Kolarstwo jest jednym z najbardziej ekologicznych sportów, ale bądźmy szczerzy, wszystko co robimy ma swój ślad ekologiczny i jazda na rowerze nie jest tu wyjątkiem. Od procesu produkcji samego roweru po opakowania po żelach energetycznych i batonach, które jemy podczas jazdy – wszystko ma wpływ na środowisko. Dlatego właśnie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby chronić naszą planetę i wprowadzić te proste nawyki:
- Nie wyrzucaj opakowań byle gdzie. Jeśli wiozłeś żel lub baton przez całą drogę, po zjedzeniu schowaj opakowanie do kieszeni lub pod koszulkę czy kurtkę i wyrzuć do kosza. Jeszcze lepiej będzie, jeśli przygotujesz domowe żele lub batony w pojemnikach wielokrotnego użytku (Domowe przepisy dla rowerzystów). Jeśli widzisz rowerzystę, który wyrzuca opakowania, powiedz mu grzecznie, że to, co właśnie zrobił, jest szkodliwe. To, że robią tak zawodowcy, nie oznacza, że my też powinniśmy. Idąc tym tropem, wyrzucalibyśmy pod siebie również puszki po napojach, a raczej tak nie jest, prawda?
- Woda z kranu jest lepszym wyborem niż woda butelkowana. Napełniając bidon, używaj wody z kranu. Jeśli potrzebujesz uzupełnić wodę po drodze, poszukaj fontanny z wodą pitną lub poproś w kawiarni o napełnienie bidonu wodą z kranu. Jest ona darmowa, bez plastikowego opakowania i zazwyczaj tak samo dobra, jeśli nie lepsza, niż woda butelkowana.
- Używaj przyjaznych dla środowiska środków czyszczących i konserwujących, takich jak detergenty do czyszczenia roweru, smar, wosk lub odtłuszczacz. Istnieje wiele opcji eko w cenie podobnej do produktów nieekologicznych. Możesz również przygotować własne produkty domowej roboty, np. odtłuszczacz. Użyj: soku z 1 cytryny, 2 łyżek sody oczyszczonej i 2 filiżanek/473 ml gorącej wody. Umieść roztwór w butelce z atomizerem i do roboty!
- Dbaj o swój rower i jego części, aby wydłużyć ich życie. Utrzymywanie roweru w czystości i dobrym stanie technicznym przedłuża jego życie. Dotyczy to w szczególności układu napędowego (łańcuch, tarcze, korba, kaseta i przerzutki) oraz części obrotowych z łożyskami, takich jak pedały, suport, stery i piasty. Odwiedzanie warsztatu rowerowego i regularne czyszczenie pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, wydając mniej i rzadziej na nowe części. Zmniejszenie zużycia i wydatków sprawi, że Twoja jazda stanie się bardziej przyjazna dla środowiska.
- Właściwe ciśnienie w oponach. Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe i odpowiednie dla Twojej wagi, aby przedłużyć ich życie. Jeśli nie ma wystarczająco powietrza, tarcie jest większe, opony bardziej się zużywają, co oznacza, że będziesz musiał je szybciej wymienić. Można tego uniknąć, sprawdzając ciśnienie przed każdą jazdą – to bardzo prosty, ekologiczny nawyk, który sprawi również, że będziesz jechać szybciej. Gdy opona się zużyje, nie wyrzucaj jej po prostu do kosza. Zanieś ją do punktu utylizacji, sklepu z oponami, poczytaj o rozwiązaniach takich jak Green Guru lub Velorim, albo udaj się do lokalnego sklepu, aby poddać ją recyklingowi. Możesz również dać oponie drugie życie, zamieniając ją w pasek, krzesło, wycieraczkę lub breloczek do kluczy.
- Łatanie opon = recykling. Mimo że dętki bywają bardzo tanie, bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska jest naprawienie przebicia łatką, niż wyrzucenie przebitej dętki i użycie nowej. Nie musisz łatać dętki na trasie, chyba że zdarzyło Ci się kilka przebić tego samego dnia. Najlepiej jest wymienić przebitą dętkę w drodze, a po powrocie do domu załatać uszkodzenie. Jeśli chodzi o wymianę dętki, mała pompka ręczna będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż naboje CO2. Dętki z kilkoma łatkami mogą oznaczać pecha, ale także wiele przejechanych kilometrów. Aby poddać dętki recyklingowi, postępuj zgodnie z tymi samymi wytycznymi, co w przypadku opon. Jeśli lubisz ekstremalny recykling i potrafisz majsterkować, możesz wykorzystać niektóre z tych niesamowitych pomysłów.
