Jedne z najlepszych wspomnień z dzieciństwa wiążą się z rowerami jako towarzyszami wszystkich naszych młodzieńczych przygód. Kiedy zaczynało się lato i wakacje, rowery szybko stawały się naszym ulubionym środkiem transportu. Może jesienią i zimą dwa kółka popadały niejako w zapomnienie, ale co jakiś czas ciągle wskakiwaliśmy na siodełko.
W telewizji widzieliśmy naszych kolarskich idoli zdobywających szczyty. Chwilę później wskakiwaliśmy na rowery, próbując być jak ci wielcy zawodnicy i marząc, by pewnego dnia także wspinać się po tych stromych zboczach.
Rowery były częścią naszych najmłodszych lat i chociaż czasy się zmieniły, nadal są istotną częścią życia dzieci. Być może nie tak bardzo jak kiedyś, ponieważ do 2020 roku dane dotyczące sprzedaży rowerów wyglądały dobrze, ale Covid-19 zmienił wszystko i być może ta nowo odnaleziona pasja do jazdy na rowerze wśród młodych i starszych pozostanie z nami na dłużej.
O korzyściach płynących z jazdy na rowerze dla dorosłych wspominaliśmy już w poprzednich artykułach. Teraz porozmawiajmy o korzyściach, jakie przynosi ona dzieciom, od momentu, gdy zaczynają jeździć na rowerkach biegowych, aż do wieku nastoletniego:
Ciało i umysł
Jak każda inna aktywność fizyczna czy sport, jazda na rowerze jest bardzo zdrowym nawykiem.
Wraz ze zdrową dietą, pomaga wzmocnić organizm dziecka poprzez rozbudowę mięśni i struktury kostnej.
Jazda na rowerze jest bezpieczna, gdyż nie obciąża stawów, w przeciwieństwie do piłki nożnej czy lekkoatletyki.
Jazda na rowerze wzmacnia układ odpornościowy, ponieważ wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Przy odpowiednim ubraniu i wyposażeniu, dzieciaki cieszą się zarówno zimną, jak i ciepłą pogodą tak samo jak dorośli.
Rower to również zwiększona aktywność fizyczna, korzystna zarówno dla dzieci, które nie są zbyt aktywne, jak i dla tych, które nie potrafią usiedzieć w miejscu. Daj im rower, a nie uwierzysz, ile rzeczy potrafią na nim zrobić!
Jazda na rowerze poprawia funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, jednego z głównych problemów zdrowotnych u dzieci w ostatnich dziesięcioleciach.
Na poziomie rozwoju motorycznego rower oznacza lepszą koordynację, równowagę i koncentrację. Wystarczy spojrzeć na dzieci na rowerkach biegowych ścigające się w parkach, jakby robiły to przez całe życie. Następnie uczą się pedałować z bocznymi kółkami treningowymi, a potem bez nich, błyskawicznie łapiąc równowagę i koordynację.
W miarę jak uczą się jeździć i radzić sobie na rowerze, osiągając po drodze coraz więcej małych celów, rośnie ich poczucie własnej wartości i pewność siebie. Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy udało Ci się samodzielnie utrzymać na rowerze bez kółek treningowych lub swoją pierwszą jazdę bez trzymanki?
Poprawia się również nastrój dzieci, gdyż najmłodsi także cierpią z powodu stresu i niepokoju. A nie ma nic lepszego niż rodzinna przejażdżka rowerowa, aby rozładować napięcie i oczyścić umysł!
Współzawodnictwo i wzajemny szacunek
Zdecydowana większość dzieci od urodzenia posiada gen współzawodnictwa. Może on być bardziej lub mniej zauważalny, ale prawie każdy lubi rywalizować i oczywiście wygrywać. Kolarstwo to ciągłe wyścigi i współzawodnictwo. Można się złościć po przegranej, można świętować zwycięstwa, ale żadna z tych rzeczy nie gwarantuje kolejnego sukcesu. Dlatego kolarstwo nie tylko uczy współzawodnictwa, wygrywania i przegrywania, doceniania zwycięstw i porażek, ale także motywuje do wysiłku, wytrwałości, koleżeństwa, pracy zespołowej i ćwiczenia siły woli.
Jako ekologiczny środek transportu, rowery są świetnym narzędziem do podnoszenia świadomości ekologicznej dzieci. Jeśli to możliwe, jeździj z nimi do szkoły, na zakupy lub inne zajęcia rowerem, aby pokazać im, że to najbardziej naturalna rzecz na świecie, a w końcu same zaczną z chęcią wskakiwać na siodełko.
