelowy krój z poliestru i elastanu zapewniający wysoką kompresję.
- Szerokie, elastyczne taśmy na nogawkach z antypoślizgowym wewnętrznym ściągaczem.
- Ochronę UPF 50 przeciw promieniowaniu utrafioletowemu.
- Elementy odblaskowe dla bezpieczeństwa (natężenie 330 CD/LUX).
To, że jesteś początkująca nie oznacza, że musisz zadowolić się spodenkami o podstawowej jakości. Istnieją droższe modele, takie jak Time Trial czy Jungle, które oferują lepszą wydajność i są bardziej uniwersalne.
Takie spodenki ze średniej półki posiadają:
- Wkładkę Strato+, idealną na zawody i trasy trwające od ośmiu do dziesięciu godzin.
- Materiał Ultrafit, będący mieszanką poliestru, elastanu i nylonu.
Cena spodenek rowerowych zawsze odgrywa kluczową rolę w trakcie dokonywania wyboru, a te najwyższej jakości są droższe. SRX Pro Aero Race od Siroko to damskie spodenki kolarskie najwyższej jakości, które oferują:
- Wkładkę Strato++ z technologią Elastic Interface®, wykonaną z bakteriostatycznego materiału o podwójnej gęstości, idealną na trasy i zawody trwające od dziesięciu do dwunastu godzin.
- Ultralekkie szelki zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Wykonane z nylonu i elastanu.
- Krój Racefit oraz włoski materiał MITI o wysokiej kompresji.
- Elastyczne taśmy Powerlength z silikonowym ściągaczem.
- Ochronę UPF 50 przeciw promieniowaniu utrafioletowamu.
- Elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo (natężenie 450 CD/LUX).
Gdy już zdecydujesz się na jakiś model, upewnij się, że wybrałaś odpowiedni dla siebie rozmiar, nie zakładaj pod spód bielizny i znajdź siodełko zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Jeśli siodełko nie jest wygodne, z pewnością będziesz cierpieć – niezależnie od tego, jak dobre są Twoje spodenki. Wyobraź sobie, że kupujesz bardzo drogą i wygodną piżamę, ale masz stary, źle dopasowany materac. Nie wyspałabyś się mimo wygodnej piżamy, prawda? To samo tyczy się spodenek rowerowych i siodełka. Są one ze sobą tak powiązane, że aby w pełni cieszyć się jazdą na rowerze, potrzebujesz odpowiedniego siodełka i odpowiedniej pary spodenek.