- Turystyka rowerowa. Turystyka ma ogromny wpływ na środowisko. Nawet jeśli podróżujemy z zamiarem jazdy na rowerze w innym kraju lub regionie, docieramy tam samochodem lub samolotem. Zrewidowanie naszych planów wakacyjnych i wybranie roweru jako jedynego lub głównego środka transportu ma ogromne znaczenie. Można znaleźć wiele informacji na temat turystyki rowerowej, na przykład EuroVelo, który proponuje wiele różnych tras o łącznej długości ponad 45 000 km w całej Europie. Innym sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu turystyki jest zwiedzanie i poruszanie się po mieście lub regionie na rowerze. Wypożyczalnie rowerów to świetna opcja, z łatwością dostosowująca się do różnych potrzeb. Wszystko zależy od tego, czy miasto jest przyjazne rowerzystom: turysta z pewnością będzie miał większą ochotę wskoczyć na rower w Kopenhadze niż w Madrycie.
- Lampki rowerowe zasilane akumulatorkami. Zarówno przednie, jak i tylne światła są niezbędnymi akcesoriami poprawiającymi naszą widoczność na drodze, przy czym z tych drugich korzystamy najczęściej. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w lampki zasilane akumulatorkami niż w te z wymiennymi bateriami. A jeśli nasza lampka działa na zwykłe, wymienne baterie, to lepiej używać wymiennych baterii-akumulatorków z opcją ładowania niż baterii jednorazowych. Można nawet zdecydować się na lampki rowerowe zasilane energią słoneczną z wbudowanymi panelami słonecznymi.
- Wybieraj zrównoważone marki. Przemysł modowy jest jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko, dlatego musimy wybierać marki, które zobowiązują się do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko poprzez politykę zerowej emisji. Jest to również nasza misja w Siroko, ponieważ nieustannie szukamy nowych sposobów, aby stać się jeszcze bardziej ekologiczną i przyjazną dla środowiska marką. Stosujemy zrównoważone i trwałe materiały, takie jak wełna merynosów, która spełnia wymogi Responsible Wool Standard (RWS) w naszych podkoszulkach rowerowych lub plastik Mersamid® pochodzący z recyklingu w oprawkach naszych sportowych okularów. Tworzymy nasze produkty tak, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Wybieramy firmy transportowe, które optymalizują trasy dostaw, zmniejszając emisję CO2. W naszych opakowaniach często stosujemy karton z recyklingu i farby pochodzenia roślinnego, a w magazynie wdrożyliśmy proces gospodarowania odpadami, pozwalający na ich sprawny transport do punktów utylizacji. Współpracujemy z producentami i dostawcami o takim samym podejściu do ochrony środowiska.
- Odpowiedzialna i zrównoważona konsumpcja. Nie tylko marki powinny dbać o środowisko. Jako konsumenci, również możemy dokonywać odpowiedzialnych wyborów i nie szkodzić naszej planecie. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy tego, co zamierzamy kupić i pamiętajmy: mniej znaczy więcej. Nie ma sensu wybierać marki przyjaznej dla środowiska, jeśli kupujemy więcej niż potrzebujemy lub nie dbamy o produkty. Podobnie jak w przypadku rowerów i ich części, dbanie o odzież i akcesoria przedłuży ich życie. Powinniśmy także poddawać wszystkie opakowania recyklingowi i wrzucać je do odpowiednich pojemników lub dać im drugie życie, tak jak robi to wielu klientów Siroko z naszymi torbami i pudełkami.
“Łatanie opon = recykling.”
…po czym następuje cały akapit na temat łatania… DĘTEK.
Łatanie OPON? Praktykujecie coś takiego? Naprawdę?
Mnie zdarzyło się to tylko raz awaryjnie w trakcie ultra. I tylko dlatego, że byłam na to przygotowana, tzn. w moim zestawie “naprawczym” miałam kawałek wytrzymałej gumy (NIE DĘTKI!), który podłożyłam pod dętką w miejscu rozcięcia opony.
“Fachowe” te Wasze poradniki, że czapki z głów…
A co do akapitu nr 8 (lampki), skoro jesteście tacy pro-eko, to dlaczego nawet nie wspomnieliście o instalacjach świetlnych zasilanych z dynama?