Jednocześnie uczą się poruszać po mieście, nie tylko poznając zasady ruchu drogowego, ale także wszystkie inne niepisane zasady wspólnego życia i szacunku wobec innych rowerzystów, sportowców, pieszych i kierowców.
Jazda na rowerze po mieście poprawia ich zdolność koncentracji, ponieważ muszą stale zwracać uwagę na otoczenie, a jednocześnie uczy cierpliwości i tolerancji, co jest bardzo ważne w procesie edukacji i rozwoju.
Jazda na rowerze górskim lub po zielonych terenach miejskich zachęca dzieci do dbania o przyrodę. To świetna okazja, aby nauczyć je dbać o środowisko, nie śmiecić i nie zakłócać spokoju dzikich zwierząt, a także pokazać, że warto pozostawić po sobie jak najmniejszy ślad, aby móc z przyjemnością tam wrócić i pozwolić innym cieszyć się pięknem przyrody.
Funkcja społeczna
Dzieci chcą spędzać czas z rodzicami, dziadkami i resztą rodziny. Uwielbiają czuć się swobodnie będąc z najbliższymi, co sprawia, że jazda na rowerze z dziećmi może stać się świetną rodzinną rozrywką. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią trasę dostosowaną do umiejętności dziecka, wykorzystując różnego rodzaju akcesoria, które pozwolą im cieszyć się jazdą, niezależnie od tego, czy potrafią pedałować czy nie. Dostępne są krzesełka i przyczepki dla bardzo małych dzieci, a także linki i drążki holownicze dla dzieci, które pedałują same, ale nie są jeszcze gotowe fizycznie i technicznie na całą trasę. Działaj stopniowo, pamiętając, że nikt nie wróci na rower, jeśli od pierwszej chwili nie czerpał radości z jazdy. Dlatego ważne jest, aby stopniowo zwiększać stopień trudności i wyznaczać maluchom cele, aby mogły stawić czoła swoim pierwszym wyzwaniom. Poprawi to ich samoocenę, pewność siebie i nastrój.
Spędzanie czasu z rówieśnikami jest dla dzieci i nastolatków równie ważne jak przebywanie z rodzicami. Taki kontakt społeczny jest niezbędny dla ich rozwoju. Najmłodsze dzieci radośnie dzielą się i wymieniają w parku rowerkami biegowymi. Starsze, już praktycznie nastolatki, powoli opuszczają rodzinne gniazdo poruszając się na dwóch kółkach. Rowery są dla nich wszystkich świetnym sposobem na poznanie nowych przyjaciół i nawiązanie relacji z ludźmi o tych samych zainteresowaniach. A wszystko to uprawiając zdrową aktywność fizyczną!
Jeśli Twoje dzieci mają zamiar jeździć na rowerze lub uprawiać kolarstwo, muszą czerpać z niego przyjemność. Rower nie powinien stać się obowiązkiem, ale raczej atrakcyjną zabawką stanowiącą ważną część ich rozwoju, sposobem na naukę, pretekstem do spędzania czasu z rodzicami. Dlatego, jeśli jesteś pasjonatem rowerów i kolarstwa, nie zmuszaj swoich dzieci do uprawiania tego sportu tylko dlatego, że ty to robisz. Jeżeli naprawdę chcesz, żeby pokochały jazdę na rowerze, cierpliwie ucz je i bądź przy nich, gdy potrzebują Twojego wsparcia. Skoro robisz tak ze swoimi kolegami z kolarskiej ekipy, dlaczego nie miałbyś tego robić ze swoimi dziećmi?
Wreszcie, pomyśl o dzieciach jak o małych dorosłych. Kiedy dorośli kupują nową zabawkę, chcą ją mieć w swoim rozmiarze i wedle swojego gustu. To samo dotyczy dzieci: potrzebują roweru odpowiedniego dla ich wieku lub wzrostu i musi im się zwyczajnie podobać, aby mogły się nim cieszyć. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla Twojego malucha, zajrzyj do naszego artykułu o tym, jak dobrać odpowiedni rozmiar roweru, gdzie znajdziesz krótki przewodnik po rozmiarach dla różnych grup wiekowych i wzrostu. A jeśli chcą zacząć swoją przygodę wraz ze Świnką Peppą, Sponge Bobem czy postaciami Disneya, pamiętaj, że Oscar Wilde powiedział, iż najlepszy sposób, aby mieć grzeczne dzieci, to sprawić, aby były szczęśliwe.